دوشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۵
«بزرگ شدن در سپیدان» منتشر شد/ داستانی درباره کودکان محاصره‌شده فوعه و کفریا

کتاب «بزرگ شدن در سپیدان»؛ داستانی کودکانه براساس محاصره شیعیان فوعه و کفریای سوریه به نویسندگی زینب ایمان‌طلب از سوی انتشارات راه‌یار منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «بزرگ شدن در سپیدان»، داستانی براساس نقاشی‌های کودکان محاصره‌شده فوعه و کفریای سوریه است.

زینب ایمان‌طلب، در توضیحی کوتاه درباره علت نگارش این کتاب چنین آورده است: «خبرها از چه راهی به ما می‌رسند؟ چرا ما از بعضی چیزها بی‌خبر می‌مانیم و بعضی خبرها روزی چند بار تکرار می‌شوند؟ این سؤال‌ها را بعد از دیدن نقاشی‌های کودکان سوری از خودم پرسیدم. دوستم نقاشی‌ها را فرستاد و گفت اینها را بچه‌های فوعه و کفریا در اردوگاه آوارگان جنگی کشیده‌اند.

سراغ اینترنت رفتم. عبارت «محاصره فوعه و کفریا» را جست‌وجو کردم و متوجه شدم چه اتفاقات ناگواری برای مردم این شهر در سوریه افتاده است. راجع‌به محاصره فوعه و کفریا جست‌وجو کردم، کتاب خواندم، مستند دیدم و پرسیدم چطور من از این فاجعه انسانی خبر نداشتم، آن هم در کشوری که خیلی به ما نزدیک است. فوعه و کفریا نزدیک به سه سال محاصره بود. نقاشی‌ها را که نگاه کردم، داستانی به ذهنم رسید…».

فوعه و کفریا، شهرک‌های شیعه‌نشینی در استان ادلب سوریه هستند که ساکنان آن سه سال به صورت مداوم، در محاصره کامل با حملات، نفوذها، خمپاره‌اندازی‌ها و تیراندازی‌های مستمر گروه‌های تروریستی به‌خصوص جبهه النصره و احرار الشام مبارزه کردند که در مجموع ۱۹۲۳ نفر به شهادت رسیدند و ۳۸۶۸ نفر هم زخمی شدند که بیشتر آنها زن و کودک بودند؛ ولی باز هم سر تسلیم فرود نیاوردند.

در نهایت، پس از انجام توافقاتی، در تیرماه ۱۳۹۷، آخرین ساکنان باقی‌مانده فوعه و کفریا توسط ۱۲۱ دستگاه اتوبوس به سمت مرکز اسکان موقت در جبرین راهی شدند و سرزمین خود را در حالی ترک کردند که خاطره سه سال ایستادگی و مقاومت جانانه در برابر گروه‌های تروریستی تکفیری در سخت‌ترین شرایط اقتصادی و انسانی و تهدیدهای مکرر هیچ‌گاه از یادشان نخواهد رفت.

کتاب «بزرگ شدن در سپیدان»، داستانی به قلم زینب ایمان‌طلب و تصویرگری اسماعیل چشرخ، در ۱۳۶ صفحه رنگی، شمارگان هزار نسخه و به بهای ۱۲۰ هزار تومان از سوی انتشارات راه‌یار منتشر شده است. علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب را علاوه بر کتابفروشی‌ها، از سایت یا صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub.ir تهیه کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها