پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۹
کتاب «آیه‌های سبز تفاهم» منتشر شد

قزوین- کتاب «آیه‌های سبز تفاهم» به قلم صالح عطار‌زاده، شاعر دفاع مقدس وآیینی در 122 صفحه توسط انتشارات دکتر سین قزوین منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در قزوین، «نثر نوشته‌ها» عنوان بخش نخست کتاب «آیه‌های سبز تفاهم» است. مولف در این بخش با چاشنی شعر به موضوع  و مضامین مختلف پرداخته که به دهه‌های 40 تا 80 هجری شمسی مربوط می‌شود. تولد مولف از زبان مادرش، ماجرای حمله ساواک به یک کودک در سال 45 و داستان‌هایی که پیش‌تر به قلم مولف در مطبوعات منتشر شده از جمله مطالب کتاب در این بخش است.

بخش دوم کتاب « شهید آمریکایی» نام دارد و به مروری کوتاه از زندگی و شهادت هوارد باسکرویل که در زمان مشروطه و در ماجرای محاصره تبریز کشته شده می‌پردازد. هوارد باسکرویل معلم 23 ساله آمریکایی بود که به دعوت مدرسه مموریال تبریز برای تدریس تاریخ به ایران آمد.

در قیام مردم تبریز به رهبری ستارخان و باقرخان، دسته‌ای در تبریز به نام فوج نجات تشکیل گردید. فوج نجات گروهی شبه‌نظامی بود که در دوران جنبش مشروطه ایران و محاصره تبریز، به منظور شکستن محاصره شهر در سال 1288 خورشیدی تشکیل شد. رهبری این گروه را هوارد باسکرویل بر عهده داشت.

باسکرویل در سی‌ام فروردین 1288 در نبرد فوج نجات برای شکستن محاصره تبریز، بر اثر شلیک گلوله‌ای به سینه‌اش کشته می‌شود.

بخش سوم کتاب که «در آینه نگاه یاران» نام دارد و به بیان نقطه نظرات افرادی از جمله حسین ابراهیم پور، فضل الله ادهمیان، عبدی تقوی، عبدالرضا رشیدی‌زاده و... در مورد صالح عطار‌زاده شاعر و نغمه سرا می‌پردازد.

کتاب «آیه‌های سبز تفاهم» با تیراژ 100 نسخه و به قیمت 100 هزار تومان توسط انتشارات دکتر سین در زمستان سال گذشته منتشر و اوایل سال 1402 روانه بازار کتاب شده است.

پیش‌تر نیز کتاب‌های شعر «نخل و آفتاب»، «عشق و عطش عاشورا»، «تصویرهای وحشت و درد»، «عاشقی از خرمشهر»، «در کوچه‌های اسارت» و «طلوع صبح رهایی» توسط صالح عطار‌زاده منتشر شده است.
  
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها