یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۲
تقویت نسل نوجوان برای دوستی با کتاب ضرورت است

مازندران- معاون سیاسی استاندار مازندران با بیان اینکه نسل نوجوان امروز، انسی با کتابخوانی ندارد، گفت: باید نسل نوجوان و نونهال را تقویت کنیم که دوستی بیشتری با کتاب داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در ساری، روح‌الله سلگی بعد از ظهر یکشنبه در شصت و چهارمین نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی مازندران، اظهار کرد: هر جامعه‌ای که سرانه مطالعه بیشتری داشته باشد با بحران‌های اجتماعی کمتری مواجه می‌شود.
 
وی با بیان اینکه نسل نوجوان امروز، انسی با کتابخوانی ندارد، افزود: باید نسل نوجوان  نونهال را تقویت کنیم که دوستی بیشتری با کتاب داشته باشند.
 
معاون سیاسی استاندار مازندران با اشاره به اینکه جزو کشورهایی هستیم که سرانه مطالعه خیلی قابل توجه نیست، گفت: مردم مازندران همواره از زمانه خود جلوتر بودند و توانستند 1200 سال قبل، نظام سیاسی تشکیل دهند و جریان سازی فکری و فرهنگی شکل دادند و قبل از اسلام هم خالق آثار خوبی بودند و با این پیشینه، نباید بگذاریم نسل امروز از کتاب و پژوهش، فاصله بگیرد.


 
این مسئول با بیان اینکه خیران در متفکر شدن نسل آینده، نقش اثرگذار دارند، تصریح کرد: مردم مازندران در امور خیر هم بسیار پیشتاز هستند.
 
سلگی با اشاره به تقسیم‌بندی مطالعه به سه بخش مطالعه برای ضرورت و تحصیل، مطالعه برای لذت و کنجکاوی و مطالعه برای فرزانه‌وار زیستن، ادامه داد: بخش مطالعه برای فرزانه‌وار زیستن در کشور ما بسیار کمرنگ است و باید نسل امروز را به این بخش از مطالعه سوق دهیم و البته کتابخانه جذاب هم در این زمینه اثرگذار است.
 
وی با بیان اینکه آموزش و پرورش در این زمینه نقش مهمی دارد و البته سایر دستگاه‌ها هم باید به آموزش و پرورش کمک کنند، خاطرنشان کرد: مدرسه‌ها در بحث علم و دانش باید تقویت شوند.
 
مشارکت 47 میلیارد تومانی خیران مازندرانی
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران در این نشست، گفت: در مازندران 121 کتابخانه داریم که از این تعداد، 38 کتابخانه روستایی و 83 کتابخانه شهری است.
 
سکینه‌خاتون مهدیان‌پور با اشاره به در 6 ماه نخست امسال 417 هزار نسخه کتاب امانت داده شد، اظهار کرد: از این تعداد، 370 هزار جلد مربوط به کتابخانه‌های شهری و مابقی در روستاها بود.


 
وی با بیان اینکه کتابخانه، پایگاه فرهنگی و اجتماعی است، افزود: مراجعان مختلفی در کتابخانه‌ها داریم و برنامه‌های مختلفی برای گروه‌های سنی مختلف، برگزار می‌کنیم.
 
این مسئول با اشاره به مراجعه 262 هزار نفر در سال جاری به کتابخانه‌های عمومی استان، گفت: در کتابخانه‌های عمومی استان 100 هزار نفر عضو داریم.
 
مهدیان‌پور با بیان اینکه نخستین پیشخوان کتابخوانی در مازندران در هفته دولت به بهره‌برداری رسید، تصریح کرد: همچنین در سال جاری 2 کتابخانه را افتتاح و یک کتابخانه هم بازسازی کردیم.
 
وی با اشاره به اجرای سه هزار و 721 برنامه فرهنگی در 6 ماه نخست امسال در کتابخانه‌های عمومی مازندران، ادامه داد: 52 هزار و 288 نفر در این برنامه‌ها مشارکت کردند.
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران خاطرنشان کرد: ساحل دانایی جزو برنامه‌های ویژه‌ای بود که در ساحل شهرهای ساری، بابلسر، نور،چالوس، فریدونکنار و نوشهر برگزار کردیم و پرمخاطب بود.
 
این مسئول با اشاره به مشارکت 19 میلیارد تومانی خیران در سال گذشته به کتابخانه‌های عمومی استان که شامل اهدای کتاب، ملک، زمین، وجه نقد و موارد دیگر بود، اظهار کرد: در 6 ماهه نخست امسال هم 47 میلیارد تومان از سوی خیران اهدا شده که یک واحد ساختمان هم جزو همین موارد است.
 
مهدیان‌پور با بیان اینکه از 31 پروژه نیمه‌کاره کتابخانه‌های عمومی استان، هشت پروژه شهری و 23 پروژه روستایی است، افزود: 62 میلیارد تومان اعتبار لازم است تا همه 23 پروژه روستایی به بهره‌برداری برسد.
 
وی گفت: کتابخانه مرکزی مازندران که مطالبه مردمی است از سال 86 کلنگ‌زنی شده و هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.
 
لزوم بهره‌برداری از کتابخانه و تالار مرکزی ساری
 
در ادامه، مسئول مرکز ساری‌شناسی، اظهار کرد: خیران بسیاری در مازندران، برای احداث کتابخانه، زمین اهدا کردند اما اعتباری برای احداث کتابخانه وجود ندارد و برخی از این زمین‌های اهدایی بلاتکلیف باقی مانده‌اند.

 

حسین اسلامی افزود: در بخش خیران کتابخانه‌ساز اگر نشستی برگزار شود و موتوری که در گذشته فعال بود را دوباره روشن کنیم از خیران مدرسه‌ساز هم پیشی می‌گیریم.
 
وی گفت: از عمر شروع به احداث برخی از پروژه‌های مرتبط با کتابخانه در مازندران، بیش از 10 سال می‌گذرد و امیدواریم در این زمینه چاره‌اندیشی شود.
 
نویسنده کتاب «آن روزها» تصریح کرد: پروژه‌هایی مانند تالار مرکزی ساری و کتابخانه مرکزی مازندران از پروژه‌هایی هستند که عمر 14 ساله دارند و با وجود تغییر چند دولت، وزیر و مدیرکل، همچنان به نتیجه نرسیده‌اند.
 
اسلامی خاطرنشان کرد: از مسئولان استانی و ملی انتظار داریم نسبت به بهره‌بردرای از این 2 پروژه، اهتمام ویژه داشته باشند.
 
تامین اعتبار کتابخانه‌های روستایی
 
مدیرکل روستایی استانداری مازندران در این نشست، اظهار کرد: اگرچه که در عمر 20 ساله اداره کل روستایی، چنین موضوعی سابقه ندارد اما امسال برای نخستین بار در دفتر روستایی استانداری مازندران برای چهار پروژه کتابخانه روستایی، یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان اعتبار لحاظ کردیم.


 
علی اصغر احمدی گفت: برای کتابخانه سیار روستایی هم به دنبال تامین اعتبار پنج میلیارد تومانی هستیم.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها