سه‌شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۶
جشنواره داستان کوچک ایرانی محدودیتی در موضوع و تعداد برگزیدگان ندارد

احسان عباسلو، دبیر جشنواره ملی داستان کوچک ایرانی با بیان اینکه آثار ارسالی به دبیرخانه از دو منظر مخاطبان و منتقدان بررسی می‌شود، گفت: علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره از سراسر کشور می‌توانند آثار خود را در سایت انجمن ملی کوچک‌نویسان قرار دهند.

احسان عباسلو، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با بیان اینکه این جشنواره سه سال است که برگزار می‌شود عنوان کرد: جشنواره ملی داستان کوچک ایرانی در سه شاخه بهترین داستان کوچک نوشته شده، مجموعه داستان تالیفی در قالب کتاب و مجموعه داستان ترجمه در قالب کتاب برگزار می‌شود. فرخوان چهارمين دوره این جشنواره منتشر شده است و علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را در سایت انجمن ملی کوچک‌نویسان قرار دهند.
 
عباسلو ادامه داد: تمام آثاری که در سایت انجمن ملی کوچک‌نویسان برای شرکت در چهارمین جشنواره ملی داستان کوچک ایرانی قرار می‌گیرد از دو منظر مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرد. مخاطبان می‌توانند به این آثار امتیاز دهند و به آثار برگزیده از نگاه مخاطبان جایزه تعلق می‌گیرد. یک انتخاب هم از سوی منتقدان انجام  و به برگزیدگان جایزه اهدا می‌شود.
 
موسس انجمن ملی کوچک نویسان با اشاره به اینکه فراخوان چهارمین جشنواره ملی داستان کوچک ایرانی منتشر شده است، افزود: اختتاميه این جشنواره هر سال مصادف با بزرگداشت روز سعدی برگزار می‌شود زیرا ما سعدی را نخستین کسی می‌دانیم که به طور رسمی در این قالب داستان دارد. اختتامیه چهارمین جشنواره ملی داستان کوچک ایرانی اول اردیبهشت سال ۱۴۰۳ برگزار می‌شود و برگزیدگان نیز معرفی خواهند شد‌ .
 
این شاعر و نویسنده با بیان اینکه جشنواره ملی داستان کوچک ایرانی از نظر موضوعیت محدودیتی ندارد، عنوان کرد: برای تعداد آثار ارسالی هم محدویت وجود ندارد و علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره می‌توانند هر تعداد اثر که می‌خواهند، تا پایان امسال در سایت انجمن ملی کوچک‌نویسان قرار دهند. در بخش کتاب نیز خودمان از طریق مراجعی که داریم مانند کتابخانه ملی رصد می‌کنیم که ببینیم چه کتاب‌های مجموعه داستان تالیفی و ترجمه ای داریم. علاوه بر این نویسندگان این کتاب‌ها می‌توانند خودشان آثارشان را در سایت قرار دهند‌.
 
دبیر چهارمین جشنواره ملی داستان کوچک ایرانی با اشاره به اینکه این جشنواره به عنوان یک جشنواره خصوصی جای خود را در بین نویسندگان و علاقه‌مندان باز کرده است، گفت: این جشنواره تنها جایزه‌ای است که در کشور بر روی داستان کوچک تمرکز دارد. جایزه این جشنواره یک تندیس، لوح تقدیر و وجه نقد متناسب سال برگزاری است.
 
وی در پاسخ به این سؤال که هر سه بخش چهارمین جشنواره ملی داستان کوچک ایرانی چند برگزيده دارد، عنوان کرد: محدودیت در این زمینه نداریم و تعداد برگزیدگان در هر بخش بستگی به کیفیت آثار دارد. این طور نیست تنها یک برگزيده داشته باشیم اگر کیفیت آثار بالا باشد تا دو برگزيده هم در هر بخش اعلام می‌کنیم.
 
عباسلو با اشاره به استقبال خوب از جشنواره ملی داستان کوچک ایرانی، بیان کرد: در این سه دوره استقبال خوبی داشتیم و یکی از ویژگی‌های خوب این جشنواره این است که از سراسر کشور می‌توانند در آن به راحتی شرکت کنند. در این سه سال بسیاری از برگزیدگان ما غیر تهرانی بودند به عنوان مثال فرهاد جلیلیان از کرمانشاه و مصطفی خدامی از همدان جزو برگزیدگان بودند. در واقع می‌توان گفت که از سراسر کشور در این جشنواره شرکت‌کننده داشتیم.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها