دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۱
پاسخ رهبران ادیان به نامه رئیس شورای سیاستگذاری ادیان ایران

مقامات روحانی و رهبران ادیان در پاسخ به نامه حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در پی اهانت‌های مکرر به ساحت مقدس قرآن کریم، سوزاندن قرآن کریم و اهانت به مقدسات دینی را غیرقابل قبول دانستند و خواستار مجازات قانونی هتاکان به ادیان شدند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، در پی اهانت‌های مکرر به ساحت مقدس قرآن کریم، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رئیس شورای سیاستگذاری و هماهنگی گفت‌وگوی ادیان طی نامه‌ای به رهبران ادیان جهان، به تبیین بیانیه مقام معظم رهبری با هدف محکومیت اقدام موهن هتک حرمت به قرآن کریم پرداخت و پیشنهاداتی را برای پرهیز از تکرار اتفاقات مشابه و تنظیم «سند جهانی حقوق ادیان» مطرح کرد و در پاسخ به این نامه، رهبران ادیان جهان این اقدام را محکوم کرده‌اند که در ادامه این گزارش، متن پیام پاسخ مقام روحانی «جری پیلای» دبیرکل شورای جهانی کلیساها، عالیجناب اسقف راست جان برایسون چین، هشتمین اسقف واشنگتن دی‌سی و مشاور ارشد گفت‌وگوی بین ادیان کلیسای جامع ملی واشنگتن آمریکا، عالیجناب جاثلیق گارگین دوم، رهبر دینی ارامنه حوزه اچمیادزین – ارمنستان و جاثلیق آرام اول کشیشیان، رهبر اعظم ارامنه حوزه سیلیسی لبنان را می‌خوانیم:
 
مقام روحانی «جری پیلای» دبیر کل شورای جهانی کلیساها:

«سوزاندن قرآن کریم غیرقابل قبول و غیرقابل توجیه است. مسیحیان نیز واکنش مثبتی به سوزاندن و هتک حرمت کتاب مقدس نخواهند داشت. بسیار مهم است که با کتاب مقدس هر دینی با احترام، عزت و قداست رفتار شود. ما ضمن محکومیت اینگونه اقدامات، آمادگی شورای جهانی کلیساها را جهت همکاری فی ما بین با هدف اطمینان از عدم وقوع اینگونه رفتارها و بی‌احترامی به کتاب مقدس در آینده ازجمله به‌واسطه یک «سند بین‌المللی حقوق ادیان» را اعلام می‌کنیم.
 
شورای جهانی کلیساها، فرقه‌­ها و انجمن­‌های کلیسایی را در بیش از 120 کشور و منطقه در سراسر جهان گردهم می‌­آورد که نماینده بیش از 580 میلیون مسیحی و شامل بسیاری از کلیساهای ارتدکس، تعداد زیادی کلیساهای انگلیکن، باپتیست، لوتری و متدیست است. اکنون 352 کلیسا عضو این شورا هستند. امروزه شورای جهانی کلیساها کار خود را در حوزه­‌های وحدت، ترویج عدالت و صلح در جهان متمرکز می­‌کند. این شورا هر 6  تا هشت سال یکبار مجمع عمومی خود را برگزار می‌‌کند.»
 
اسقف راست جان برایسون چین، هشتمین اسقف واشنگتن دی‌سی و مشاور ارشد گفت‌وگوی بین ادیان کلیسای جامع ملی واشنگتن آمریکا: 

«این رفتار غیرقابل قبول و نقض کلام خداوند است که در قرآن کریم آمده است. همچنین، توهین به جامعه مسیحی خواهد بود زیرا ما همان خدا و کلام او را می‌پرستیم، همانطور که در عهد عتیق و جدید کتاب مقدس نیز آمده است.
 
من مقاله‌ای نوشتم که در آن در مورد موضوعی که سال‌ها پیش در فرانسه اتفاق افتاد، صحبت کردم، جایی که کاریکاتورهایی از حضرت محمد(ص) به چاپ رسید که باعث درد همه مسلمانان و همه مؤمنان شد.

اکنون در سفر هستم، هنگامی که هفته آینده به ایالات متحده بازگردم، نسخه‌هایی از مکاتبات خود را که در بالا ذکر شده و مقاله را ارسال می‌کنم. لطفاً بدانید که این رفتار چقدر برای من و همکارانم که در گفت‌وگوی میان ادیان در ایران و برای لوک 10 با من کار می‌کنند، ناراحت کننده است.
 
کلیسای ملی واشنگتن، کلیسای جامع سنت پیتر و سنت پل در شهر واشنگتن دی.سی که معمولاً به عنوان کلیسای جامع ملی واشنگتن شناخته می­‌شود، یک کلیسای جامع متعلق به کلیسای اسقفی (کلیسای انگلیکن) است. این مذهب در قرن شانزدهم از کلیسای کاتولیک جدا شد. دلیل اصلی جدایی این کلیسا نه مباحث الهیاتی بلکه اختلاف پادشاه «هنری هشتم» با پاپ و کلیسای کاتولیک بود. کلیسای انگلیکن به شیوه اسقفی اداره می‌­شود.»
 
جاثلیق گارگین دوم، رهبر دینی ارامنه حوزه اچمیادزین – ارمنستان:

 «هتک حرمت به ساحت مقدس قرآن کریم و مقدسات ادیان را به شدت محکوم می‌کنیم. موضوع تخریب و تغییر هویت اماکن مقدس و میراث تاریخی و فرهنگی ارمنیان در مناطق تحت تسلط جمهوری باکو و نیز رفتار جنایتکارانه و هتک حرمت نسبت به این اماکن و آثار که با خط دهی و ترویج از سوی دولت جمهوری آذربایجان به وقوع می‌پیوندد، مدنظر داریم.
 
در محکومیت قاطع اهانت به مقدسات اسلامی و بیانیه‌هایی که کلیسای ارمنی تاکنون در خصوص بی‌احترامی به مقدسات اسلامی منتشر کرده، بار دیگر بر موضع آستان مقدس اچمیادزین در محکومیت اهانت به مقدسات اسلامی تأکید می‌کنیم و امیدواریم که چنین اقدامات پلیدی با مجازات درخور آن همراه شود.»
 
جاثلیق آرام اول کشیشیان، رهبر اعظم ارامنه حوزه سیلیسی لبنان:

 «مسیحیت تعرض و اهانت به مقدسات دینی به‌‌خصوص توهین به قرآن مجید را به‌شدت محکوم می‌کند. زیرا ادیان الهی حمله و توهین به هیچ یک از ادیان آسمانی را به هر بهانه و توجیهی نمی‌پذیرند.
 
ما هتک حرمت قرآن کریم را مانند هتک حرمت انجیل می‌دانیم و آنچه در کشور سوئد رخ داد منافات کامل با آموزه‌های دیانت مسیحیت داشته و ما آن شخص را از اتباع کلیسای مسیحیت و یا مسیحی نمی‌دانیم، زیرا نمی‌توان دست به هر کاری زده و آن را در پرتوی آزادی بیان توجیه کنیم.
 
از دید ما شخصی که به مقدسات توهین کند، مرتکب جرم سنگینی شده که باید مجازات قانونی شود.
 
یکی از مراکز مهم دین مسیحیت در لبنان، کلیسای حواری ارمنی است که به عنوان یکی از کهن‌ترین کلیساهای جهان شناخته می‌شود. آرام یکم پیشوای دینی ارمنی‌های جهان، حوزه‌ی عالی سیلیسی و جاثلیق مقدس سیلیسه کلیسای حواری ارمنی است.»
 
به گزارش ایبنا؛ به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، متن پیام پاسخ «پاتریارک کریل» اسقف اعظم مسکو و تمام روسیه به نامه حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در پی اهانت‌های مکرر به ساحت مقدس قرآن کریم قبلا نیز ارسال شده است.
 
همچنین، نامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین ایمانی‌پور از طریق نشانی اینترنتی «سند جهانی حقوق ادیان» تدوین شود قابل مشاهده و دسترسی علاقه‌مندان است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها