یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۷
کتابی درباره یکی از سرمایه‌گذاران افسانه‌ای جهان

وارن بافت یکی از سرمایه‌گذاران افسانه‌ای جهان، با لقب پیشگو شناخته می‌شود. دیوید اندروز صدها گفتار او را در کتاب «وارن بافت به روایت خودش» نقل کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) وارن بافت یکی از سرمایه‌گذاران افسانه‌ای جهان، با لقب پیشگو شناخته می‌شود. دیوید اندروز صدها گفتار او را در کتاب «وارن بافت به روایت خودش» نقل کرده است. این کتاب به ترجمه مریم دریانی از سوی انتشارات بذر خرد منتشر شده است.

این نقل‌قول‌ها بیشتر درباره‌ موضوعاتی مانند سرمایه‌گذاری، اقتصاد، مالیات و سیاست است. وارن بافت آن‌قدر در دنیا شهرت دارد که افراد زیادی دوست دارند جا پای او بگذارند و مانند او ثروتمند شوند. پس بهتر است شنیدن این کتاب صوتی را از دست ندهید.

در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم: «آدم می‌تواند وارن بافت را برای متواضع نبودن ببخشد. او از دفتر كارش در اوماها، نبراسكا، بدون استفاده از حتی یك كامپیوتر، به ركورد سرمایه‌ای دست یافت كه بسیار فراتر از همتایان خود در وال‌استریت و كلاً بالاتر از هر كس دیگری در دنیا بود. در حالی كه شاخص كل بازار سهام از دهه‌ی 1950 تا 1990 به 11 درصد در سال می‌رسید، بافت سرمایه‌گذاری‌هایی می‌كرد كه ارزشش به 29 درصد در سال می‌رسید و به ایجاد شركت سرمایه‌گذاری بركشایر هاتاوی كه هم‌اكنون چهارمین شركت سهامی عام بزرگ دنیاست و برای او 84.5 میلیارد دلار سود خالص دارد، منتهی شد.

اما خردمند اوماها، متواضعانه از توانایی‌های خود سخن می‌گوید. در حالی كه او توانایی منحصر به فردش را در ارزیابی تجارت‌ها تصدیق می‌كند، اما این‌طور فكر نمی‌كند كه مستحق ثروت كلانی‌ست كه این توانایی برایش به دست‌ آورده است. در عوض دوست دارد بگوید كه شانس آورده كه با توانایی مناسب، در خانواده‌ی مناسب و در زمان و مكان مناسب به دنیا آمده است. اگر چند قرن زودتر و یا در جهان سوم به دنیا می‌آمد، ممكن بود توانایی سرمایه‌گذاری‌اش به هیچ دردی نخورد. به همین دلیل است كه بافت متعهد شده است كه بیشتر درآمدش را از طریق بنیاد خیریه‌ی بیل و ملیندا گیتس و همین‌طور مؤسساتی كه سه فرزندش اداره می‌كنند، به خیریه بدهد.

اگرچه بافت متواضعانه درباره‌ خود سخن می‌گوید، ولی از شهرت و معروفیت باكی ندارد. او خیلی دوست دارد تا نظراتش را درباره‌ اصول سرمایه‌گذاری، وقایع اخیر، سیاست مالیات، یا داشتن یك زندگی ارزشمند توضیح دهد. او ساعت‌ها در شبكه‌ی سی. ‌ان. ‌بی. ‌سی. درباره‌ سرمایه‌گذاری صحبت می‌كند، در نیویورك تایمز سرمقاله می‌نویسد و در گزارش سالانه‌اش برای سهامداران بركشایر هاتاوی داستان‌های خودمانی می‌نویسد. 

بافت در سرمایه‌گذاری چند قانون دارد. به دنبال تجارت‌هایی با «امتیاز رقابت پایدار» باشید، آنهایی كه می‌توانند فردا افزایش قیمت دهند و مشتری‌های خود را هم از دست ندهند. وقتی یكی از این تجارت‌ها را پیدا كردید، اگر قیمت سهام مناسب بود بخرید و بعد نفروشید. او می‌گوید یكی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی كه سرمایه‌گذاران انجام می‌دهند این است كه دائما خرید و فروش می‌كنند و بابت هر معامله به كارگزاری كارمزد می‌دهند. این یكی از دلایلی است (علاوه بر حس وفاداری شخصی) كه بركشایر هاتاوی به‌ندرت سهام‌هایی كه می‌خرد را می‌فروشد, حتی وقتی كه آن تجارت‌ها خوب كار نمی‌كنند.

توصیه‌ وارن بافت درباره‌ زندگی نیز ساده است. كاری را كه دوست دارید، انتخاب كنید، با فرد مناسبی ازدواج كنید و خانواده‌تان را بی‌قید و شرط دوست بدارید. خودتان را باور كنید و خیلی به دیگران گوش نكنید. اینها توصیه‌هایی هستند كه بافت بیش از هشتاد سال با آنها زندگی كرده و برای او نه‌تنها ثروتی كلان، بلكه مهم‌تر از آن یك زندگی شاد و دوست داشتنی را به همراه داشته است.»

شما در کتاب وارن بافت به روایت خودش، با ویژگی‌های شخصیتی او بیشتر آشنا می‌شوید. برای مثال وارن بافت فردی بسیار رک و صادق است؛ به‌حدی که در نیویورک تایمز ادعا کرد که مالیات بسیار کمی پرداخت می‌کند. بااینکه چنین ادعایی از نظر سیاسی بسیار جنجال‌برانگیز بود؛ اما باعث شهرت بافت شد. ماجرا به حدی رسید که کنگره‌ آمریکا در زمان باراک اوباما، تصمیم گرفت مجموعه‌ای از اصلاحات مالیاتی را به نام وارن بافت نامگذاری کرد.

کتاب «وارن بافت به روایت خودش» به ترجمه مریم دریانی با شمارگان 600 نسخه به بهای 47 هزار و 500 تومان از سوی انتشارات بذر خرد منتشر شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها