یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۴
نشست خبری چهل و سومین سالگرد هفته دفاع مقدس برگزار شد / در هفته دفاع مقدس از ۵۶۱ کتاب رونمایی می‌شود

نشست خبری سردار سرتیپ بسیجی «بهمن کارگر» رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با اصحاب رسانه به‌مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس امروز (یکشنبه) در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ سردار احمد کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در نشست خبری برنامه‌های هفته دفاع مقدس یکی از محورهای برجسته‌ای که در این هفته به آن به طور ویژه پرداخته خواهد شد را تقدیر از زنان پیشکوت عنوان کرد و گفت: از زنان پیش کسوت چه در دفاع مقدس، مقاومت، مدافعان حرم، مدافعان سلامت و مدافعان وطن در سراسر کشور تقدیر خواهد شد. 

همچنین در حوزه زنان و تاریخ شفاهی از ۵۶۱ کتاب رونمایی خواهد شد که ۴۴۴ عنوان آن مکتوب و ۱۱۷ اثر صوتی است که در به نقش پررنگ زنان در حوزه های مختلف پرداخته است در کنار این رونمایی یادواره شهدای زن و اسوه های زن این هفته برگزار می شود.

وی افزود: نقش زنان در دفاع مقدس در مدافعان حرم و سلامت بیشتر از مردان است چرا که کسی که پشتیبانی می کرد کسی که تحمل می کرد زنان بوده اند. مادران و زنان رزمندگان واقعا نقش بی مانندی داشتند. سال گذشته در مراسم ۳۰ شهریور که در خدمت مقام معظم رهبری بودیم آقا فرمودند به این پشتیبانی در دفاع مقدس بیشتر بپردازید. به نقش زنان به طور ویژه بپردازید و به حوض خون اشاره کردند. امسال هم نمایشگاهی به همین منظور تدارک دیده شده درباره نقش زنان در دفاع مقدس پرداخته خواهد شد که خیلی کم انجام شده است.

سردار کارگر اضافه کرد: در راستای پرداختن به نقش زنان در ابعاد مختلف مقاومت در حال حاضر فیلمی با محوریت حوض خون به کارگردانی خانم انسیه شاه حسینی در حال تولید است. فیلم هایی مثل ویلایی‌ها و دسته دختران هم قبل از این تولید شده است. البته به دسته دختران انتقاداتی وجود داشت. اما این انتقادات نباید باعث شود که روند تولیدات این دسته از آثار متوقف شود. باید در حوزه زنان در مساله دفاع مقدس و مقاومت فیلم بسازیم و اشکالات آثار قبلی را در کارهای بعدی برطرف بکنیم. بعضی وقت‌ها این قدر می خواهیم از دفاع مقدس مراقب می‌کنیم که باعث می‌شود کسی نه فیلم بسازد و نه کتاب بنویسد!

سردار احمد کارگر در نشست خبری برنامه هفته دفاع مقدس اظهار داشت: از جمله برنامه‌های این هفته رژه نیروهای مسلح که در مراکز استان‌ها برگزار می‌شود که مسئولیت آن با سپاه پاسداران است و در مرقد امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد. یک رژه دریایی هم در استان هرمزگان با مسئولیت ارتش جمهوری اسلامی در صبح ۳۱شهریور برگزار می شود.

همچنین در ۳۱ شهریور فرماندهان دفاع مقدس و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در سخنرانی‌های پیش از خطبه نماز جمعه به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت. گرامیداشت عملیات کمان ۹۹ از دیگر برنامه‌هایی است که توسط ارتش برگزار خواهد شد و همچنین گرامیداشت شهدای عملیات ثامن الائه که در ۵ مهر ماه برگزار شد که اولین عملیات موفق بود که محاصره آبادان را شکست.

وی افزود: کنگره شهدای منا از دیگر برنامه هایی است که توسط بنیاد شهید برگزار خواهد شد. عطر افشانی و تجدید میثاق با شهدا در ۶ مهرماه پنج شنبه برگزار خواهد شد. نواختن زنگ ایثار در روز اول بازگشایی مدارس از دیگر برنامه هایی است در این هفته برگزار خواهد شد.

یادواره شهدای محلات که یک کار مردمی بوده است که بدین منظور ستادی در مساجد و شهرداری‌ها تشکیل می شود. بزرگداشت پیشکسوتان جهاد و کشاورزی و شهدای مدافع سلامت و خانواده‌های آنان و تکریم خانواده‌های شهدا و جانبازان و ایثارگران که با حمایت تمام دستگاه‌های لشکری و کشوری برگزار خواهد شد. 

سردار کارگر اضافه کرد: برگزاری مسابقات ورزشی که با در آن خانواده‌های شهدا تجلیل خواهد شد. بزرگداشت شهدای روحانیت، برگزاری رزم نمایش و نمایش میدانی دفاع مقدس در سراسر کشور در استان ها برگزار خواهد شد و گروه موزیک نیروهای مسلح در شهرهای مختلف به اجرا خواهند پرداخت.
مراسم یاداوره‌های شهدای فرهنگی، شهدای دانش‌آموز و شهدای دانشجو هم به طور تفکیک شده از طرف وزارت علوم و آموزش پرورش برگزار می‌شود.
مستند ۱۰۰ قسمتی با نام «روایت معیار» که از قبل دفاع مقدس شروع می‌شود یعنی از دوره قاجار و پهلوی و تا پایان جنگ را روایت می‌کند. این مستند با همکاری بنیاد حفظ آثار و شبکه افق تولید شده که در این هفته پنج قسمت این مستند پخش می‌شود. 

وی خاطر نشان کرد: یک رزمایشی هم به عنوان کمک مومنانه به اقشار محروم در دست اجرا است.

روایتگری دفاع مقدس برنامه دیگری است که در دانشگاه‌ها و مدارس و مساجد و محلات برگزار می‌شود و ساماندهی شده است که فرماندهان ایام دفاع مقدس بتوانند این کار را انجام دهند. 

بازدید از آسایشگاه های جانبازان از دیگر برنامه‌هایی است که به منظور تکریم و بزرگداشت جانبازان منظور شده است. ویزیت رایگان در مناطق محروم از دیگر برنامه‌هایی است که با همکاری نیروهای مسلح و وزارت بهداشت و درمان انجام خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها