شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۸
۹۵ درصد مجوز چاپ کتاب در همدان صادر می‌شود/ نیمه دوم مهرماه تجلیل از فعالان حوزه چاپ

همدان - معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: ۹۵ درصد مجوزهایی که برای چاپ کتاب صادر می‌شود در خود استان چاپ می‌شود.

هادی شیرمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در همدان، ضمن تبریک روز صنعت چاپ و نشر اظهار کرد: طی سال‌های اخیر چاپ کتاب به صورت مستقل در همدان انجام می‌شود که بر این اساس تاکنون ۱۵۱ مجوز چاپ از سوی اداره ارشاد همدان صادر شده است.

وی با بیان اینکه با مجموع چاپ کتاب توسط خود اتحادیه‌ها در مجموع به ۲۲۰ مورد مجوز افزایش یافته است، گفت: 
 در حوزه نشر کتاب ۹۵ درصد مجوزهایی که برای کتاب صادر می‌شود، در خود استان همدان چاپ می‌شود.

وی در خصوص کیفیت چاپ‌ نیز اضافه کرد: کیفیت چاپ که در همدان مطلوب و قابل قبول است و همین باعث شده است که در حوزه چاپ وضعیت خوبی حاکم باشد.

شیرمحمدی در ادامه به مسائل و مشکلات حوزه چاپ نیز اشاره کرد و گفت: چاپخانه داران نیز مسائل و مشکلات خاص خود را دارند به طوری که تجهیزات حوزه چاپ، تجهیزاتی فرسوده است که این مشکل نه تنها در همدان بلکه در کشور نیز وجود دارد.

وی در خصوص بومی‌سازی تولید کاغذ نیز یادآور شد: در راستای بومی‌سازی کاغذ گام‌هایی از سوی وزارتخانه برداشته شده است به طوری که قرار است کارخانه کاغذسازی اسدآباد که نیمه کاره بود، مجدد راه‌اندازی شده و آغاز به کار کارخانه تویسرکان نیز پیگیری شود تا در حوزه کاغذ به خودکفایی لازم برسیم.

فرسودگی دستگاه‌های چاپ هزینه‌بر است

معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان یکی از مشکلات را هزینه‌بر بودن خرید دستگاه‌های چاپ عنوان کرد و گفت: خرید یک دستگاه معمولی چاپ نیازمند صرف هزینه زیادی است و همین باعث شده که آنها از فرسودگی دستگاه‌ها رنج ببرند.

وی با اشاره به اینکه اداره ارشاد همواره حمایت‌هایی را از حوزه چاپ و نشر داشته است بیان کرد: طی تسهیلاتی که به اصحاب فرهنگ و هنر پرداخت شد، مقرر شده به تعدادی از چاپخانه‌ها نیز در راستای ایجاد اشتغال وام قرص‌الحسنه با سود ۱۵ درصد با ارقام بالا پرداخت شود که در این زمینه پیشنهادات لازم ارائه شده است.

شیرمحمدی به برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه چاپخانه‌داران نیز اشاره کرد و گفت:  از طرف امور و نشر وزارت ارشاد دوره‌های آموزشی برای توانمندسازی مدیران چاپخانه برنامه‌ریزی شده است.

وی اضافه کرد: همچنین از طریق مشارکت اداره ارشاد و انجمن علمی فناوری چاپ ایران نشست بررسی مسائل و مشکلات سامانه صدور مجوز چاپ از طریق درگاه ملی مجوزها نیز برگزار شد که نکاتی را مطرح و پیشنهاداتی داده شد و مقرر شد، حفره‌هایی که در فرایند چاپ است، بررسی و برطرف شود.

معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان در پایان یادآور شد: در راستای ارج نهادن روز صنعت چاپ و گرامیداشت فعالان حوزه چاپ مراسمی در نیمه دوم مهرماه برگزار می‌شود تا از فعالان این عرصه اعم از مدیران، کارآفرینان و کارگران تجلیل صورت گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها