یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۹
کتابی که قفل کاهش وزن را باز می‌‎کند!

جیسون فانگ نویسنده کتاب «قانون چاقی» است. او پزشک کلیه و اهل تورنتو است. مخاطبان او عموم بیماران دیابتی نوع دومی هستند که به علت نارسایی کلیه نیاز به دیالیز پیدا کرده‌اند. انبوه این دسته از بیماران او را به یک مهندسی معکوس وا داشت، اینکه اساسا دیابتی‌های نوع دو با چه روشی باید درمان شوند تا دچار نارسایی کلیه نشوند تا درگیر دیالیز هم نشوند؟ پس او درمان دیابت نوع دو را بازنگری کرد و به تزریق پی در پی انسولین مشکوک شد.

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)- مهدی آقاموسی تهرانی؛ راه و روش‌های لاغری کم نیست؛ از این دکتر و آن دکتر گرفته تا تجربه زیسته پسرخاله‌ها و دخترعمه‌ها و گروه همکاران. کتاب‌های لاغری هم کم نیستند. اتفاقا به دلیل عطش عمومی برای کاهش وزن، انواع و اقسام کتاب‌های لاغری دو ماهه و دو هفته‌ای و دو دقیقه‌ای هم در بازار موجود است!

جیسون فانگ نویسنده کتاب «قانون چاقی» است. او پزشک کلیه و اهل تورنتو است. مخاطبان او عموم بیماران دیابتی نوع دومی هستند که به علت نارسایی کلیه نیاز به دیالیز پیدا کرده‌اند. انبوه این دسته از بیماران او را به یک مهندسی معکوس وا داشت، اینکه اساسا دیابتی‌های نوع دو با چه روشی باید درمان شوند تا دچار نارسایی کلیه نشوند تا درگیر دیالیز هم نشوند؟ پس او درمان دیابت نوع دو را بازنگری کرد و به تزریق پی در پی انسولین مشکوک شد.

این‌ها مقدمه‌ای بود تا این پزشک، قفل کاهش وزن را پیدا کند. فانگ با بررسی ریشه‌های بیماری دیابت و همه تلاش‌های پزشکی برای کنترل قند خون به یافته‌های مهمی درباره نقش انسولین در بدن رسید. انسولین کلیدواژه فانگ برای کنترل وزن بدن است.

انسولین چه کار می‌کند؟

وظیفه هورمون انسولین در بدن را می‌دانید؟ انسولین به بدن دستور ذخیره انرژی را می‌دهد. وقتی چیزی می‌خورید مثلا یک تکه نان یا غذا یا هر هله هوله‌ای که دم دستتان هست، انسولین به بدن دستور می‌دهد که گلوکز آن را جذب و ذخیره کند. انگار انسولین همیشه نگران روز مباداست و دائم مضطرب است که نکند بدن ما در آینده با کمبود انرژی مواجه شود. انسولین با  هر چیزی که می‌خوریم، دستور ذخیره سازی گلوکز را صادر می‌کند.

چاقی دقیقا از کجا شروع می‌شود؟

گلوکزها کم کم اضافه می‌شود، تبدیل به زنجیره گلیکوژن می‌شود و در کبد ما ذخیره می‌شود اما ظرفیت کبد برای ذخیره گلیکوژن‌ها محدود است. اینجا شروع چاقیست چون گلوکزها تبدیل به چربی غشایی می‌شوند و در اطراف شکم و پهلو و ... جا خوش می‌کنند.

فانگ فرآیند چاقی را به شکل معکوس دید و معتقد است اگر این فرآیند را از انتها دنبال کنیم متوجه می‌شویم که عامل ایجاد آن چربی‌های غشایی، ترشح مدام انسولین و دستور ذخیره‌سازی گلوکز است. پس اگر گلوکزی ذخیره نشود یعنی عاملی برای ترشح انسولین ایجاد نشود،بدن برای تامین انرژی مورد نیازش اول سراغ ذخایر کبد می‌رود و وقتی ذخایر گلیکوژنی کبد تمام شد تازه فرآیند چربی سوزی آغاز می‌شود و آن چربی‌های غشایی مصرف می‌شود و خوش‌اندام می‌شویم.

رژیم فستینگ؛ همان روزه خودمان اما بدون تشنگی

پاشنه آشیل این فرآیند مراقبت از ترشح انسولین است، یعنی در بازه زمانی مشخص چیزی نخوریم که انسولینی ترشح نشود تا گلوکزی ذخیره نشود که ذخایر گلیکوژنی کبد تمام شود تا چربی‌های غشایی شروع به سوختن و مصرف کند. این کلیدی‌ترین چیزیست که باید از رژیم فستینگ فانگ بدانید.

فستینگ به معنای همان ناشتایی یا روزه خودمان است. فانگ در رژیم فستینگش می‌گوید که باید در بازه‌های ساعتی حدودا 12 تا 16 ساعته چیزی نخورید تا چربی سوزی اتفاق بیفتد. این یعنی حذف یک وعده غذایی که بنابر سبک زندگی آدم‌ها می‌شود بین صبحانه و نهار و شام یکی را کنار گذاشت؛ اما موثر‌ترین گزینه حذف نهار است. مثلا صبحانه را ساعت 7 و 8 صبح  می‌خورید و بعد حدود 12 ساعت بعد یعنی حوالی 8 و 9 شب شامتان را می‌خورید. در فاصله صبحانه تا شام هم مجاز به خوردن چیزی نیستید جز آب و چای و قهوه تلخ و دمنوش‌های گیاهی. حتما متوجه شدید که باید بی‌خیال حبه قند کنار چایتان یا شاخه نبات کنار دمنوشتان شوید! انگار شما روزه‌اید ولی تشنه نیستید و اتفاقا با مصرف بالای نوشیدنی‌ها به پاکسازی بدن کمک می‌کنید.

رژیم کالری نگیریم؟ وزنمان بر نمی‌گردد؟

جیسون فانگ در «قانون چاقی» وقت زیادی برای به چالش کشیدن مابقی رژیم‌ها گذاشته است.  فانگ تقریبا در یک سوم از حجم کتاب «قانون چاقی» به بررسی علمی سایر روش‌های رایج رژیم لاغری مثل رژیم کالری‌شماری و کتوژنیک و... پرداخته است و نتایج بررسی‌ها و مشاهدات و پژوهش‌های معتبر انجام شده را مرور کرده است. گلوگاه ایرادی که فانگ به مابقی وارد می‌کند، برگشت‌پذیری وزن در سایر رژیم‌هاست.

فانگ معتقد است هر آدمی یک وزن ثبت شده در هیپوتالاموس مغزش دارد که بدن در مقابل هر تلاشی برای کاهش یا افزایش آن عدد، از خودش به شدت مقاومت نشان می‌دهد. یعنی مثلا با افزایش تحرک و کاهش کالری مصرفی، لاغر می‌شویم اما به سادگی به وزن قبلی‌مان بر می‌گردیم چون بدن نمی‌خواهد عدد تثبیتی وزنش را از دست بدهد. فانگ می‌گوید این عدد در تعامل انسولین با هیپوتالاموس شکل می‌گیرد بنابر این در رژیم فستینگ، احتمال برگشت‌پذیری خیلی کم است چون عدد تثبیت شده وزن تغییر می‌کند و کاهش می‌یابد.

سفر از تورنتو به قم و قدس و واتیکان!

تحقیقات فانگ یک نقطه جالب هم دارد. این پزشک کانادایی ادیان مختلف را بررسی کرده و فهمیده هرکدام به نوعی فستینگ را در آداب شرعی خود جا داده‌اند که اتفاقا کامل‌ترین مدل آن میان مسلمانان است. در دین اسلام یک ماه روزه‌داری در ماه رمضان واجب است. همچنین در آموزه‌های اسلامی می‌بینیم که روزه‌داری در اول و وسط و آخر ماه قمری ثواب زیادی دارد و مستحب است؛ حتی در طول هفته هم روزه‌داری در روزهای دوشنبه و پنجشنبه توصیه شده است و ثواب دارد.

جنگ اراده‌ها را به شنبه موکول نکنید

تغییر برنامه غذایی نیاز به آمادگی ذهنی دارد. اول باید ذهن را آماده کرد. چند هفته به این موضوع فکر کنید که با این تغییر، چه اتفاقات جدیدی در زندگی شما و رابطه‌تان با دیگران رقم می‌خورد. آماده سازی ذهن بسیار مهم است پس لاغری از جنگ اراده‌ها شروع می‌شود.

کتاب «قانون چاقی» فانگ را بخوانید. سراغ پزشک بروید و از او راهنمایی بخواهید. اگر روش فستینگ را انتخاب کردید، می‌شود آن را با مدل‌هایی که تطبیق بهتری با برنامه زندگی‌تان دارد اجرا کرد؛ مثلا دو روز فست بود و یک روز استراحت کرد یا بازه زمانی فست را کوتاه و بلند کرد.

کتاب «قانون چاقی» توسط ناشران متعدد با ترجمه‌های متنوعی به چاپ رسیده است، ترجمه حمید هاشمی از کتاب جیسون فانگ انصافا روان و خواندنیست. تغییر را به شنبه موکول نکنید، از حالا ذهنتان را آماده کنید و به آن فکر کنید.
 
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها