شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۹
ششمین دوره سوگواره چاوش خوانی محلی در میناب برگزار شد

هرمزگان- ششمین دوره سوگواره چاوش خوانی محلی، با هدف حفظ آئین های عاشورایی در هرمزگان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در بندرعباس، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم  با تاکید بر حفظ سنت‌های بومی عزاداری، گفت: بخش عمده‌ای از معارف قیام عاشورا و مظلومیت سیدالشهدا (ع) از طریق آداب و رسوم و شیوه‌های عزاداری بیان می‌شود.

مصطفی کریمی زاده افزود: حفظ آئین‌های عاشورایی و انتقال آن به نسل‌های آینده را وظایف همگانی دانست و گفت: متولیان هیئت‌های مذهبی باید در اجرای برنامه‌ها و عزاداری‌ها، اصول‌ و سنت‌های اصیل را که از گذشتگان به ما رسیده مورد توجه قرار دهند.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این مراسم و آئین مذهبی در راستای حفظ سنت‌های عزاداری به ویژه سنتی و قدیمی و انتقال این سبک عزاداری به نسل جوان و نوجوان است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب در ادامه با بیان این مطلب که عزاداری برای سیدوسالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با فرهنگ و آداب شهرهای مختلف درهم آمیخته شده، اضافه کرد: استان هرمزگان و به ویژه شهرستان میناب نیز آئین‌های عزاداری خاصی دارد که بر اساس سنت دیرینه، نسل به نسل حفظ و تاکنون با شکوه و زیبایی هر چه تمام برگزار می‌شود.

ششمین سوگواره چاوش خوانی میناب با حضور ۳۸ نفر چاوش خوان از گروه‌های نوحه‌خوان سراسر این شهرستان به همت کانون فرهنگی هنری «کریم آل طاها» و هیئت «انصارالمهدی» عاشقان امام حسین (ع) روستای رضاعلیچی و با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد و اسلامی و انجمن نوحه های نشسته میناب در مسجد امام حسن (ع) روستای رضاعلیچی از توابع بخش بندزرک میناب برگزار و درپایان از ۳۸ نفر چاوش خوان با اهدا لوح و جوایز نقدی تجلیل شد.

شهرستان میناب در ۹۰ کیلومتری شرق بندرعباس قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها