سه‌شنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۶
دست خالی نویسندگان از موضوعات جوان‌پسند در حوزه ائمه اطهار

هرمزگان- حجت‌الاسلام بهزاد پودات، نویسنده کتاب «سجده‌های آسمانی» و «مادران بهشتی» با موضوع امام سجاد(ع) معتقد است: در حوزه ائمه اطهار(ع) دست نویسندگان و دنیای نشر از موضوعات جوان‌پسند خالی است.

سرویس استان‌های خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا): حضرت سجاد(ع)، امام چهارم شیعیان و یکی از بازماندگان حادثه کربلا، امام معصومی که به واسطه بیماری، نتوانستند در سپاه امام حسین(ع) به نبرد با یزدیان بپردازند تا به خواست خدا، راوی این واقعه باشند.

از امام سجاد(ع) که صحیفه سجادیه، یادگار ارزشمند ایشان است، کمتر گفته شده بر این اساس نویسنده «سجده‌های آسمانی» کتاب خود را به آن حضرت اختصاص داده است.

در ادامه بخش‌هایی از گفتگو با حجت‌الاسلام بهزاد پودات را می‌خوانید.

- ضرورت پرداختن به زندگی امام سجاد(ع) بعد از ۱۴ قرن از شهادت ایشان چیست؟

پرداختن به زندگی امام سجاد(ع) یک ضرورت است زیرا این امام نیز در بین سایر ائمه خاص بودند. یکی از ویژگی‌های شاخص ایشان این است که در قالب دعا، معارف دین را بیان کرده‌ است. شاگرد پروری و آموزش، یکی از ویژگی‌های بارز شخصیت امام چهارم شعیان از طریق دعا است. صحیفه سجادیه كه از آن به «زبور آل محمد» (علیهم‌السلام) و «انجیل اهل بیت» یاد می‌شود، از مهم‌ترین و معتبرترین متون اسلامی بعد از قرآن کریم است که نام امام را زنده نگاه داشته‌ است. بنابراین ارزش کار امام سجاد(ع) زمانی بیشتر مشخص می‌شود که در خفقان و تحت تدابیر شدید امنیتی و علیرغم ممنوع الملاقات بودن امام، کادر سازی کرده و ۱۷۰ شاگرد را تربیت کرده است.

شاهد این ادعا نیز کتاب «المُقنَعَة» شیخ مفید، متکلم و فقیه امامیه در  قرن‌های چهارم و پنجم هجری قمری است که از قول موسی بن جعفر(ع) آورده است: آنگاه که قیامت برپا شود، منادی الهی فریاد زند: کجا هستند یاران ائمه؟ به ترتیب از یاران حضرت رسول(ص) تا امام عصر(عج) بر می‌خیزند. نوبت به یاران امام سجاد(ع) که می‌رسد؛ محمد بن جبیر بن مُطعم، یحیی ابن ام الطویل، ابو خالد کابلی و سعید بن مسیب مخزومی که جزو خواص بودند، بر می‌خیزند.

شیخ طوسی نیز در کتاب رجال شیعه، که اصحاب پیامبر(ص) و ائمه(ع) را به ترتیب عصر و زمان آن‌ها معرفی کرده است، نام جابرابن عبدالله‌ انصاری و عامر بن واثله نیز آمده است. اصحاب این امام یک ویژگی خاص دارند. اینها بعد از شهادت امام حسین(ع)، مرتد نشدند و شهادت امام سوم شعیان را تحریف نکردند.

- «سجده‌های آسمانی» و «مادران بهشتی» را با همین رویکرد خلق کردید؟

بله. می‌خواستم جنبه‌های شخصیتی این امام و مادران ائمه را به کودکان بگویم.

- چرا این آثار را به زبان شعر و برای گروه سنی کودک نوشتید؟

به همت حجت‌الاسلام احمد پهلوانی، مدیر وقت ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان، کنگره امام سجاد(ع) برای نخستین بار شکل گرفت و این کنگره با دعوت از میهمانان پیروان سایر ادیان از کشورهای مختلف، کار را بسیار جدی پی گرفتند. در همین راستا با توجه به اینکه در حوزه کودک و با موضوع امام سجاد(ع) اثر مکتوبی نداشتیم، به من پیشنهاد شد و این اثر را در قالب شعر ویژه کودکان نوشتم.

- در کتاب «سجده‌های آسمانی» به صورت ویژه به چه چیزی پرداخته‌اید؟

در این اثر، شخصیت و سیره امام سجاد(ع) و آموزه‌های صحیفه سجادیه را به زبانی ساده و رسا برای قشر کودک و نوجوان بیان کرده‌ام.

کتاب «سجده های آسمانی» از سوی انتشارات طوبی محبت و با حمایت دبیرخانه پنجمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان منتشر و در مراسم سوگواره شعر سجاده خورشید و افتتاحیه پنجمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) رونمایی شد.
 
- موضوع کتاب «مادران بهشتی» چیست؟

در این کتاب که با محوریت مادران ۱۲ امام(ع)، از فاطمه بنت اسد مادر علی بن ابیطالب، امام اول شیعیان تا نرجس خاتون، مادر مسیحی امام زمان(عج) نوشته شده، به اصل و نسب آنها، چگونگی ورودشان به زندگی ائمه و شبهات مرتبط با آنها پرداخته شده است.

بخشی از این کتاب نیز به مادر ایرانی امام سجاد(ع) دختر یزدگرد سوم پادشاه ساسانی- شهربانو یا جهانشاه- می‌پردازد.

- کدامیک از مؤلفان و محققان هرمزگانی را می‌شناسید که به موضوع  امام زین العابدین(ع)، اختصاصی و ویژه در حوزه کتاب پرداخته باشند؟

کسی را  ندیده‌ام. حتی در حوزه شعر هم کسی کاری نکرده است. شاید کاری که دیگران استفاده کنند و سندیت داشته باشد، منتشر نشده است. اما دبیرخانه کنگره امام سجاد(ع)، مقالات بسیار ارزشمند رسیده از پژوهشگران و نوابغ خارجی و داخلی به این کنگره را در قالب کتاب‌های بسيار قطور، چاپ کرده است.

- آیا آثار منتشر شده با موضوع امام سجاد(ع) در استان و کشور کافی است؟

در کشور و بویژه قم، شرح‌های بسیار مفصلی در مورد صحیفه سجادیه نوشته شده و به همه شبهات پیرامون ائمه پاسخ داده شده است. بنیاد نهج البلاغه دشتی در قم، بسیار موفق و تأثیرگذار کار کرده حتی رساله حقوق امام سجاد(ع) چاپ شده ولیکن آثار مکتوب به زبان جوان پسند نیست. تولید محتوا در قالب شعر، داستانک، هنر نمایشی، موسیقی، حتی تعزیه، انیمیشن کم داریم و در مجموع دستمان از موضوعات جوان‌پسند، خالی است. در استان هرمزگان، برای هیچ امامی به صورت جدی کمتر کار کودک انجام شده است.

- نقش کنگره امام سجاد(ع) در خلق آثار آئینی مؤلفان و محققان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تمام تمرکز این کنگره در چاپ مقالات بوده است. هر چند کار بسیار ارزشمندی است اما کارهای خلاقانه دیگر هم ضرورت دارد. هر چند مسئولان این کنگره به مصر، سوریه و  ... رفته و با مراجع نجف و قم و ... هم دیدار داشته‌اند، اما هنوز جای بسیار زیادی برای کار کردن است.

حجت الاسلام بهزاد پودات، تاکنون ۸۵ کتاب تألیف کرده و ۱۵ اثر در دست چاپ دارد. با چاپ این آثار، رقم تالیفاتش سه رقمی خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها