شنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۳
«رنسانس فرهنگی دوره تیموریان» بررسی می‌شود

نشست مجازی «رنسانس فرهنگی دوره تیموریان» از سوی آکادمی نقطه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «رنسانس فرهنگی دوره تیموریان» یکشنبه 25 تیرماه 1402 از سوی آکادمی نقطه بررسی می‌شود. در این نشست دکتر امیرتیمور رفیعی، استاد مدعو دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات سخنرانی می‌کند. 

دوره تیموریان یکی از دوره‌های رشد و شکوفایی هنر و فرهنگ در تاریخ جهان اسلام و ایران بود که حتی می‌توان دوران رنسانس فرهنگی و هنری را به دوره تیمور و جانشینانش و به خصوص شاهرخ تیموری و بعدها سلطان حسین بایقرا نسبت داد. بیش‌تر امیرزادگان تیموری هنردوست و فرهیخته بودند.

تیموریان بیش از یکصدوچهل سال در ایران، ماوراءالنهر، آسیای مرکزی و بخش‌هایی از سرزمین‌های اسلامی فرمانروایی کردند. تیموریان آثار و خدمات مهمی در عرصه‌های اجتماعی از خود باقی گذاشتند. بدون تردید این دوران از نظر فرهنگی، هنری و مذهبی یکی از ادوار درخشان تاریخ ایران، ماوراءالنهر و جهان اسلام است. شعر و ادبیات، خط و تذهیب و نقاشی و نگارگری، تاریخ‌نویسی و تالیفات منثور ادبی، نجوم و ریاضیات، معماری و شهرسازی، تالیفات دینی در زمینه علم کلام اسلامی و عرفان و بسیاری نمونه‌های فرهنگی و هنری دیگر از خصایص اصلی تاریخ تیموریان است.

نشست مجازی «رنسانس فرهنگی دوره تیموریان» یکشنبه 25 تیرماه 1402 ساعت 21  از سوی آکادمی نقطه برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از google meet  دنبال کنند. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها