یکشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۳
شناسایی و مستندسازی زبان‌ها و گویش‌های ایرانی/ استانداردسازی بانک اطلاعات اطلس زبانی

طرح پژوهشی امانی-پیمانی «تدوین اطلس زبانی استان خراسان جنوبی (فاز دوم شامل شهرستان‌های درمیان، نهبندان، خوسف، طبس و فردوس)» در گروه زبان و گویش رایج پژوهشکده زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌ها به انجام رسید.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، سعیده شجاع رضوی، عضو هیأت علمی و مجری طرح تدوین اطلس زبانی استان خراسان جنوبی که با همکاری محجوب زیرک صورت گرفته است، گفت: این طرح در قالب طرح ملی اطلس زبانی ایران و به منظور تکمیل اطلس زبانی استان خراسان جنوبی به انجام رسید که شامل آوانویسی رایانه‌ای مصاحبه‌های زبانی، بازبینی بانک اطلاعات زبانی (آوانوشت‌های ذخیره‌شده)، ورود اطلاعات جغرافیایی نقاط مستندسازی شده در نرم‌افزار، استانداردسازی بانک اطلاعات اطلس زبانی و آماده‌سازی بستر برای ترسیم نقشه‌های زبانی شهرستان‌های درمیان، نهبندان، خوسف، طبس و فردوس در استان خراسان جنوبی است.

او با بیان‌ اینکه بانک اطلاعات اطلس زبانی استان خراسان جنوبی  حاوی تعداد  ۱۷۴۴شناسنامه و فایل صوتی است که 1000 فایل صوتی آن در فاز اول آوانویسی شد افزود: بخش دوم داده‌های زبانی دیجیتال‌شده و موجود در سامانه در فاز دوم طرح آوانویسی شدند.

شجاع رضوی تصریح‌ کرد: در جریان گردآوری نمونه‌های گویشی در قالب طرح «فرهنگساز» در دهه پنجاه، نمونه‌های گویشی برخی از استان‌ها از جمله استان خراسان بزرگ (شامل سه استان خراسان شمالی، رضوی و جنوبی) به طور کامل گردآوری شد. در آن زمان استان خراسان به سه استان تفکیک نشده بود. 

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، در پایان گفت: مجموع مصاحبه‌های زبانی ثبت شده از استان خراسان بزرگ در سامانه اطلس زبانی ایران 6157 عدد است که از 19 شهرستان گردآوری شده که  از آن میان  بیرجند، درمیان، نهبندان، خوسف، طبس و فردوس در تقسیمات کشوری جدید در استان خراسان جنوبی قرار می‌گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها