دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۱
راهنمایی مفید و عملی برای تغییر درک مخاطب از اضطراب

کتاب‌های قطور و کم‌حجم زیادی درباره اضطراب وجود دارد اما باید بگوییم که همه آنها از علم واقعی درباره مغز انسان برخوردار نیستند. می‌توان قول داد که میزان زیادی از این علم در این کتاب وجود دارد و این علمی واقعی است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ما اضطراب را همه چیز می‌دانیم، از ناراحتی خفیف تا هراس کامل. اما این همان چیزی است که رفتارهای اعتیاد آور و عادات بدی را که برای مقابله با آن استفاده می کنیم (مانند استرس خوردن، اهمال کاری، پیمایش عذاب و رسانه های اجتماعی) را هدایت می‌کند. به علاوه، اضطراب در بخشی از مغز زندگی می‌کند که در برابر تفکر منطقی مقاومت می‌کند.

بنابراین در حلقه‌های عادت اضطرابی گیر می‌کنیم که نمی‌توانیم راه خود را برای رهایی از آن بیاندیشیم یا از اراده برای غلبه بر آن استفاده کنیم. دکتر بروئر به ما می‌آموزد که از مغز خود نقشه برداری کنیم تا محرک‌های خود را کشف کنیم، آنها را با تمرین ساده اما قدرتمند کنجکاوی خنثی کنیم و مغز خود را با استفاده از تمرکز حواس و سایر روش‌هایی که آزمایشگاه او ثابت کرده می‌تواند کارساز باشد، آموزش دهیم.

جادسون بروئر در کتاب «گره‌گشایی از اضطراب» به مقابله با اضطراب به کمک علم پرداخته است. کتاب‌های زیادی در این زمینه وجود دارد. کتاب‌های قطور و کم‌حجم، برخی با عناوین جذاب داستان‌های خارق العاده، و روش‌ها یا راه‌های میان‌بر برای دستیابی به موفقیت اما باید بگوییم که همه آنها از علم واقعی درباره مغز انسان برخوردار نیستند. می‌توان قول داد که میزان زیادی از این علم در این کتاب وجود دارد و این علمی واقعی است.

براساس مطالعاتی که آزمایشگاه مولف در طول سال‌ها و با شرکت کنندگان واقعی پر شده‌اند ابتدا در ییل و اکنون در دانشگاه براون، همچنین مقالاتی منتشر کرده است که دیگران می‌خوانند و درباره آنها کتاب می‌نویسند، بنابراین آن کتاب‌ها و مقالات نیز از این کتاب و مولفش تأثیر گرفته‌اند.

جادسون بروئر معتقد است جالب‌ترین و مهم‌ترین‌ ارتباطی که تاکنون یافته‌است ارتباط بین اضطراب و عادت‌هاست. اینکه چرا یاد می‌گیریم مضطرب شویم و این مضطرب شدن چگونه به عادت تبدیل می‌شود. ارتباطی که من بین اضطراب و عادتها پیدا کرده‌ام به این سؤال پاسخ داده است که چرا ما نگران می‌شویم و این پاسخ برخی کنجکاوی‌های علمی‌اش درباره اضطراب را به نتیجه رسانده و مهم‌تر اینکه در کمک به بیمارانش برای درک اضطرابشان و کار روی آن نقش مهمی داشته است.

این کتاب در بردارنده شیوه‌های روانپزشکی بالینی تحقیقات و فشرده‌سازی مفاهیمی است که به مرور گرد آوردی شده است و راهنمایی مفید و عملی برای تغییر درک مخاطب از اضطراب باشد. طوری‌که بتوانید به طور مؤثری روی آن کار کنید و همزمان همه عادت‌ها و اعتیادهای غیر مفیدتان را از بین ببرید.

در دنیای پر از استرس و اضطراب امروزی کتاب حاضر با ارائه رویکردهای ساده و عملی ما را وارد سیری می‌کند که می‌توانیم در آن به آرامش برسیم چیزی که امروزه به شدت به آن نیاز داریم نویسنده بر اساس یافته‌های عملی و تجربی خود ابزارهایی برای تمرکز حواس ارائه می‌کند که می‌توانند ما را از قید پریشانی افکار، استرس و نگرانی‌هایمان در زندگی پرمشغله کنونی برهانند. 

این کتاب شامل 4 بخش است،‌ بخش صفر: درک ذهن،‌ بخش اول: نقشه‌برداری از ذهن: دنده یک، بخش دوم: به روز رسانی ارزش پاداش مغز: دنده دو، بخش سوم: یافتن پیشنهاد بزرگتر و بهتر برای مغز: دنده سه.

«گره‌گشایی از اضطراب» اثر جادسون آلن بروئر، در 334 صفحه و به قیمت 195 هزار تومان از سوی انتشارات ققنوس روانه بازار نشر شده است.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها