شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۶
جایزه بازیگر برتر زن و بهترین فیلم‌برداری به هنرمندان ایرانی رسید

بیست‌وپنجمین دوره جشنواره فیلم‌های آسیایی شانگهای برگزار شد که در این مراسم، جایزه بهترین بازیگر زن و بهترین فیلم‌برداری به دو فیلم «یک و نیم اسب بخار» و «علت مرگ: نامعلوم» رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روایتی، در بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های آسیایی شانگهای «یکشنبه» ساخته شوکر خولیکوف کارگردان ازبکستانی به‌عنوان بهترین فیلم بخش استعدادهای جدید  انتخاب شد. همچنین جوایز بهترین بازیگر زن و بهترین فیلم‌برداری هم به‌ترتیب برای فیلم‌های «یک و نیم اسب بخار» و «علت مرگ: نامعلوم» در دست هنرمندان ایرانی قرار گرفت.
جوایز استعدادهای جدید آسیایی جوایز «جام طلایی» نامیده می‌شوند؛ اما خارج از بخش رقابت رسمی جشنواره جای دارند و بهترین استعدادهای جدید و نوظهور را بررسی می‌کنند.
جایزه بهترین کارگردانی در بخش استعدادهای جدید آسیایی بین ۲ نفر تقسیم شد. لو دونگِ چینی برای فیلم «مه» و آیسلطان سیت از قزاقستان برای «قاش» به‌عنوان برندگان این بخش انتخاب شدند.

آکتان آریم کوبات، رئیس داوران بخش استعدادهای جدید آسیایی گفت: موضوع‌های معاصر برای بیان تفکر عمیق جامعه و بشریت در این بخش اهمیت داشتند. واقعاً امیدوارم فیلم‌سازان جوان و بااستعدادی مانند شما بتوانند به خلق و کمک به صنعت فیلم ادامه دهند.
هیئت‌داوران بخش استعدادهای جدید آسیایی در بیانیه رسمی خود گفتند: آثار کارگردان‌های جدید کاملاً پخته و موضوع‌هایی که انتخاب کرده‌اند هم مبتکرانه هستند. آن‌ها دیگر شبیه تازه‌کارها نیستند.

برندگان جوایز بخش استعدادهای جدید آسیایی شانگهای
بهترین فیلم: «یکشنبه» شوکر خولیکوف (ازبکستان)
بهترین کارگردان (برندگان مشترک):
آیسلطان سیت برای «قاش» (قزاقستان)
لو دونگ برای «مه» (چین)
بهترین بازیگر مرد: یو هائو برای «رویای روز» ساخته وانگ زیچوان (چین)
بهترین بازیگر زن: سرور پیروانی برای «یک و نیم اسب بخار» ساخته رسول کاهانی (ایران)
بهترین فیلم‌نامه: چن شیائیو برای «با قایق رفته» (چین)
بهترین فیلم‌برداری: داوود ملک حسینی برای فیلم «علت مرگ: نامعلوم» ساخته علی زرنگار (ایران)

دو فیلم «یک و نیم اسب بخار» به کارگردانی رسول کاهانی و «علت مرگ: نامعلوم» به کارگردانی علی زرنگار نمایندگان ایران در بخش استعدادهای جدید آسیایی جشنواره شانگهای ۲۰۲۳ بودند.
فیلم سینمایی «آزردگان» سومین ساخته مهدی فرد قادری هم تنها نماینده سینمای ایران در بخش مسابقه اصلی جشنواره شانگهای است.
هیئت‌داوران اصلی مسابقه جام‌های طلایی برندگان خود را روز یکشنبه معرفی می‌کند.

جشنواره شانگهای چین که سال ۱۹۹۳ شروع به کار کرد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و معتبرترین رویدادهای فرهنگی قاره آسیا و جهان شناخته می‌شود. بیست‌وپنجمین دوره این رویداد از ۹ تا ۱۸ ژوئن ۲۰۲۳ مصادف با ۱۹ تا ۲۸ خرداد ۱۴۰۲ در شهر شانگهای چین با حضور بزرگان سینمای جهان برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها