شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۵
تئاتر مقوله‌های متفاوت را در جریانی شبیه به زندگی بیان می‌کند

علی فروتن، کارگردان نمایش «دوره‌گردها» معتقد است دیدن یک نمایش مانند خواندن ۱۰ کتاب است؛ زیرا مقوله‌های متفاوتی را در جریانی شبیه به زندگی بیان می‌کند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نمایش «دوره‌‌گردها» به قلم زیبا برجی‌فلاح و  کارگردانی علی فروتن از اواخر اردیبهشت در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری به روی صحنه رفته است.
این نمایش کمدی آهنگین برای کودک و خانواده طراحی شده و به صورت غیرمستقیم موارد مختلف رفتاری را با رویکرد روان‌شناسی بررسی می‌کند.

علی فروتن کارگردان نمایش «دوره‌گردها» درباره این نمایش گفت: گروه سنی مخاطبان نمایش «دوره‌گردها» به واسطه مسائل تربیتی‌ای که بیان می‌شود چهار سال به بالاست. بخشی از این مسائل تربیتی مربوط به بچه‌هاست، برخی به والدین و برخی نیز به دلیل امکان مداخله در روند تربیت، به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها مربوط می‌شود.
تئاتر مقولهه‌ای متفاوت را در جریانی شبیه به زندگی بیان میکند
وی افزود: این نمایش در سه بخش به مشکلات رفتاری خجالتی بودن، خشم و حسادت می‌پردازد.

فروتن تصریح کرد: نمایش «دوره‌‌گردها» دقیقا مانند زندگی است؛ سرعتش بالاست و بدون قضاوت‌کردن به والدین تلنگر می‌زند که برای کودکان‌شان بیشتر زمان بگذارند و به برخی از علت‌های این سه رفتار می‌پردازد.

کارگردان نمایش «دوره‌گردها» ادامه داد: این نمایش که کار گروه «چهره‌آزاد» است، گام به گام با حضور تمام اعضای گروه تکمیل شده است و با توجه به بازخوردهایی که از بینندگان نمایش می‌گیریم هر روز نسبت به روز قبل بهتر می‌شود و تغییرهایی می‌کند.

علی فروتن در پایان با تأکید بر اهمیت تماشای تئاتر برای کودکان و نوجوانان گفت: به اعتقاد من تئاتر جادوگر و معجزه‌گر است. شاید بتوان گفت دیدن یک نمایش مانند خواندن ۱۰ کتاب است؛ زیرا مقوله‌های متفاوتی را در جریانی شبیه به زندگی بیان می‌کند. در هنر نمایش‌ چون مسائل به طور غیرمستقیم بیان می‌شود، باعث می‌شود بچه‌ها پذیرای مفهوم آن باشند.

در خلاصه نمایش «دوره‌گردها» آمده است:
کودکانی با شرایط متفاوت با این گروه روبه‌رو شده و اتفاق‌های ویژه‌ای در کنار هم رقم می‌زنند. این نمایش سعی دارد به‌صورت غیرمستقیم موارد مختلف رفتاری را با رویکرد روان‌شناسی بررسی کند.
عوامل نمایش عبارت‌اند از: سعیده دادگر، دستیار کارگردان، زیبا برجی‌فلاح، شاعر، امید اسکندر و محمد ملاولی، موسیقی و اجرا، مهدی نیک‌روش، طراح صحنه، سعیده دادگر، طراح لباس، شیوا بابابیگی، طراح پوستر و بروشور، محمدسالار گلی، عکاس و ساخت تیزر، امیر یزدان‌صفت، ساخت دکور، مژگان برنده، دوخت لباس و علیرضا باقری، روابط عمومی.

اجرای نمایش «دوره‌گردها» تا ۷ تیر ادامه دارد. علاقه‌مندان به دیدن این نمایش هر روز به جز روزهای شنبه می‌توانند ساعت ۱۷ به سالن گلستان مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در پارک لاله تهران مراجعه کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها