سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۴
در ستایش رمز و راز

شعری که قرار بود توسط ادا لیمون برای یکی از ماموریت‌های فضایی ناسا سروده و روی فضاپیما حک شود، در کتابخانه کنگره رونمایی و خوانده شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ان پی آر، اگر ناسا در ماموریت آینده خود به مدار مشتری، نشانه‌هایی از حیات پیدا کند، این آژانس فضایی می‌خواهد مطمئن شود که هرچه که در آنجا وجود دارد نیز درباره ما اطلاعاتی داشته باشد. به همین دلیل، ناسا در حال درج کردن شعری روی فضاپیمایی است که قرار است سال آینده به فضا پرتاب شود.
 
ادا لیمون، ملک‌الشعرای آمریکا و شاعر منتخب برای سرودن شعر پروژه ناسا گفت که نوشتن این شعر خاص یکی از سخت‌ترین ماموریت‌های او بوده است.
 
لیمون گفت: «وقتی ناسا با من تماس گرفت و از من خواست یک شعر بنویسم، بسیار هیجان‌زده شدم و گفتم بله. سپس تماس را قطع کردیم و فکر کردم چگونه این کار را انجام دهم!؟» او گفت که فکر کردن به اینکه برای یک سفر 1.8 میلیارد مایلی چه چیزی بنویسم، دشوار است. فاصله زیاد تا قمر اروپا به این معنی است که این فضاپیما تا سال 2030 یعنی شش سال پس از پرتاب به مقصد نخواهد رسید.
 
ماموریت فضاپیمای اروپا کلیپر ناسا کسب اطلاعات بیشتر در مورد این است که قمرهای یخی دارای ویژگی‌های لازم برای حفظ حیات هستند یا نه. ناسا امیدوار است با داده‌هایی که از سوی این فضاپیما ارسال می‌شود، سرنخ‌هایی برای یکی از بزرگ‌ترین اسرار جهان یافت شود: آیا ما تنها هستیم؟
 
لیمون یکم ژوئن 2023 از شعر «در ستایش رمز و راز: شعری برای اروپا» که برای پروژه ناسا سروده است، رونمایی و اشاره کرد که در نوشتن این شعر از عناصر زمینی الهام گرفته شد. او گفت: «کشف و شهود این شعر باید در حد و اندازه زیبایی، قدرت و اهمیت سیاره خودمان می‌بود.»
 
لیمون از رازهای پنهان زیر آسمان می‌نویسد: «آواز نهنگ، پرنده آوازخوانی که صدای خود را در شاخه درختی که باد تکان می‌دهد، رها کرده است».
 
آب به عنوان یکی از عناصر حیاتی زندگی ما، بخش مهمی از این ماموریت است. دانشمندان بر این باورند که آبی که در زیر یک پوسته یخی در قمر اروپا قرار دارد، می‌تواند یکی از سه عنصر مورد نیاز برای حفظ حیات را به مشتری بدهد.

لوری لشین، مدیر آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا که بر ساخت فضاپیما نظارت می‌کند، گفت: «دانشمندان همچنین می‌خواهند درباره آب قمر اروپا و اینکه آیا ممکن است دو عنصر سازنده دیگر حیات- مولکول‌های آلی و غذا- را در خود جای داده باشد یا نه، بدانند.
 
لشین اضافه کرد: «قمر اروپا یک سیاره آبی مانند زمین است و سیاره ما سرشار از زندگی است. حال پرسش این است: آیا سایر سیاره‌های آبی نیز سرشار از زندگی هستند؟»
 
ادا لیمون وقتی برای اولین بار در مورد این ماموریت اطلاعاتی به دست آورد، ایده‌ای به ذهنش رسید: «ما نیز از آب ساخته شده‌ایم.» و همین سطر به شعری وارد شد که او اینطور به پایانش می‌رساند:
«ما نیز از آب ساخته‌ شده‌ایم/ آب فراخی که صدایمان می‌زند/ ما نیز از شگفتی ساخته شده‌ایم/ از عشق‌های بزرگ و معمولی/ از واژه‌های کوچک نامرئی/ از نیاز به صدایی که از درون تاریکی صدایمان بزند.»
 
شعر کامل با دست خط ادا لیمون بر دیوار فضاپیما نوشته می‌شود- او مجبور شد 19 بار آن را بنویسد تا به نسخه نهایی و رضایتبخش برای خود برسد.
 
شما نیز می‌توانید با پیوست کردن نام خود به این شعر، خود را به قمر اروپا معرفی کنید. در این راستا در کمپینی با عنوان «پیامی در بطری»، همه نام‌های دریافت شده، روی ریزتراشه‌ای حک می‌شود که در فضاپیما به سمت اروپا پرواز می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها