شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۸
روایت داستانی زندگی و شهادت سه امام معصوم (ع) در «شهد شوکران»

«شهد شوکران» اثر نصرالله قادری شامل روایت‌هایی حقیقی از زندگی سه امام معصوم (ع) در قالب داستان است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، قادری در «شهد شوکران» به کندوکاو در زندگی و اقوال امام صادق(ع)، امام کاظم (ع) و امام رضا (ع) پرداخته و روایت‌هایی شگفت و به ظاهر باورنکردنی از زیست آنان را استخراج و در قالب داستان بازنویسی کرده است.

«شهد شوکران» از این منظر شامل روایت‌هایی واقعی است که از زبان یک نویسنده و با بهره‌گیری از تخیل وی برای فضاسازی و روایت در قالب یک موقعیت داستانی قرار گرفته و عنوان شده است؛ جان‌مایه روایت و اتفاق منسوب به معصوم در این کتاب حقیقی و مطابق با متون کهن دینی و اعتقادی است.

نکته قابل توجه دیگری که متن این کتاب را قابل اعتنا کرده‌، نثر خاصی است که قادری در بیان دستان‌واره‌های خود از آن بهره برده و اسلوب و ساختار این متن به شکلی تنظیم شده که از سویی به متون کهنه و ساختارهای روایی آنها به‌ویژه در روایت‌های دینی پایبند مانده و از سوی دیگر از لغات و اصطلاحات امروزی و قابل توجه برای مخاطبان امروزی بهره برده است.

«شهد شوکران» را می‌توان تلفیقی داستانی از سنت و مدرنیته در روایت داستانی از ائمه معصوم (ع) دانست که تا پیش از این کمتر مورد توجه نویسندگان قرار گرفته است.

نحوه نگاه نویسنده در انتخاب داستان‌ها نیز حاکی از وجود نگرشی خاص در نگاه به ائمه (ع) است که در آن نویسنده نوعی نگاه کاربردی و احترام‌برانگیز به کرامات اهل بیت دارد که مخاطب با مشاهده آن به خود و آنچه در اقوال و روزگارش می‌گذرد بیش از پیش رجعت می‌کند.

انتشارات نیستان اخیرا «شهد شوکران» را در 416 صفحه در اختیار علاقه‌مندان قرارداده است.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها