شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۰
تاریخ مانند پازلی است که باید بخش‌های گمشده را کنار هم قرار داد

حمید عشقی گفت: من همواره تاریخ فرهنگ را مانند پازلی می‌دیدم که قسمت‌های مختلف آن کم است و من باید بخش‌های گمشده را کنار یکدیگر قرار دهم تا در حد خودم کاری کرده باشم و این تصویر زیباتر و کامل‌تر شود.

حمید عشقی، نویسنده و پژوهشگر حوزه تاریخ در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب (ایبنا) با اشاره به آثار تالیفی که در حوزه تاریخ جنگ‌های جهانی نوشته است، بیان کرد: به نظر من علاقه‌مندی‌های افراد ژنتیکی است و من علاقه بسیاری به تاریخ و روایت بی طرفانه تاریخ دارم. روزی در حال تماشای برنامه‌ای در تلویزیون درباره جنگ جهانی دوم بودم و پس از آن به جستجو درباره تاریخ جنگ‌های جهانی پرداختم. 

وی افزود: درباره جنگ‌های جهانی در اینترنت جست‌وجو کردم مطلبی در این باره پیدا نشد که اطلاعات دقیقی را ارائه دهد. بنابراین تصمیم گرفتم خودم در این زمینه تحقیق کنم و کتاب بنویسم.

عشقی ادامه داد: اولین کتابی که از من در حوزه تاریخ جنگ‌های جهانی چاپ شد در واقع سومین کتابی بود که نوشته بودم و آن به نام صد جاسوس برتر دنیا. من آن زمان که در این مسئله تحقیق کردم متوجه شدم درباره جنگ جهانی دوم و مسائل بین‌المللی و بسیاری از مسائل دیگر منبعی نداریم.

این نویسنده تاکید کرد: به نظرم آمد اگر یک استاد دانشگاه یا دانشجو بخواهد در ایران درباره جنگ‌های جهانی تحقیق کند منبع ندارد و اگر به زبان انگلیسی مسلط نباشد به طور حتم به مشکل می‌خورد. این مسئله باعث شد که روی این قسمت از تاریخ اروپا تمرکز کنم. 

او بیان کرد: من همواره فرهنگ را مانند پازلی می‌دیدم که قسمت‌های مختلف آن کم است و من باید قسمت‌های گمشده را کنار یکدیگر قرار دهم تا در حد خودم کاری کرده باشم و این تصویر زیباتر و کامل‌تر شود. زمانی که شروع به نگارش کردم مانند همین امروز بزرگ‌ترین مشکلم وضعیت اینترنت و جست‌وجو بود.

عشقی گفت: با این اوصاف تلاش کردیم برای پیدا کردن اطلاعاتی درباره جنگ جهانی به منابع تاریخی موجود در ایران بپردازیم. منابع تاریخی داخلی درباره زمان جنگ جهانی و اتفاقات مهم را جمع‌آوری کردیم و سپس به سراغ منابع خارجی رفتیم. منابع خارجی عموما سه دسته بودند. یک دسته بی طرف و یک دسته کاملا راوی یکی از طرفین جنگ جهانی و دسته دیگر نیز ضد گروه دوم نوشته بودند.

این نویسنده بیان کرد: چیزی که برای من اهمیت داشت این بود که اگر کسی یک روز این کتاب را باز کرد و خواند بگوید چه جالب است! نویسنده فقط تاریخ را روایت کرده است. عموم مورخان تلاش می‌کنند اینگونه بی‌طرفانه بنویسند اما برای من مهم بود تلاش کنم که خودم هم این‌گونه باشم و تاریخ محض این کتاب را مد نظر قرار دادم تا کتاب تاریخی بدون سوگیری بنویسم.

وی افزود: اما در میانه نگارش کتابی که درباره جنگ جهانی دوم بود متوجه شدم در کشورمان هیچ منبع کامل و جامعی در زمینه سیستم و تاریخچه سازمان‌های سیاسی و امنیتی غربی نداریم. برای مثال سال‌ها بود که قصد داشتیم با آمریکا بجنگیم اما درباره سازمان سیا هیچ اطلاعاتی از تاریخ تاسیس، رسوایی‌ها و ناکامی‌ها یا روش‌های کاری آن‌ها در دسترس نبود.

نویسنده کتاب جاسوسان برتر دنیا گفت: به همین واسطه شروع به نوشتن کتابی در این باره کردم و با استقبال خوبی نیز مواجه شد. همچنین کتاب زنانی که جاسوسان برتر هستند را نیز به رشته تحریر درآوردم چراکه منبعی در این زمینه نیز وجود نداشت. 

عشقی در پایان سخنانش بیان کرد: در میانه نگارش چند کتب دیگر بودم که متوجه شدم به بخشی از تاریخ خودمان نیز اشاره نشده و درباره‌اش آثاری در دسترس نیست. واقعیت این است که در تاریخ 28 اردیبهشت سال 1299 ارتش شوروی به انزلی جمله کرد و با حمله آن‌ها به انزلی اتفاقاتی دومینووار رخ داد که منجر به تغییر نظام سیاسی در ایران شد اما تا کنون کسی به آن بخش اشاره نکرده بود که من در این باره نیز نوشتم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها