یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۲
خالق «استالین مخوف» درگذشت

مارتین آمیس نویسنده مطرح دهه 1980 و 1990 بریتانیا و خالق رمان‌هایی از جمله «پول»، «میدان‌های لندن» و «تجربه» در سن ۷۳ سالگی در فلوریدا درگذشت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، آمیس جزو گروه رمان‌نویسان مشهوری از جمله ایان مک ایوانز و جولیان بارنز بود که آثارشان صحنه ادبی بریتانیا را در دهه 1980 تعریف می‌کرد. رمان «پول» او که در سال 1984 منتشر شد، توسط رابرت مک‌کرام در گاردین به عنوان یکی از 100 رمان برتر نوشته شده به زبان انگلیسی معرفی شد.
 
آمیس در سال 1949 در آکسفورد به دنیا آمد و قبل از رفتن به آکسفورد، در مدارسی در بریتانیا، اسپانیا و آمریکل تحصیل کرد و در آنجا با درجه یک در زبان انگلیسی فارغ‎التحصیل شد.
 
نخستین رمان او، «مقالات راشل»، در سال 1973 منتشر شد، زمانی که او به عنوان دستیار سردبیر در ضمیمه ادبی تایمز کار می‌کرد. در سال 1974 برنده جایزه سامرست موام شد و سال بعد کمیک سیاهی با عنوان «بچه‌های مرده» منتشر کرد. او بین سال‌های 1977 تا 1979 به‌عنوان دبیر ادبی نیو استیتسمن کار کرد و در این مدت سومین رمان خود را با نام «موفقیت» منتشر کرد.

آمیس اغلب با پدرش، «کینگزلی آمیس» که در سال 1986 برای رمان «شیاطین پیر» برنده جایزه بوکر شده بود، مقایسه می‌شد. اگرچه آمیس پسر، هرگز برنده جایزه بوکر نشد، اما در سال 1991 برای رمان «پیکان زمان»، پرتره‌ای از یک جنایتکار جنگی نازی که به ترتیب زمانی معکوس روایت می‌شود، در فهرست نهایی بوکر و در سال 2003 برای رمان «سگ زرد» در فهرست نهایی این جایزه قرار گرفت.

در سال 2002 آمیس «کوبای ترسیده: خنده و بیست میلیون»- اثری غیرداستانی درباره وحشت بزرگ استالین- را منتشر کرد. این کتاب در ایران با عنوان «استالین مخوف» به فارسی ترجمه و منتشر شده است.
 
جدیدترین کتاب آمیس، «داستان درون»(2020) بود که در فهرست نهایی جایزه حلقه منتقدان ملی کتاب داستانی قرار گرفت. این اثر، زندگی‌نامه‌ای خودنوشت داستانی است که دو دهه صرف نگارش آن شده است.
 
«دنیای غرق شده»، «منطقه جذاب»، «قطار شبانه» و «خانه ملاقات» از دیگر آثار این نویسنده است. از این نویسنده «پیکان زمان» و «استالین مخوف: خنده و بیست میلیون» به فارسی منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها