یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۱
جشنواره فیلم و فیلمنامه ایثار افتتاح شد

آیین آغازین جشنواره فیلم و فیلمنامه ایثار با حضور مقامات کشوری و استانی و هنرمندان ملی و بین‌المللی در جوار مزار شهدای گمنام جبل‌النور در منطقه کوه سنگی مشهد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیین آغازین جشنواره فیلم و فیلمنامه ایثار با حضور مقامات کشوری و استانی و هنرمندان ملی و بین‌المللی در جوار مزار شهدای گمنام جبل‌النور در منطقه کوه سنگی مشهد برگزار شد.

حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد معاون فرهنگی اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی به تشریح آیه «و لا تحسین الدین قتلوا فی سبیل الله امواتا» پرداخت و اظهار داشت: تمام پیام‌های جشنواره این است که با بهره‌گیری از این آیه در رابطه با زیست شهدا به جامعه بشری منتقل کنیم.

وی افزود: تمام ملت‌ها و امت‌ها و گروه‌ها در زندگی روزمره دنیایی با حمله‌ها و هجمه‌های سیاسی و نظامی مواجه می‌شوند، اما مهم این است که در قبال این حمله‌ها چگونه صف آوری و مواجه داشته باشند؟ همانگونه که روزی داعش آمد و نقشه داعش فقط سوریه و عراق نبود؛ بلکه هدف او براندازی انسانیت و اسلامیت از روی کره زمین بود. داعش در آلمان و فرانسه خود را نشان داد، اما آنها برای مقابله با داعش چه کردند و چه قدرتی در مقابل داعش ایستادگی کرد؟‌ این قدرت باعث شد داعش برای همیشه با فرمانده قهرمانی به نام حاج قاسم با خاک یکسان شود.

معاون فرهنگی اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: هشت سال جنگی علیه ایران تحمیل شد که چهل کشور از آن حمایت کردند تا ایران در مقابل صدام زانو بزند. عربستان به یمن حمله کرد، اما چه نیرویی در مقابل آن ایستادگی کرد؟‌ در پاسخ باید گفت راز و رمز مقاومت و صف‌آرایی مجاهدان اسلام در مقابل استکبار و نظام ضدبشری جهان، نیرویی جز باور به جامعه ایمانی و سرمایه فرهنگ ایثار و شهادت نبود.

وی تصریح کرد: فرهنگ ایثار و شهادت در عرصه علم و فناوری نیز خود را نشان داد همانگونه که در عرصه تحریم و سازندگی و اقتصاد و پیشرفت موفقیت‌های بسیاری داشتیم که مرهون مجاهدانی است که با فرهنگ ایثار و شهادت خود درخشیدند.

گنابادی‌نژاد با اشاره به اینکه امروز باید مجاهدت های ایثار گران در میدان فرهنگ و هنر به تصویر کشیده شود، افزود: برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی ایثار، فصل ممتاز و دوره درخشان و میدان بزرگ و جبهه مبارکی است که این رسالت را بر دوش دارد.

در ادامه، پیام سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور توسط حجت‌الاسلام مهدی حسن‌زاده مدیر کل بنیاد شهید خراسان رضوی برای حاضران خواند شد.

در بخش‌هایی از این پیام آمده است:
«فیلم» در عصر حاضر از جمله ابزار قدرتمند برای نهادینه‌سازی آرمان‌ها و ایده‌ها در جامعه است و امروزه شرکت‌های بزرگ فیلمسازی با بهره‌مندی از جدیدترین فناوری‌ها، خط مشی‌ها و هدف‌گذاری‌های خود را در قالب فیلم برای مخاطبان خود نهادینه می سازند.
خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی سبکی نوین در فیلم‌سازی ایران شکل گرفت و از همان ابتدا آثار حوزه ایثار، شهادت و مقاومت از جایگاهی ویژه در بین مخاطبان برخوردار شد. امروز نیز تولیدات انجام شده در این بخش مورد استقبال عموم قرار گرفته و در آن سوی مرزها نیز علاقمندان بسیاری دارد.
در کنار فیلم و هنرِ فیلمسازی نباید از نقش استراتژیک فیلمنامه غافل ماند زیرا فیلم‌نامه معمار اصلی ساختار فیلم است که فیلمنامه‎نویس با هنرمندی و هوشمندی می‌تواند آرمان‌ها و ارزش‌های جامعه را تعمیق و تعالی بخشد و این امر در حوزه ایثار و شهادت به عنوان یک فرهنگ ارزشی و متعالی اهمیت دو چندان می‌یابد. زندگی شهدا و ایثارگران سرشار از نکات ارزنده‌ای است که می‌توان با ابزار هنری و در قالب فیلم به نسل امروز جامعه که نیازمند آن است منتقل نمود و در این زمینه لازم است با رویکردی تحولی و نگاهی سازنده در جذب مخاطبان و انتقال مفاهیم ارزشی اقدام شود.

به یقین برگزاری جشنواره «فیلم و فیلمنامه ایثار» با محور «ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، همدلی و مقاومت اسلامی» علاوه بر ایجاد گفتمان فرهنگی مشترک میان کشورهای محور مقاومت، پیوند فیلم‌سازان و فیلمنامه‌نویسان دغدغه‌مند در حوزه ایثار و پایداری را به همراه دارد و انتظار می رود این جشنواره آغازگر حرکتی نو و بدیع در تقویت و گسترش فیلم‌ و نگارش فیلم‌نامه با مفاهیم اصیل شهادت و ایثار و همچنین هم‌افزایی میان هنرمندان باشد چراکه حضور فیلمسازان و هنرمندان در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی پیوند عقاید و ایده‌پردازی‌های نوین را به همراه دارد.

اینجانب ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری «نخستین جشنواره بین المللی فیلم و فیلم‌نامه ایثار»، از درگاه ایزد منان توفیق روزافزون هنرمندان عزیز را برای تولید آثار فاخر و تاثیرگذار در زمینه ترویج و توسعه فرهنگ والای ایثار و شهادت مسألت می‌نمایم.

در آیین آغازین جشنواره هنرمندانی همچون: مهدی فقیه، مهدی امینی خواه، عبداله باکیده، الهام چرخنده، جان جیمز یوبل، محمد الجدایر، اسماعیل شرعی، ابراهیم اصغری، محمدرضا اسلاملو، غصون الماضی فیلمساز سوری، حمید العامری فیلمساز عمانی، غلامرضا منتظمی، محمدرضا دزفولی، حبیبه السلطیه بازیگر سینمای عمان حضور یافتند.

در این مراسم همچنین خانم غصون الماضی فیلمساز اهل کشور سوریه و الهام چرخنده بازیگر سینمای ایران دقایقی برای حاضران سخنرانی کرده و از اهمیت برگزاری جشنواره فیلم ایثار و تقویت فیلمسازی در کشورهای جبهه مقاومت سخن گفتند.

فیلم‌های جشنواره از روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه تا روز سه شنبه دوم خرداد ماه در چهار سالن سینمای پردیس مهر کوه سنگی مشهد نمایش داده می‌شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها