جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۶
برنده نخستین دوره جایزه کتاب اول در کانادا مشخص شد

امیلی ریدل برای نخستین مجموعه شعرش با عنوان «وقتی کوه یخ ذوب می‌شود» برنده اولین دوره جایزه کتاب اول در کانادا شد. این جایزه، سال گذشته به عنوان بخشی از جایزه شعر گریفین کانادا راه‌اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از سی بی سی، جایزه کتاب اول، برای نخستین کتاب شعر منتشر شده در کانادا توسط یک شهروند کانادایی یا مقیم در این کشور که به زبان انگلیسی نوشته شده و نخستین کتاب او باشد، اعطا می‌شود.
 
امیلی ریدل، از بومیان کانادا (نهی‌یاو) و مشاور ارشد ارتباطات بومیان در کتابخانه عمومی ادمونتون کاناداست و آثار او در نشریات مختلفی مانند واشنگتن پست، گلوب اند میل، تین ووگ و روم مگزین منتشر شده است. او در سال 2020 برای «یادگیری شمردن» نامزد دریافت جایزه شعر سی بی سی شده بود. وی 10 هزار دلار و اقامتی شش هفته‌ای در ایتالیا دریافت خواهد کرد.  
 
شاعر کانادایی گرگوری اسکافیلد، شاعر آمریکایی ناتاشا ترتیوی و شاعر مقدونیه‌ای نیکولا مادزیروف، هیات داوران نخستین دوره جایزه کتاب اول کانادا را تشکیل داده بودند. هریک از داوران 58 اثر را مطالعه کردند.

جایزه کتاب اول، بخشی جدید از جایزه سالانه شعر گریفین است. جایزه گریفین که در سال 2000 توسط کارآفرین و نیکوکار کانادایی، اسکات گریفین ایجاد شد، پیش از این دو جایزه 65 هزار دلاری به دو اثر شعر انگلیسی زبان-یکی کانادایی و دیگری بین‌المللی- اعطا می‌کرد. امسال، جایزه شعر گریفین، دسته‌بندی کانادایی و بین‌المللی را ادغام کرده و یک جایزه 130 هزار دلاری اعطا خواهد کرد.
 
برنده جایزه شعر گریفین هفتم ژوئن 2023 در تورنتو معرفی خواهد شد. جایزه امیلی ریدل، برنده بخش کتاب اول نیز در این رویداد به او اهدا می‌شود و وی، در کنار نامزدهای نهایی جایزه شعر گریفین، در این مراسم شعرخوانی خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها