چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۲
دادگاه میکونوس قاب مهمی از تاریخ کنونی ایران در عرصه حقوقی و سیاسی

چاپ پنجم کتاب «نقاشی قهوه‌خانه، خاطرات محسن دارابی متهم دادگاه میکونوس» به قلم محسن کاظمی در ویترین انتشارات غرفه سوره مهر جای گرفته است. این کتاب شامل خاطرات کاظم دارابی متهم دادگاه میکونوس است که با تکیه بر اسناد منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، چاپ پنجم کتاب «نقاشی قهوه‌خانه، خاطرات محسن دارابی متهم دادگاه میکونوس» به قلم محسن کاظمی در نمایشگاه کتاب 1402 در ویترین انتشارات سوره مهر قرار دارد.

کتاب «نقاشی قهوه‌خانه»، شامل خاطرات کاظم دارابی متهم دادگاه میکونوس است که به همت محسن کاظمی تهیه و تنظیم شده است. در ساعت یازده شب، دو تیرانداز نقابدار با سلاح‌های اتوماتیک، به اتاق پشتی یک رستوران یونانی به نام میکونوس واقع در یکی از مناطق برلین آلمان حمله کردند. در پی این واقعه، چهار تن از جمله دبیرکل تبعیدی حزب دمکرات کردستان ایران، به قتل رسیدند.

دادگاه میکونوس به این نتیجه رسید که آخرین ملاقات عاملان کشتار رهبران کُرد، در محل اقامت کاظم دارابی برگزار شد و به این ترتیب دارابی حکم حبس ابد دریافت کرد. در حکم صادره برای دارابی تصریح شده بود که وی تا 25 سال از دوران محکومیت خود را نگذراند، نمی‌تواند تقاضای تخفیف مجازات یا آزادی مشروط کند.

این رخداد با همه پیامدهایش، قاب مهمی از تاریخ کنونی ما در عرصه حقوقی و سیاسی روابط بین‌الملل را تشکیل می‌دهد. «نقاشی قهوه‌خانه» از محسن کاظمی، توصیفی دیرهنگام اما آگاهانه از رویداد میکونوس ارائه می‌کند. اثری مستند که با در برداشتن خاطرات کاظم دارابی متهم دادگاه میکونوس، شعارهای فریبنده و گمراه‌کننده‌ بسیاری را زیر سوال می‌برد.

دارابی بارها در این پرونده مدعی شد که بی‌گناه است. سخنان دارابی به عنوان ادعایی تلقی می‌شود که باید با برخوردی بی‌طرفانه و تحقیقی، تایید شود. با گذشت نزدیک به سه دهه از آن اتفاق، معمای میکونوس همچنان نیاز به حل شدن داشت و در طول این سال‌ها، دارابی نتوانست آنچه را که گذشته بود، به خوبی شرح دهد تا اینکه محسن کاظمی، تحقیق پیرامون این پرونده سخت و پیچیده را بر عهده گرفت و «نقاشی قهوه‌خانه» را که شامل خاطرات کاظم دارابی متهم دادگاه میکونوس است، به نگارش درآورد.

از محسن کاظمی آثار دیگری چون «سال‌های بی‌قرار»، «نوشتم تا بماند»، «احمد احمد»، «یادداشت‌های سفر صیاد شیرازی»، «خاطرات عزت‌شاهی»، «خاطرات مرضیه حدیدچی» و ... در غرفه انتشارات سوره مهر در سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران جای گرفته است.

سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «آینده خواندنی است» ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی‌(ره) و همزمان به‌صورت مجازی  در ketab.ir در حال برگزاری است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها