پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۷
جشن ۱۶۵هزارتایی شدن کتاب «تنها گریه کن» برگزار شد

جشن ۱۶۵ هزارتایی شدن کتاب «تنها گریه کن» با حضور مدیر انتشارات حماسه یاران و نویسنده اثر در محل نمایشگاه کتاب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ظهر پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ جشن ۱۶۵هزارتایی شدن کتاب «تنها گریه کن» با محوریت زندگی اشرف‌السادات منتظری، مادر شهید محمد معماریان در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب ۱۴۰۲  برگزار شد.

حسین کاجی مدیرعامل انتشارات حماسه یاران در این نشست اظهار کرد: در این سال‌ها تجربه کردم اگر کسی برای خدا کار کرد و قدم برداشت ماندگار می‌شود، کتاب تنها گریه کن از آن دست کارهاست.

وی افزود: در سال ۹۱-۹۲ خواستیم سوژه‌های دفاع مقدس در قم را جمع‌آوری کنیم و در این راستا گروه حماسه ۱۷ شکل گرفت، به همین بهانه از من خواسته شد در کنگره شهدای قم خاطره‌گویی کنم اما از یک مادر شهید (مادر شهید معماریان) خواستم در پخش زنده تلویزیونی صحبت کنند و در آن موقع این فکر شکل گرفت.

مدیرعامل انتشارات حماسه یاران ادامه داد: در ده‌ها جلسه مادر شهید معماریان را بردم و صحبت کردند این اسناد به مرور شکل گرفت و خانم اسلامی کتاب این اسناد که در دست مادر شهید معماریان بود، را نوشتند.

وی تصریح کرد: تمام زندگی و خاطرات و زندگی ما در شلمچه بوده است، هرچه از شهدا داشتیم در نشر پیاده کردیم و اعتقادات دارم این کتاب را خود شهید معماریان پیش برد. معتقد بودیم اسم این کتاب باید حتما چاپ شود در حالی که یک ماه با خانم اسلامی روی اسم کتاب اختلاف داشتیم.

کاجی گفت: در جنگ یاد گرفتیم اگر همه همدل شدیم خدا در کنار ما قرار می‌گیرد و کار اینگونه رشد پیدا می‌کند، حتی اخیرا حرم امام رضا(ع) جایزه ۵۰۰ میلیون تومانی در مسابقه کتابخوانی برای کتاب تنها گریه کن گذاشته است.

وی خاطر نشان کرد: سال آینده در خصوص ساخت سریال ۲۶ قسمتی با محوریت کتاب تنها گریه کن صحبت خواهیم کرد. با وجود تقریظ کتاب راه آن تمام نشده و به تازگی کتاب ترجمه عربی شده و تازه اول راه خود را طی می‌کند.

وی در پایان تاکید کرد: هر کس برای شهدا یک قدم بردارد شهدا در همین دنیا چندین قدم برای آن برمی‌دارد.

«ماهی که سبز می‌درخشید» پیشنهاد اول نام کتاب بود

 اکرم اسلامی نویسنده کتاب «تنها گریه کن» در خصوص روند شکل‌گیری آن اظهار کرد: زمانی که این کار را شروع کردیم، اسم هیچکس در موسسه حماسه یاران مطرح نبود و هیچکس هم در فکر مطرح شدن اسمشان نبودند و با خلوص کار می‌کردند.

وی افزود: اولین بار که درباره مادر شهید معماریان با من صحبت کردند، نوشتن کتاب در این خصوص را قبول نکردم. گفتم یک نویسنده حرفه‌ای و قابل باید این امر را انجام ندهد زیرا یک سوژه ویژه بود و باید یک نویسنده باتجربه آن را انجام می‌داد، اما آقای کاجی گفتند باید در حد توان خودمان کار کنیم.

نویسنده کتاب تنها گریه کن در خصوص لزوم میدان دادن به بانوان ادامه داد: در صحبت‌های مادر شهید دیدیم که به آنها میدان داده شده و اگر به خانم‌ها میدان داده شود کار را درست انجام می‌دهیم و در همین راستا انتشارات نوشتن کتاب را به من سپرد و خداراشکر کتاب دیده شد.

وی اضافه کرد: عنوان کتاب یکی از چالش‌های ما بود، در ابتدا نام دیگر «ماهی که سبز می‌درخشید» برای کتاب انتخاب کردم و روی آن تاکید داشتم، با وجود احترام به مجموعه نمی‌خواستم اسم کتاب عوض شود و ناشر به لحاظ قانونی و حرفه‌ای می‌توانست با من صحبت نکند، زیرا مجموعه تصمیم داشت اسم کتاب را عوض کنم. اما این صحبت کردن و توجیه کردن آنها من را قانع کرد و موافقت کردم اگر چه به موافقت من نیاز نبود.

اسلامی تصریح کرد: تنها گریه کن آخرین خواسته محمد معماریان است و به مادرش می‌گوید رفتن من برگشتی ندارد، او از مادرش می‌خواهد در خلوت گریه کند زیرا احتمال دارد بعضی افراد این گریه را به عنوان پشیمانی از رفتن ببینند.

گفتنی‌است سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «آینده خواندنی‌ است» ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی‌(ره) و همزمان به‌صورت مجازی در ketab.ir برگزار می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها