چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۹
ساخت کتابخانه مرکزی شیراز در ۵ سال آینده

استاندار فارس بر تأمین بودجه پروژه کتابخانه مرکزی شیراز و تسریع در آغاز مراحل ساخت این کتابخانه تأکید کرد و گفت: این پروژه ظرف پنج سال آینده احداث می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در شیراز، محمدهادی ایمانیه پیش از ظهر چهارشنبه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان فارس با اشاره به کلنگ‌زنی کتابخانه مرکزی شیراز عنوان کرد: کتابخانه مرکزی شیراز با ۱۷ هزار متر در بافت مرکزی شهر پیش‌بینی شده است و تصمیم بر این است که کتابخانه  در ۵ سال آینده ساخته شود.
 
بر تأمین بودجه پروژه کتابخانه مرکزی شیراز و تسریع در آغاز مراحل ساخت این کتابخانه تاکید و اضافه کرد: طبق برنامه‌ریزی‌ها، تامین بودجه این پروژه از محل شهرداری شیراز و اعتبارات استانی و مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد و نهاد کتابخانه‌ها و لازم است اعتبارات ساخت این پروژه ملی به صورت ویژه در سفر آتی رئیس جمهور به شهر شیراز پیگیری شود.
 
وی تاکید کرد: روند واگذاری زمین به کتابخانه‌های عمومی و صدور پروانه ساخت توسط شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز تسریع می شود؛ همچنین نقشه‌کشی و مطالعات زمین هرچه زود صورت گیرد تا این پروژه سریع‌تر به مناقصه گذاشته شود. اجرای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز نیز توسط اداره کل راه و شهرسازی استان فارس انجام خواهد شد.

شهرداری شیراز پیش‌بینی اعتبارات نیم درصد کند
رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان فارس در بخش دیگر سخنان خود عنوان کرد: شهرداری شیراز پیش‌بینی اعتبارات نیم درصد و کتابخانه‌های عمومی پیش‌بینی هزینه‌های جاری خود را اعلام کند تا با بررسی این موارد، روند پرداخت اعتبارات نیم درصد در سال جاری تعییین تکلیف شود.
 
ایمانیه همچنین با اشاره به جشنواره کتابخوانی رضوی اعلام کرد: به فرمانداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی در راستای توجه به جشنواره کتابخوانی رضوی و مشارکت حداکثری مکاتبه خواهد شد.
 
مقام عالی دولت در فارس همچنین برگزاری جشنواره اهدای کتاب را اقدام ارزشمندی در راستای تقویت کتابخانه‌های عمومی برشمرد و گفت: در این راستا باید ظرفیت دانشگاه‌ها، کتابخانه‌های ادارات و کتابخانه‌های شخصی شناسایی شود.
 
تأکید بر راه‌اندازی مجدد دارالکتب شهید مطهری
استاندار فارس همچنین با تأکید بر راه‌اندازی مجدد دارالکتب شهید مطهری در شیراز خواستار پیگیری شهرداری شیراز برای ایجاد کتاب‌فروشی و مراکز فرهنگی در نقاط آسیب‌پذیر شد.
 
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس نیز در این نشست با ارائه گزارشی از اقدامات انجمن در سال گذشته عنوان کرد: در سال گذشت،  ۴ نشست انجمن استان با ۳۵ مصوبه تشکیل شد که از این میان، ۲۰ مصوبه اجرایی شده و دیگر مصوبه‌ها در حال پیگیری است.
 
محمدحسین فیروزی به اقدام مهم کلنگ‌زنی پروژه کتابخانه مرکزی شیراز در آستانه روز شیراز اشاره و عنوان کرد: ایجاد این کتابخانه مطالبه قدیمی فرهیختگان و شهروندان بود که گام اول آن با تعیین زمین و کلنگ‌زنی انجام شد. ساخت کتابخانه مرکزی شیراز، بازسازی کتابخانه شهید دستغیب و بازطراحی کتابخانه رئیسی اردکانی به عنوان یک کتابخانه استاندارد، سرانه زیربنای کتابخانه ای در کلانشهر شیراز را ارتقا می‌دهد.
 
وی بیان اینکه دوازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در حال برگزاری است، عنوان کرد: این رویداد در سال گذشته با مشارکت ۷۰ هزار نفر  در استان فارس همراه بود. در این دوره نیز می‌توان با حمایت استانداری و فرمانداری‌ها و همکاری دستگاه‌های اجرایی  مشارکت گسترده مردم را در این رویداد رقم زد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها