سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۲
رابطه میان سینما و کتاب در غرفه «سینما کتاب» نمایشگاه بررسی خواهد شد/ تماشای فیلم‌های اقتباسی در نمایشگاه کتاب رایگان است

مهدی آذرپندار، رئیس انجمن سینمای جوانان ایران گفت: بعد از نمایش هر فیلم، نشست‌هایی را درباره فیلم و رابطه بین سینما و کتاب و نیز معرفی کتاب‌های مرتبط با فیلم بین کارشناسان برگزار خواهیم کرد. 

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)-محمد تفرشی: مهدی آذرپندار، رئیس انجمن سینمای جوانان ایران در گفت‌وگو با ایبنا در خصوص جزئیات غرفه «سینما کتاب» در نمایشگاه کتاب 1402 عنوان کرد: مجموعه انجمن سینمای جوانان به‌عنوان بزرگ‌ترین مدرسه سینمایی ایران و یکی از بزرگ‌ترین مدارس سینمایی دنیا مسلماً نمی‌تواند از مقوله کتاب و پژوهش جدا باشد. وقتی بزرگ‌ترین رویداد حوزه کتاب کشور، یعنی نمایشگاه کتاب، برگزار می‌شود انجمن سینمای جوانان هم به‌عنوان غرفه‌دار و هم به‌عنوان یک مشتری فضای کتاب، به‌خصوص در حوزه سینما، خودش را ملزم به مشارکت می‌داند.

وی افزود: امسال تفاهم‌نامه‌ای که بین انجمن سینمای جوانان و خانه کتاب شکل گرفت و اتفاق بسیار خوبی بود باعث شد ما غرفه‌ای را با عنوان «سینما کتاب» در نمایشگاه کتاب داشته باشیم. همانطور که خانه کتاب ملزم شد تا در جشنواره فیلم کوتاه تهران غرفه داشته باشد و باعث شد از فرصت‌ها و در واقع رویدادها استفاده کنیم که یک آشتی بین اهالی سینما و حوزه کتاب برقرار شود. در گذشته هم اهتمام بر این بود که حوزه اقتباس جدی گرفته شود و در جشنواره فیلم کوتاه تهران هم همیشه جایزه ویژه‌ای برای اقتباس بوده است. خانه کتاب هم سال گذشته جایزه ویژه اقتباس را در بخش‌های جنبی جشنواره و در اختتامیه اهدا کرد. البته در گذشته هم این جایزه ویژه اقتباس بوده اما فراموش شده بود که خوشبختانه امسال به‌همت آقای علی رمضانی احیا شد.

آذرپندار تصریح کرد: با توجه به اینکه مجموعه انجمن سینمای جوانان انتشارات هم دارد و ما تولید کتاب هم داریم به همین جهت حضور ما در نمایشگاه کتاب کمک می‌کند بتوانیم با کسانی که در حوزه سینما و آموزش سینما فعالیت دارند ملاقات چهره‌به‌چهره حضوری داشته باشیم. در این رویداد ما می‌توانیم در مورد آخرین تحولات حوزه نشر و فیلم کوتاه گفت‌و‌گو داشته باشیم و از این فرصت برای تعامل با علاقه‌مندان حوزه کتاب و فیلم کوتاه استفاده کنیم.

مهدی آذرپندار در خصوص پخش فیلم گفت: به‌کمک ظرفیتی که سینما سیار انجمن سینمای جوانان در اختیار ما قرار داده سانس‌های مختلفی را تدارک دیده‌ایم؛ به ویژه برای فیلم‌هایی که فضای اقتباسی دارند و به‌نوعی اقتباس از واقعیت، تاریخ شفاهی یا اقتباس مشخص از یک کتاب هستند؛ برای مثال فیلم غریب که به‌طور مشخص اقتباس از چند کتاب راجع به شهید بروجردی است. در تنظیم برنامه‌های این رویداد به فیلم‌های کودک، فیلم‌های کوتاه اقتباسی، مستندهای اقتباسی و فیلم بلند توجه کرده‌ایم.

رئیس انجمن سینمای جوانان ایران در رابطه با کتاب‌های انتشارات عنوان کرد: یکی‌دو عنوان کتاب جدید داریم اما برنامه‌های رونمایی کتاب‌ها معمولاً در جشنواره فیلم کوتاه تهران اتفاق می‌افتد و نمایشگاه کتاب بیشتر محل عرضه است. در تلاشیم نویسندگان این کتاب‌ها بیایند و نشست‌های نقد و بررسی داشته باشیم. بعد از نمایش فیلم، نشست‌هایی را بین کارشناسان در مورد کتاب و فیلم و رابطه بین سینما و کتاب و نیز معرفی کتاب‌های مرتبط با فیلم برگزار خواهیم کرد. این برنامه با هدف بررسی ظرفیت‌های اقتباس و اشاره مشخص به کتابی که از آن اقتباس شده در نظر گرفته شده است.

وی در پایان گفت: سینما کتاب در طبقه دوم واقع شده است و انیمیشن لوپتو و فیلم‌هایی از جمله غریب، دسته دختران و هناس اکران خواهند شد. علاقه‌مندان برای تماشای فیلم در سینما کتاب می‌توانند از طریق این لینک رزرو بلیت فیلم را با تخفیف ۱۰۰درصدی و به‌صورت رایگان انجام دهند. همچنین برای مخاطبانی که در نمایشگاه با سینما کتاب مواجه ‌می‌شوند از نیم ساعت مانده به شروع سانس‌ها ظرفیتی باز خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها