یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۲
کتابفروشان به ویترین بزرگی مانند نمایشگاه کتاب نیاز دارند

مدیر فروشگاه سوره مهر با اشاره به اینکه حضور کتابفروشان در نمایشگاه مجازی کتاب تهران یک معامله دو سر سود برای مخاطبان و کتابفروشان است، گفت: تجربه حضور کتابفروشان در نمایشگاه امسال موجب کشوری‌شدن مخاطبان آن‌ها و دیده شدن آثارشان در سطح وسیع می‌شود.

محمود هاشمی، مدیر فروشگاه مرکزی سوره مهر در گفت‌‌‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، درباره حضور کتابفروشی‌ها در سی‌و‌چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عنوان‌کرد: ایده وارد کردن کتابفروشان به بزرگترین رویداد فرهنگی کشور یک حرکت بسیار اثر‌گذار و مثبت در حوزه صنعت نشر است؛ زیرا همیشه با برگزاری نمایشگاه کتاب یک حجم عظیمی از نقدینگی مخاطبان، به سمت نمایشگاه کتاب می‌رود و  ممکن است این وضعیت تا حدودی کسب و کار کتابفروشان را تحت‌تأثیر قرار دهد.
 
وی با بیان اینکه مخاطبان گذری و موقت ممکن است در زمان برگزاری نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب تهران، دیگر به کتابفروشی نروند، گفت: امسال با وجود حضور کتابفروشان در بخش مجازی نمایشگاه کتاب سی‌و‌چهارم؛ این نوع  مخاطبان مستقیم از کتابفروشان خرید خود را انجام می‌دهند.
 
هاشمی با بیان اینکه سامانه خرید از کتابفروشی‌، زمینه‌ساز رونق فروش کتاب و نقویت صنف کتابفروشی‌ها شده‌ است، اظهار کرد: متصل‌کردن سامانه یکپارچه خرید از کتابفروشی به نمایشگاه مجازی کتاب تهران یک ایده خوب برای حمایت از کتابفروشان کشور بود، زیرا این امکان، موجب دیده‌شدن و معرفی بهتر کتاب‌های آنان در سطح کشور می‌شود و در عین حال موجب می‌شود کتابفروشان فقط با مخاطبان محلی در تماس نباشند و همه شهرهای دور و نزدیک نیز با کتابفروشی‌های شهرها و استان‌های دیگر آشنا شوند.

مدیر فروشگاه سوره مهر با اشاره به اینکه حضور کتابفروشان در نمایشگاه مجازی کتاب تهران یک معامله دو سر سود برای مخاطبان و کتابفروشان است، گفت: تجربه حضور کتابفروشان در نمایشگاه امسال موجب کشوری‌شدن مخاطبان آن‌ها و دیده شدن آثارشان در سطح وسیع می‌شود.

وی اظهار کرد: به‌عنوان‌مثال فروشگاه سوره مهر با آغاز فعالیت سامانه یکپارچه خرید از کتابفروشی‌، ‌3‌هزار جلد کتاب را از طریق این سامانه به فروش رسانده است؛ به‌طور حتم اگر این سامانه نبود، امکان خرید‌ این کتاب‌ها به این زودی مهیا نمی‌شد. 

مدیر فروشگاه مرکزی سوره مهر با تأکید بر حمایت از کتابفروشی‌های محلی و ارجاع مخاطبان به سمت آنان گفت: متأسفانه ارتباط مخاطبان با کتابفروشی‌ها ضعیف است و برپایی طرح‌های از این دست، می‌تواند مخاطبان را به سمت رفتن به کتابفروشی‌ها به‌صورت مجازی و حضوری تشویق کند؛ البته بهتر است یارانه به خرید‌های حضوری از کتاب‌فروشی‌ها نیز اختصاص پیدا کند و در کنار فعالیت سامانه در طول سال ادامه پیدا کند.
 
مدیر فروشگاه مرکزی سوره مهر درباره تداوم حضور با کیفیت کتابفروشی‌ها در نمایشگاه کتاب تهران اظهار کرد: نفس این حضور، قابل‌تقدیر است اما پیشنهاد می‌کنم از کتابفروشی‌ها در ویترین‌هایی مانند نمایشگاه کتاب و رویدادهایی از این دست، در طول سال بیشتر استفاده شود. در واقع حضور دائمی کتابفروشی‌ها در رویداد‌های مانند نمایشگاه کتاب اگر در طول سال به اَشکال مختلف ادامه پیدا کند، موجب بهبود کسب و کار این صنف در طول زمان و دیده‌شدن آن‌ها در سطح کلان می‌شود. در واقع هدف از این گونه طرح‌ها، گردش مالی کتاب در کشور، امکان دسترسی مخاطبان به کتابفروشی‌های همه استان‌ها و همچنین دیده شدن کتاب‌های آنان به صورت سراسری است.

وی با بیان اینکه اعلام حضور کتابفروشان در نمایشگاه کتاب تهران امسال به دلیل تجربه نخست بودن، کمی با تأخیر اعلام شد،گفت: بسیاری از کتابفروشان به دلیل نبود اطلاع‌رسانی وسیع، ممکن است در حال حاضر از این امکان خبر نداشته باشند؛ به‌نظر می‌رسد سال بعد در صورت تداوم این رویکرد، استقبال  بیشتری از سوی این صنف را شاهد باشیم.
 
هاشمی با تأکید بر ارتباط نردیک مخاطبان با کتابفروشان در طول سال گفت: این ارتباط نیازمند دیده‌شدن کتابفروشان است.  تعدد کتابفروشی‌ها در بخش مجازی، امکانی برای خرید با تخفیف بهتر را برای مخاطبان فراهم می‌کند، هرچند ممکن است قیمت کتاب‌ها در برخی شهرستان‌ها به دلیل اینکه قبلا منتشر شده، پایین‌تر باشد.
 
وی با بیان اینکه بهتر است در کنار طرح‌هایی مانند سامانه یکپارچه خرید از کتابفروشی‌، که اکنون آغاز شده، امتیازهایی را نیز برای کتابفروشان محلی و کوچک در زمینه ارسال کتاب به مخاطبان در همه کشور  قائل شد،  عنوان کرد: بهتر است در طول سال وزارت فرهنگ‌ و‌ ارشاد اسلامی یارانه‌ای را برای ارسال کتاب ازسوی کتابفروشان محلی و کوچک به نقاط مختلف شهر، استان یا کشور اختصاص بدهد تا کسب و کار آن‌ها در طول سال نیز رونق داشته باشد.  

به گزارش ایبنا؛ سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «آینده خواندنی‌ست» ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه در مصلی امام خمینی‌(ره) و همزمان به‌صورت مجازی در ketab.ir برگزار خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها