یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۱
دو جلد از مجموعه کتاب های معرفی «مشاهیر وقف کتاب در ایران» منتشر شد

سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در همکاری با خانه کتاب و ادبیات ، تعداد 2 جلد کتاب با عنوان «مشاهیر وقف کتاب در ایران» به قلم علی صادق زاده وایقان منتشر کرده است. 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، کتاب‌های منتشر شده درباره فرهنگ وقف کتاب در ایران است که سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در همکاری با خانه کتاب و ادبیات ایران، اقدام به معرفی ده نفر از واقفان و اهداکنندگان مشهور و برجسته منابع اطلاعاتی به سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران کرده است.

این سازمان به تازگی دو جلد از مجموعه کتاب های «مشاهیر وقف کتاب در ایران» با معرفی شیخ جعفر شوشتری، غلامرضا یزدجردی به قلم علی صادق زاده وایقان منتشر شده است. 

بر اساس این گزارش در بخشی از کتابِ معرفی شیخ جعفر شوشتری از مجموعه «مشاهیر وقف کتاب در ایران» چنین آمده است: شیخ جعفر شوشتری از مراجع تقلید، علامه‌ و خطیبی کم‌نظیر بود. وی در دی ماه سال 1191 شمسی در شوشتر متولد شد و در پنج سالگی به عتبات رفت و شروع به تحصیل و نزد استادان تراز اول تعلیم دید. او در شوشتر رسالۀ عمليّۀ خود را به‌نام «منهج‌الرشاد» منتشر کرد که محور فتاوي مراجع تقليد بوده و بر آن حاشيه زده‌اند.

 شیخ جعفر شوشتری علاوه بر آثار متعدّد در فقه و اصول دین، آثار بی‌نظیر و ماندگاری در مورد واقعه کربلا و سیدالشهداء نوشته است. کتابخانه‌ وی بالغ بر 1500 جلد کتاب نفیس خطّی، چاپ سنگی و سربی در زمينه فقه، فلسفه، علوم غريبه، تاريخ و تفسير با قدمت 200 تا 400 سال و مزیّن به یادداشت‌های علامه و خاندانش و علمای خوزستان است که توسط خانواده شیخ بهاءالدین شریعت در سال‌های 1379 تا 1382 وقف کتابخانۀ ملّی ایران شده است. 

غلامرضا یزدجردی در بهمن ماه 1298 در تهران به دنیا آمد. وی بعد از کلاس ششم ابتدایی به‌علّت بيماري پدر تحصيل را رها کرد و مسئوليّت خانواده را به‌عهده گرفت و حرفة پدر (نانوایی سنگکی) را ادامه داد.

وی برای ارتقاء کیفیت نان، کارخانه آرد تابان را بنا نهاد که اکنون مدرن‌ترین کارخانۀ آرد ایران است؛ او به دلیل نوآوری در صنعت آرد و نان به «پدر صنعت آرد و نان ایران» لقب گرفت. او از نوجوانی با حضور در زورخانه، روحيّه جوانمردي نشئت گرفته از ائمه‌اطهار (علیهم السلام) را در خود تقویت کرد و ثمرۀ فعّالیّت اقتصادی خویش را با مرام پهلوانی ممزوج داشت. اوج شکوفایی و هنرمندیش سرمایه‌گذاری برای کتابت بزرگ‌ترین قرآن جهان است، که به کتابخانۀ ملّی ایران وقف کرد و به «قرآن یزدجردی» مشهور است. 

لازم به توضیح است علی صادق‌زاده وایقان از پژوهشگران سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران است و تاکنون 30 عنوان کتاب و 200 عنوان مقاله از وی منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها