شنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰
۵۰۸ جلد کتاب در قفسه مراکز فراگیر کانون

گیتا موللی، استادیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ۵۰۸ جلد کتاب مناسب گروه سنی کودک و نوجوان و اولیای تربیتی، مربیان و پژوهشگران را به مراکز فراگیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سطح کشور اهدا کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ گیتا موللی، استادیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، این کتاب‌ها را با هدف بالابردن سطح دانش مربیان در مراکز فرهنگی‌هنری فراگیر و ایجاد زمینه سیر مطالعاتی آنان و همچنین خانواده‌های کودکان و نوجوانان در اختیار معاونت فرهنگی کانون پرورش فکری قرار داد تا به مراکز فراگیر کانون ارسال شود.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حال حاضر دارای ۴۳ مرکز فراگیر در سراسر کشور است؛ مراکزی که در آن کودکان و نوجوانان دارای نیازهای ویژه شامل کم‌بینا و نابینا، کم‌شنوا و ناشنوا و دارای آسیب‌های جسمی و حرکتی در کنار دیگر هم‌سالان خود از امکانات و برنامه‌های کانون استفاده می‌کنند.
بر اساس این گزارش، ۵۰۸ جلد کتاب اهدایی شامل ۱۴ عنوان کتاب می‌شود که پنج عنوان آن مناسب گروه سنی کودک و نوجوان (نوخوان، نونهال و نونگاه) و ۹ عنوان دیگر مناسب اولیای تربیتی، مربیان و پژوهشگران است و تعداد زیادی از این کتاب‌ها نیز از سوی موللی ترجمه‌اند.

«من با انگشتانم می‌بینم» (کودکان کم‌بینا و نابینا)، «من با چشمانم می‌شنوم» (کودکان کم‌شنوا و ناشنوا) و «من خودم می‌توانم کارهایم را انجام دهم» (کودکان با مشکلات جسمی‌حرکتی) هر سه نوشته شیلا استورات و کامدن فلت با ترجمه گیتا موللی، «من یک پردازشگر کاشت حلزون گرفته‌ام» تألیف گیتا موللی و «بعضی از بچه‌ها ناشنوا هستند» نوشته لولا. ام. شاو با ترجمه این مترجم، پنج عنوان کتاب گروه سنی کودک و نوجوان قرارگرفته در فهرست اهدایی وی هستند.
«مبانی و راهنمای بالینی مداخله زود هنگام» (پس از تشخیص کم‌شنوایی/ ناشنوایی در کودکان) مؤلفان کمیته مطالعات ناشنوایی و انجمن علمی شنوایی‌شناسی، «تربیت شنوایی کودکان» مؤلفان ایران بهادری و منصور غلامی، «مدرسه مناسب کودک کم‌شنوا» تألیف انجمن ملی کودکان ناشنوا (انگلستان) با ترجمه گیتا موللی، «مهدکودک و پیش‌دبستانی مناسب کودک کم‌شنوا»، «کودک من کم شنواست» تألیف گیتا موللی، «برنامه فرانک» (برنامه مادر-کودک مامان‌غازه)، جلداول: برنامه فرانک، جلد دوم: شعرهای ایرانی، جلد سوم: لالایی‌های ایرانی و جلد چهارم: قصه‌های ایرانی، تألیف گیتا موللی، رقیه کوهی، طاهره سلیمانیه نائینی عنوان‌های ۹ جلد کتاب‌هایی به شمار می‌روند که مناسب اولیای تربیتی، مربیان و پژوهشگران هستند.
سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، رشد فرهنگ، موسسه فرهنگی فرجام جام‌جم و راز نهان، ناشران این کتاب‌ها هستند.

معاونت فرهنگی کانون بر اساس تعداد مراکز کانون در استان‌های مختلف کشور، به‌طور میانگین ۱۳ تا ۴۴ جلد کتاب در اختیار هر استان قرار داده است؛ این در حالی است که به تازگی تفاهم‌نامه‌ای میان حامد علامتی، مدیرعامل کانون و حمید طریفی‌حسینی، معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور به امضا رسیده است و دو طرف در زمینه فراهم‌آوردن زمینه حضور بیشتر مخاطبان، شامل کودکان و نوجوانان دارای آسیب‌های شنوایی، بینایی و معلولان جسمی‌حرکتی در مراکز فراگیر کانون در کنار دیگر اعضای کانون و گسترش فعالیت‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی آنان از طریق غنی‌سازی اوقات فراغت توافق کرده‌اند.

گیتا موللی، اهداکننده این  ۵۰۸ جلد کتاب، استادیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دارای مدرک دکتری روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی، کارشناسی ارشد شنوایی‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران و کارشناسی شنوایی‌شناسی است.

  •  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها