پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۹
عضویت بیش از هزار مددجو به‌صورت رایگان در کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان‌غربی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان‌غربی گفت: هزار و 103 نفر از مددجویان و خانواده‌های آنها به صورت رایگان به عضویت کتابخانه‌های عمومی درآمده که از خدمات کتابخانه‌ها بهره‌مند شده‌‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در استان آذربایجان‌غربی، خدیجه معصومی صبح پنچ‌شنبه در دیدار با مراد فتحی، مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی آذربایجان‌غربی، که با حضور جمشید مرادخانی، معاون سلامت و اصلاح تربیت زندان‌های استان؛ امیر سهرابی، رئیس اداره فرهنگی زندان‌ها؛ عفت آقازاده، رئیس اداره امور همکاری‌هاو مشارکت‌های اداره کل و علی زینال‌زاده، کارشناس امور مشارکت‌ها،با اشاره به اهمیت نقش کتاب و کتابخوانی در کاهش آسیب‌های اجتماعی و برقراری عدالت فرهنگی، گفت: کتابخانه‌های عمومی استان نگاه ویژه‌ای به ارائه خدمات کتابخانه‌ای در میان مددجویان زندانی و کمک به فراهم کردن زمینه اصلاح و بازپروری مددجویان با ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را دارد.

وی ضمن اشاره به وجود کتابخانه در 12 زندان استان، عنوان کرد: از این تعداد 4 کتابخانه در زندان‌های شهرستان ارومیه، 2 کتابخانه در شهرستان خوی و 6 کتابخانه دیگر در زندان‌های سایر شهرستان‌های میاندوآب، سلماس، نقده، ماکو، مهاباد و بوکان، به صورت مشارکتی در حال خدمت به زندانیان بوده که خدمات کتابخانه‌ای و برنامه‌های ویژه‌ای برای زندانیان ارائه می‌دهند.

معصومی بیان کرد: در سال 1401 بیش از 1200 جلد کتاب و تعدادی نشریه در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و آگاهی بخشی جامعه مخاطب افراد آسیب دیده به این کتابخانه‌ها اهدا شده است و 1103 نفر از مددجویان و خانواده‌های ایشان بصورت رایگان به عضویت کتابخانه‌های عمومی در آمده که از خدمات کتابخانه‌ها بهره‌مند شده‌‌اند.

وی افزود: ضمن اينكه در دو سال اخیر ۱۹ قفسه کتاب جهت تجهیز کتابخانه‌های زندان تحویل داده شده است.

معصومی با اشاره به مشارکت 1150نفر زندانیان از برنامه های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی در سال گذشته از جمله مسابقات کتابخوانی و جشنواره کتابخوانی رضوی که بسیار جالب توجه و حائز اهمیت است، گفت: تلاش ما بر این است با اجرای اینچنین برنامه‌های فرهنگی و ترویجی، انگیزه زندانیان به کتاب‌خوانی و عادت به مطالعه و انس به کتاب را افزایش دهیم.

در ادامه این دیدار، مراد فتحی، مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی آذربایجان‌غربی نیز ضمن قدردانی از تعامل و ارتباط اداره کل کتابخانه‌های عمومی در خصوص کتابخانه‌های مشارکتی در زندان‌ها، گفت: باید موضوع توانمندسازی فرهنگی، علمی، اطلاعات و معلومات مددجویان در محیط زندگی و پیرامون آن‌ها را با مطالعه و کتابخوانی افزایش دهیم.

فتحی با اشاره به گروه‌های هدف جامعه زندانیان که متشکل از افراد آسیب پذیر و هنجارشکن جامعه هستند، افزود: از جمله عوامل مهم زمینه‌های بزهکاری فرد و در پی آن محکومیت او به مجازات زندان بررسی شده، نشان می‌دهد که بحث نبود اطلاعات کافی در نحوه معاشرت، مهارت در روند جامعه پذیرسازی شخص بزهکار است.

در ادامه وی خواستار آموزش کتابداران کتابخانه‌های فعال در زندان‌های استان و ارسال‌های کتاب‌های مفید، بروز و منطبق با نیاز زندانیان توسط کارشناسان کتابخانه‌های عمومی استان شد.

همچنین، مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی آذربایجان‌غربی آمادگی خود را برای همکاری در اجرای برنامه‌های فرهنگی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در میان زندانیان اعلام کرد.

به گزارش ایبنا؛ تفاهم‌نامه همکاری ادارات کل کتابخانه‌های عمومی و زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان آذربایجان‌غربی با هدف ترویج هدفمند فرهنگ کتاب و کتابخوانی جامعه زندانیان امضا شد.

همکاری در برگزاری جلسات نقد کتاب، نشست کتابخوان، مسابقات کتابخوانی و فعالیت‌های فرهنگی متناسب با وضعیت زندانیان، تعامل مشترک در در اجرای برنامه‌های کتاب محور ویژه کارکنان، سربازان، زندانیان و خانواده آن ها، ارائه راهنمایی و مشاوره و تهیه لیست کتاب‌های مورد نیاز و مفید مددجویان برای تامین منابع کتابخانه‌های زندان‌ها، همکاری در راه اندازی اهداء کتاب، همکاری در اختصاص تجهیزات کتابخانه ‌ای مازاد بر نیاز، به کتابخانه‌های زندان، صدور مجوز کتابخانه‌های عمومی مشارکتی زندان‌ها و ... بخشی از تعهدات مشترک طرفین این تفاهم نامه است.

در پایان این نشست و امضای تفاهم نامه همکاری، 300 نسخه کتاب با موضوعات متناسب به اداره کل زندان‌ها از طرف کتابخانه‌های عمومی استان اهداء شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها