چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۳
رونق صنعت نشر استان گلستان با حضور نوقلمان دهه نودی

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان ضمن اشاره به انتشار 548 عنوان کتاب در سالی که گذشت، گفت: آسمان صنعت نشر استان گلستان با حضور و آثار نوقلمان دهه نودی جلوه‌ای ویژه یافت.

جواد قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در گرگان، گفت: در سال گذشته به همت ناشران گلستانی، 548 عنوان کتاب به شمارگان 326 هزار و 151 جلد روانه بازار نشر شد.

وی سپس با اشاره به انتشار کتاب‌هایی از نوقلمان استان چون «شوکو توت‌فرنگی» به قلم «محیا جاوید» توسط نشر نارنجستان و «داستان دوست خیالی» اثر «محمد مسگر» که توسط نشر دیاکو در سال گذشته منتشر شدند، گفت: آسمان صنعت نشر استان گلستان با حضور و آثار نوقلمان دهه نودی در سال گذشته نورانی شد و جلوه‌ای ویژه یافت و امیدوارم امسال هم شاهد بروز و ظهور نوقلمان مستعد و آینده‌ساز باشیم.

قربانی در ادامه درباره میزان آثار منتشره در سال گذشته، گفت: سهم کتاب‌های تألیفی در سال گذشته 483 عنوان به شمارگان 30 هزار و 701 جلد و سهم کتب ترجمه‌ای 65 عنوان به تیراژ 27 هزار و 550 عدد بود.

وی افزود: از میان آمار کلی نشر گلستان در سال گذشته، 10 عنوان به شمارگان 12 هزار و 500 جلد ویژه کودکان و نوجوانان و 11 عنوان کتاب به شمارگان 16 هزار و 150 جلد چاپ مجدد بود.

قربانی با اشاره به اینکه 72 ناشر و 32 کتاب‌فروشی در استان گلستان فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: نشر قدمگاه آفتاب، دیاکو، اهل‌دل و ادب و قلم در سال گذشته به فهرست ناشران استان افزوده شدند.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، ادامه داد: سال گذشته استان گلستان شاهد تلخ و شیرین‌های مختلفی بود که درگذشت محمد زمان گلدسته شاعر آیینی و حجت‌الله نوروزی مدیر انتشارات نوروزی از رویدادهای ناگواری بود که استان گلستان و جامعه بزرگ فرهنگی استان را سوگوار کرد.

وی افزود: افتتاح کتابخانه محمدعلی کمینه در شهرستان مراوه‌تپه و کتابخانه پیامبر اعظم در نگین شهر ازجمله اقدام‌های نیک و زیرساختی در استان گلستان در سال 1401 به شمار می‌رود.

جواد قربانی ادامه داد: دورهمی شاعران گرگانی در خانه تاریخی باقری‌ها در نخستین روز سال گذشته، مراسم بزرگداشت مختوم قلی فراغی، شاعر و عارف شهیر ترکمن به مدت یک هفته در 14 شهرستان استان، آیین نکوداشت 2 تن از مفاخر فرهنگی استان گلستان «کریم الله قائمی» و «عبدالصالح پاک» و حضور در مزار مسکین قلیچ شاعر کلاسیک و عارف ترکمن در روستای کاظم خوجه و اتخاذ تصمیم‌هایی برای بازسازی مزار و اقدام فرهنگی در راستای معرفی آن شاعر فقید، ازجمله رویدادهای اجراشده قابل‌توجه در سال گذشته بود.

وی افزود: همچنین استان گلستان در سال گذشته شاهد برپایی آیین تجلیل از سرآمدان فرهنگی استان گلستان با حضور رئیس و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رونمایی از کتاب «بُرش نقشه مهندسی فرهنگی استان گلستان»، هشتمین همایش صنعت چاپ استان و مجموعه برنامه به مناسبت سی‌امین دوره  هفته کتاب جمهوری اسلامی و مشارکت 2 کتاب‌فروشی در طرح خرید از کتاب‌فروشی‌ها، اهدای کتاب، آیین نکوداشت حکیم نظامی، نشست‌های تبینی با محوریت هشتمین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران بود.

جواد قربانی ضمن اشاره به برخی نمایشگاه‌های موضوعی و مناسبتی کتاب در سراسر استان در سال گذشته، درباره برخی از نشست‌های مرتبط با حوزه کتاب در استان گلستان، گفت: نشست صمیمی با جمعی از ناشران و کتاب‌فروشان گلستانی هم‌زمان با برگزاری سی‌امین دوره هفته کتاب و تشکیل کارگروه تخصصی کتاب، میزگرد «کتاب و رسانه» به مناسبت سی‌اُمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در استان گلستان و تشکیل قرارگاه فرهنگ کتاب‌خوانی در استان ازجمله فعالیت‌های این دستگاه اجرایی در سال گذشته بود که در سال جاری برای اجرایی شدنش اهتمام ویژه‌ای داریم.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها