چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۳
نامزدهای بوکر جهانی معرفی شدند/ مسن‌ترین نامزد تاریخ جایزه بوکر در فهرست امسال

جایزه بین‌المللی بوکر، ویژه بهترین آثار داستانی ترجمه شده از سراسر جهان، فهرست نهایی خود را در سال 2023 اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بوک‌ریوت، جایزه جهانی بوکر هر سال به یک کتاب ترجمه شده به انگلیسی و چاپ شده در بریتانیا و ایرلند تعلق می‌گیرد. هدف این جایزه، تشویق به انتشار و خواندن بیشتر داستان‌های بین‌المللی از سراسر جهان و ترویج و شناسایی آثار مهم مترجمان است.

فهرست نهایی نامزدهای امسال شامل کتاب‌هایی از شش کشور در چهار قاره جهان و ترکیبی از آثار نویسندگان معتبر با کتاب‌های نویسندگانی نوظهور برای خوانندگان انگلیسی است؛ از جمله دو رمان اولی، یکی گائوز، نویسنده و روزنامه نگار اهل ساحل عاج و یکی از شیون میونگ کاون، رمان‌نویس، فیلمنامه‌نویس و کارگردان اهل کره جنوبی.

در کنار رمان اولی‌‌ها، نویسندگانی مانند ماریس کنده، نویسنده تحسین‌شده گوادلوپی به عنوان یکی از چهره‌های ادبی کارائیب، در فهرست مشترک هستند. کنده 86 ساله، مسن‌ترین نویسنده‌ای است که تاکنون در فهرست نهایی نامزدهای این جایزه قرار گرفته است. او به همراه مترجم (همسرش)، ریچارد فیلکاکس در فهرست حضور دارد.
 
نامزدهای نهایی جایزه بوکر بین‌المللی 2023 عبارتند از:
«تخته سنگ» اثر اوا بالتازار، ترجمه از کاتالان توسط جولیا سانچز
«نهنگ» نوشته شیون میونگ کوان، ترجمه از کره‌ای توسط چی یونگ کیم
«انجیل بر اساس دنیای جدید» نوشته ماریس کنده، ترجمه از فرانسه توسط ریچارد فیلکاکس
«استوار ماندن» اثر گائوز ترجمه از زبان عاجی توسط فرانک وین
«پناهگاه زمان» اثر گئورگی گاسپادینوف، ترجمه از بلغاری اثر آنجلا رادل
«هنوز متولد شده» نوشته گوادالوپ نتل، ترجمه از اسپانیایی توسط روزالیند هاروی
 
فهرست نهایی امسال توسط هیاتی متشکل از پنج داور، شامل جمله لیلا سلیمانی، رمان‌نویس فرانسوی-مراکشی، اویلیام بلکر، مترجم ادبی برجسته اوکراینی، تان توان انج، رمان‌نویس مالزیایی برگزیده بوکر، پارول سهگال، منتقد ادبی و فردریک استودمن، ویراستار ادبی فاینشنال تایمز انتخاب شده است.
 
جایزه 50 هزار پوندی بوکر جهانی بین نویسنده و مترجم برنده تقسیم می‌شود. عنوان برنده 23 می در مراسمی در اسکای گاردن لندن اعلام خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها