دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۷
نگاه منظومه‌ای آوینی را هر کسی نمی‌تواند داشته باشد

وحید یامین پور معاون امور جوانان وزارت ورزش تصریح کرد: یک هارمونی در نگاه شهید آوینی نسبت به هر چیزی وجود دارد. این نگاه منظومه‌ای را هر کسی نمی‌تواند داشته باشد چراکه نیاز به هوشمندی و به مطالعات جامع دارد.

وحید یامین‌پور، معاون امور جوانان وزیر ورزش، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)-زهره کردلو، درباره ابعاد شخصیتی شهید آوینی عنوان کرد: آوینی یک نگاه منظومه‌ای داشت؛ یعنی چون از یک مبادی و مبانی روشنی برآمده و رشد کرده است در نگاهش گزاره‌های متناقض و ناهم‌خوان دیده نمی‌شود.

وی تصریح کرد: تقریبا وقتی درباره هر چیزی صحبت می‌کند، می‌شود یک هارمونی در نگاهش نسبت به هر چیزی دید. این نگاه منظومه‌ای را هر کسی نمی‌تواند داشته باشد؛ چراکه هم نیاز به هوشمندی دارد هم نیاز به مطالعات جامع و این بسیار برای من جذاب بود و باعث شد که سعی کنم زوایای مختلف نگاه شهید آوینی را بکاوم و علاقه‌مند شوم که به دیگران هم معرفی کنم.
 
یامین‌پور با اشاره به هفته هنر انقلاب عنوان کرد: من در هنر انقلاب رشد می‌بینم و در بعضی از وجوه توقف هم دیده می‌شود؛ اما بعد از انقلاب ما توانستیم در عرصه‌های مختلفی از هنر درخشش داشته باشیم، مثل شعر و ادبیات و در مقاطعی حتی نشان دادیم در سینما هم حرف برای گفتن داریم، حتی گونه‌های جدیدی از هنر را خاص انقلاب اسلامی در عکاسی و گرافیک و هنرهای تجسمی تجربه کردیم. خیلی از اوقات توقف‌هایی داشتیم و یا رشد مطلوبی که راضی کن به چشم نمی‌خورد.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان افزود: انتظار این هست که از این سرچشمه جوشان انقلاب و تفکر امام و مقاطعی مثل دفاع مقدس ما با فوران آثار هنری در حوزه‌های مختلف مواجه باشیم ولی بخشی از بدنه هنری ما تحت تأثیر غرب است و نسبتی با حقایق زیبای انقلاب اسلامی ندارد و این در فضای هنری ما نوعی اصطکاک هم ایجاد کرده است. منتها این تلاش در بدنه هنرمندان انقلاب اسلامی هیچ وقت ضعیف نشده و من تصور می‌کنم بعد از این همه سال همچنان در بعضی از گونه‌های هنری حرف برای گفتن داریم. با توجه به اینکه من با نسل جدید هنرمندان کم و بیش ارتباط دارم احساسم این است که در آینده از هنر انقلاب آثار درخشان‌تری هم خواهیم دید.

وی افزود: برای کسانی که به حکمت هنر به خصوص هنر بر اساس مبادی انقلاب اسلامی یا مبادی عرفانی علاقه‌مند هستند و به تازگی می‌خواهند به این مطالعات ورود کنند قاعدتا باید آثار کسانی مثل مرحوم محمد مددپور را توصیه کرد. مرحوم مدد‌پور عمرش را در حوزه فلسفه هنر و سخن گفتن درباره هستی شناسی عرفانی هنر گذاشت.

یامین‌پور عنوان کرد: تاریخ هنر اسلامی، آثار گرانقدری مثل «حکمت متعالی صاحت هنر»، «مبانی هستی‌شناسی عرفانی هنر» دارد. همچنین درباره شهید آوینی هم مرحوم مددپور، نکاتی در کتابشان دارند. مجموعه کتابشان درباره سینمای دینی هم خواندنی است من از این فرصت استفاده می‌کنم و ایشان را معرفی می‌کنم برای کسانی که با او آشنایی ندارند و هنوز فرصت نکردند به آثار مرحوم مددپور مراجعه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها