شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۲
ساختمان پُست؛ خانه جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی/خدمات کتابخانه‌‌ای را در سال 1402 توسعه می‌دهیم

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با اعلام این خبر که ساختمان پُست، مکان جدید فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سال جدید است، گفت: اولویت اساسی نهاد در سال آینده توسعه خدمات، افزایش اعضا در کتابخانه‌های عمومی است.

مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره جابه‌جایی و انتقال فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  به مکان جدید، گفت: ساختمان نهاد کتابخانه‌های عمومی به یکی از ساختمان‌های نهاد ریاست جمهوری که اکنون با نام ساختمان پُست شناخته می‌شود؛ منتقل خواهد شد. 
 
وی با بیان اینکه بهره‌برداری اداری از قسمتی از این ساختمان، پیش از این نیز مسبوق به سابقه بوده است، اظهار کرد: با تصمیم دولت و با توجه به اینکه قرار بود، بافت فرهنگی این ساختمان ـ پُست ـ حفظ شود، نهاد کتابخانه‌های عمومی به‌عنوان یک دستگاه فرهنگی قرار است از این به بعد در این ساختمان به فعالیت‌های خود ادامه دهد.
 
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی، بعد از ایام تعطیلات در مکان جدید واقع در میدان امام خمینی‌(ره)، مستقر خواهد شد، عنوان کرد: دلیل این جابه‌جایی تصمیم دولت بود.
 
وی در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌رسد پیشنهاد ادغام کتابخانه‌های عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منتفی شده است، گفت: از ابتدا نیز قرار بود یک بررسی کارشناسی درباره این مساله و پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شود؛ البته از نظر نهاد کتابخانه‌های عمومی این بررسی کارشناسی منتفی نشده و در جریان است.

رمضانی با اشاره به دیدگاه‌های مختلف درباره ادغام کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، افزود: این موضوع موافقان و مخالفانی دارد و روند این بررسی کارشناسی درحال طی شدن است و اصلا تصمیمی در این ارتباط گرفته نشده بود که بخواهد لغو شود، اما این مساله در حال بررسی در سطح کارشناسی بود و که اکنون نیر این بررسی ادامه دارد اما هیچ اقدامی اساسا در این ارتباط از سوی هیچ طرفی انجام نشده است.
 
دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی درباره اولویت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور سال آینده با توجه به تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر تشکیل یک کارگروه «اندیشه‌ورزی» در این نهاد، اظهار کرد: یکی از اساسی‌ترین اقدامات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور توسعه خدمات در کتابخانه‌ها است؛ بنابراین تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که گفته بودند؛ «سال بعد سال خوبی از نظر کمّی و کیفی برای کتابخانه‌های عمومی است» بر همین اساس مطرح شده است.
 
وی با بیان اینکه برای توسعه خلاقیت در زمینه ارائه خدمات در کتابخانه‌های عمومی، اقداماتی در دست انجام است، اظهار کرد: براساس دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بحث توسعه خدمات در کتابخانه‌های را پیش خواهیم برد.

رمضانی با تاکید بر اینکه اساسا برنامه‌ای از  این حیث که بخواهیم فضای جاری و موجود کتابخانه‌های عمومی و نهاد را  تغییر بدهیم، نداریم، گفت: اما اولویت اساسی نهاد در سال آینده توسعه خدمات، افزایش اعضا در کتابخانه‌های عمومی است؛ مجموع این برنامه‌ها سال آینده با جدیت دنبال خواهد شد.
 
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره تدوین «سند کتاب و کتابخانه الکترونیک» که براساس مصوبه کمیسیون محتوایی شورای عالی فضای مجازی به نهاد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محول شده است، نیز عنوان کرد: تدوین آن سند مربوط به حوزه شورای عالی فضای مجازی است و در آخرین جلسه هیات امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سال جاری درباره کتابخانه الکترونیک مصوباتی را خواهیم داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها