چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۶
همایش ملی بزرگداشت «سیدمصطفی سعیدی» برگزار می‌شود

مسئول کانون هنرهای آیینی سنتی لرستان از برگزاری همایش ملی بزرگداشت نقال صاحب‌نام کشور «زنده‌یاد سیدمصطفی سعیدی» 18 اسفند، در دورود خبر داد.

بهزاد پاکدل، مسئول کانون هنرهای آیینی سنتی لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) در لرستان، با بیان اینکه انجمن آیینی سنتی استان لرستان با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان همایش ملی بزرگداشت نقال  برجسته کشور «زنده یاد سیدمصطفی سعیدی» را برگزار می‌کند، افزود: جاویدنام سعیدی آخرین بازمانده نقالان حرفه‌ای کشور، نشان ملی از میراث فرهنگی داشتند و یکی از نقالان برجسته معاصر بودند.

پاکدل با اشاره به اینکه این همایش  18 اسفند در کانون امام علی  شهر دورود برگزار می‌شود گفت: مرحوم سعیدی هر هفته روزهای دوشنبه در این مکان اجرای نقالی داشتند.

مسئول کانون هنرهای آیینی سنتی لرستان به بخش‌های مختلف همایش اشاره کرد و افزود: علاوه بر سخنرانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان؛ دکترداوود  فتحعلی بیگی رئیس کانون نمایش‌های آیینی سنتی و دبیر جشنواره بین‌المللی آیینی سنتی، از برجسته‌ترین استادان حوزه آیین، سنت و نقالی نیز به ایراد سخن خواهند پرداخت. دکتر سید سیامک موسوی اسدزاده درباره سبک سیدمصطفی سعیدی سخنرانی می‌کنند.

پاکدل با بیان اینکه اجرای نقالی نقالان تراز اول کشور از دیگر بخش‌های این همایش هستند افزود: مرشد میرزاعلی، خانم پریسا سیمین‌مهر سیدجابر موسوی و بهزاد پاکدل، به‌عنوان شاگردان استاد این اجراها را به عهده خواهند داشت.

وی گفت: شاهنامه‌خوانی به شیوه محلی از سوی سیدسعید موسوی و اجرای موسیقی مقامی و موسیقی بخیتاری با حضور محمد باجولوند و تقدیر از خانواده استاد سیدمصطفی سعیدی از دیگر بخش‌های این همایش است که از ساعت 16 تا 18 عصر برگزار خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها