سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۷
«جنگ روسیه و ژاپن»؛ بررسی نخستین جنگ مدرن در جهان/ پیروزی ژاپن و شکست روسیه

کتاب «جنگ روسیه و ژاپن؛ 1904 تا 1905 نخستین جنگ مدرن در جهان» جنگ روسیه و ژاپن را از دیدگاه نظامی و سیاسی مورد مطالعه قرار داده تا عوامل پیروزی ژاپن و شکست روسیه مشخص شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات آرمان رشد کتاب «جنگ روسیه و ژاپن؛ 1904 تا 1905 نخستین جنگ مدرن در جهان» تالیف محمد سرخی را منتشر کرد.

اختلاف دو کشور ژاپن و روسیه، بر سر منچوری و این که روس‌ها به رغم موافقت‌نامه حاضر به بیرون بردن نیروهای خود از آن ناحیه نشدند، سبب شد تا ژاپن در ژانویه سال 1904 به روسیه اولتیماتوم داد، در ششم فوریه آن سال روابطش را قطع کرد و روز دهم فوریه اعلام جنگ کرد. با شکست روسیه، توافق بر آتش‌بس شده و صلحی پُرتسموت میان دو کشور با وساطت رئیس‌جمهور آمریکا در پنجم سپتامبر سال 1905.م برقرار شد.

قرن بیستم شاهد جنگ‌های بزرگی بود که طی آن میلیون‌ها نفر کشته شدند. اولین جنگ قرن بیستم میان روسیه و ژاپن اتفاق افتاد، اما به خاطر اهمیت جنگ جهانی اول این جنگ کمتر مورد توجه قرار گرفت. جنگ روسیه و ژاپن به دلیل وسعت زیاد منطقه درگیری و تعداد کم نیروها، فضا کافی برای انجام حرکت‌های تهاجمی به نیروهای دو طرف دو طرف را داد و ارتش ژاپن توانست با دور زدن جناح حریف، روسیه راوادار به عقب‌نشینی کند.

جنگ روسیه و ژاپن فقط از نظر نظامی مهم نبود، بلکه از لحاظ سیاسی اهمیت زیادی داشت و باعث شد ژاپن به جمع قدرت‌های بزرگ جهان بپیوندد و کشورهای غربی مجبور شدند در محاسبات خود این کشور را نیز در نظر بگیرند، این جنگ اولین پیروزی یک کشور آسیایی در مقابل یک قدرت بزرگ باعث بیداری کشورهای استعمارزده شد تا در این کشورها جریان‌های سیاسی ضد استعماری و استقلال‌طلبانه به وجود بیاید.   

در این کتاب جنگ روسیه و ژاپن از دیدگاه نظامی و سیاسی مورد مطالعه قرار گرفته تا عوامل پیروزی ژاپن و شکست روسیه مشخص شود.

انتشارات آرمان رشد کتاب «جنگ روسیه و ژاپن؛ 1904 تا 1905 نخستین جنگ مدرن در جهان» تالیف محمد سرخی را در 219 صفحه و به بهای 185 هزار تومان به چاپ رساند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها