دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۳
جامعه روان­شناسی از فلسفه دور شده است

جامعه روان­شناسی از فلسفه دور شده است با اینکه هنوز فلسفه و روان­شناسی در هم تنیده‌­اند و در بسیاری موارد با هم تداخل دارند. این کتاب ارزشمندی است که می‌­تواند دانش ما را در علم روان­شناسی افزایش دهد و بازده روان ­درمانی را بالا ببرد.

حسین هاشمی شیری مترجم کتاب «آزادی، مسئولیت و درمان» که به تازگی از سوی انتشارات ارجمند منتشر شده در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره این اثر توضیح داد: آزادی مسئولیت و درمان، اثر ولادبلیافسکی است که به دو مسئله اساسی در روان­شناسی یعنی اراده آزاد و مسئولیت می‌­پردازد، همان­طور که می‌­دانید پایه یا زمینه روان­شناسی علاوه بر بخش تجربی آن که در حال حاضر به درستی روی آن تاکید شده است پایه یا زمینه فلسفی است که ما را به سمت روان­شناسی سوق داده و به حال آدمیان و روان آنها می‌­پرداخت؛ بنابراین به نظر ما آمد که پرداختن به این مسئله در روان­شناسی بسیار لازم است که کمتر روی آن کار شده است.

وی ادامه داد: این کتاب شروع خوبی بود در این زمینه که دیدگاه‌ها و مسائل اصیل فلسفی را در قالب نظریه شخصیت و روان­درمانی‌­ها با رویکردهای مختلف بررسی کرده است، مباحثی مثل اراده آزاد که در مقابل جبرگرایی قرار می‌­گیرد و مسائلی مانند مسئولیت که در رویکرد مراجع-محور راجرز بسیار مشهود است.

وی افزود: حقیقت این است که این کتاب تخصصی است و بیشتر برای روان­شناسان، روان­پزشکان و دانشجویان کاربرد دارد و حداقل شناخت از نظریه‌های فروید راجرز و رفتارگرایی را لازم دارد ولی پایه فلسفی خاصی لازم ندارد یعنی لازم نیست حتما فرد اطلاعات قبلی در مورد فلسفه داشته باشد چون در کتاب مسائل لازم توضیح داده شده است و اصلا این کتاب برای کسانی نوشته شده که پایه فلسفی ندارند ولی به این مسئله علاقه دارند.

هاشمی شیری با بیان اینکه این کتاب در عمومی‌سازی دانش روان‌شناسی ارزش زیادی دارد چون به مسئله بسیار مهمی می­‌پردازد گفت: اما اگر پیش زمینه‌های آن یادآوری شود میزان استفاده از این کتاب به مراتب بیشتر خواهد بود

او تأکید کرد: جامعه روان­شناسی از فلسفه دور شده است با اینکه هنوز فلسفه و روان­شناسی در هم تنیده‌­اند و در بسیاری موارد با هم تداخل دارند. این کتاب ارزشمندی است که می‌­تواند دانش ما را در علم روان­شناسی افزایش دهد و بازده روان ­درمانی را بالا ببرد و حتی دیدگاه تازه‌­ای به درمان به ما بدهد، توصیه ما این است که از این فرصت به دست آمده در زبان فارسی برای مطالعه این کتاب حتما استفاده کنید و نظرات و انتقادات خودتان را به ما منتقل کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها