شنبه ۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۳
حرکت کاروان «احسان کتاب» ادامه دارد/اهدا کتاب به کارکنان بیمارستان خلیلی شیراز

مصطفی مشفقیان، از اجرای طرح «احسان کتاب» در بیمارستان خلیلی با حضور اعضای شورای شهر و معاون سازمان فرهنگی هنری شهرداری شیراز خبر داد.

مصطفی مشفقیان، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با بیان اینکه طرح «احسان كتاب» از سال ٩٣ از سوی  شهردارى شيراز آغاز شد، اعلام کرد: اين طرح برای اجرای «كتابخانه در گردش» و ارتقاء فرهنگ كتابخوانى انجام مى‌شود.

وی اضافه کرد: در جریان اين سال‌ها طرح «احسان کتاب» در مدارس مناطق كم‌برخوردار، كانون سالمندان، پرورشگاه، كانون بازنشستگان شهردارى و بيمارستان‌هاى شهيد فقيهى و على اصغر(ع) انجام شده است.

معاون شهردار شیراز گفت: در اين طرح يک قفسه كتاب درختى به همراه تعدادى كتاب با موضوعات مختلف به مركز مورد نظر اهدا شده تا در دسترس شهروندان قرار گيرد و با نظارت مسئولين مربوطه بيشترين بهره‌ورى انجام شود.

مشفقیان افزود: در صورت استقبال از طرح شهردارى سعى خواهد كرد به مناسبت‌هاى مختلف و يا طى برنامه‌هاى متنوع فرهنگى، «كتابخانه در گردش» را تقويت كند.

در حاشیه این مراسم عضو هیئت رئیسه و سخنگوی شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه شیراز از دیرباز به‌عنوان شهر خانواده و کتاب‌دوست، شهره بوده است، عنوان کرد: این روزها شاهد مراجعه کمتر مردم به منابع مطالعاتی و کتاب و همچنین انس بیشتر آن‌ها با فضای مجازی هستیم.

علی‌اکبر سلطانی اضافه کرد: به دنبال ایجاد فضای مناسب برای ارتباط‌گیری مجدد مردم با کتاب، کتابخوانی و همچنین ارتقاء سطح مطالعه، اطلاعات عمومی و به‌ویژه اطلاعات کاربردی همشهریان هستیم.

وی ادامه داد: به همین منظور در توقفگاه‌های مختلف شهر شیراز ازجمله ایستگاه‌های اتوبوس، پارک‌ها، بیمارستان‌ها و مکان‌هایی که مردم الزاماً مستقر می‌شوند و دقایقی از وقتشان را آنجا سپری می‌کنند طرح «احسان کتاب» را اجرا می‌کنیم که در نخستین قدم در بیمارستان‌ها به‌عنوان یکی از این مراکز شروع شد.

در ادامه عضو هیئت رئیسه و نائب رئیس کمیسیون فرهنگی، طرح احسان کتاب را یکی از طرح‌های ویژه و کاربردی در حوزه کتابخوانی خواند و گفت: یکی از سیاست‌گذاری‌های شورای اسلامی شهر شیراز ارتقاء موضوع فرهنگ کتابخوانی در بین شهروندان، مدیران  و کارمندان  دستگاه‌های مختلف است.

افسانه خواست‌خدایی با بیان اینکه  اگر موضوع مطالعه را آموزه‌ای با ماندگاری نسبتاً طولانی در ذهن شهروندان بدانيم، فضای مجازی تقريباً کمترین محتوای فرهنگی ماندگار را به افراد می‌دهد ضمن آنکه قدرت خلاقيت را کاهش می‌دهد. برای تقویت عادت به كتابخوانی و زمینه‌سازی فرهنگی برای آن، نیازمند برنامه‌ریزی صحیح در شهرداری است كه باید به شکل خاص در سیاستگذاری‌ها به آن توجه کرد.

رئیس کمیته خانواده و بانوان شورا با بیان اینکه در طرح احسان کتاب دستگاه‌ها را به‌دلیل تعامل با شهروندان اساس کار قرار می‌گیرند، افزود: با مد نظر قرار دادن مجموعه‌های درمانی در این گام، طرح را در بیمارستان خلیلی اجرا کردیم که با استقبال بی‌نظیر شهروندان و کادر درمان همراه شد.

عضو هیئت رئیسه و منشی اول شورا عنوان کرد: این طرح باید به یک الگوی فرهنگی آموزشی تبدیل شود که در قدم‌های بعد، امید بوده که مجموعه‌های درمانی مختلف نیز همکاری لازم را با سازمان فرهنگی و شورای شهر داشته باشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها