پنجشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۳
کتاب صوتی«موقعیت ننه» منتشر شد

کتاب گویای «موقعیت ننه» تهیه و بر روی پایگاه کتاب گویای ایران صدا در دسترس علاقه‌مندان قرارگرفته است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، کتاب گویای «موقعیت ننه» به نویسندگی رمضانعلی کاوسی و به تهیه‌کنندگی ویدا بابالو، صداپیشگی احمد زنده دلان در 168 دقیقه تهیه و بر روی پایگاه کتاب گویای ایران صدا در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

رمضانعلی کاوسی جانباز قطع نخاع و نویسنده‌ی فعال در حوزه‌‌ی دفاع مقدس است. وی آثاری همچون «تیغ‌های گل رز»، «پرواز با بال شکسته» «کُفیشه»، «راز نهان»، «سهم من از عاشقی» و «بامداد روز شانزدهم» را در کارنامه‌‌ی خود دارد. او در جدیدترین اثر خود به نام «موقعیت ننه» خاطرات رزمندگان اصفهانی را از زاویه دیگری روایت کرده است.

نویسنده‌‌ی کتاب «موقعیت ننه» از نحوه‌‌ی گردآوری خاطرات موجود در کتاب گفته است: «من چون خودم جانباز قطع نخاع از ناحیه‌‌ی گردن هستم، با موتور یا با ماشین به این‌طرف و آن‌طرف می‌رفتم. یک رکوردر همراهم بود و زمان‌هایی که به بنیاد شهید یا سپاه در اصفهان می‌رفتم، هنگامی‌که رزمنده‌ای به آنجا می‌آمد، به او می‌گفتم که من می‌خواهم یک کتاب بنویسم، با من همکاری می‌کنید و یکی، دو خاطره‌‌ی طنز برای من می‌گویید؟ درنهایت من ۷۲ خاطره از این دوستان جمع‌آوری کردم.

شاید خیلی از مردم فکر می‌کنند ما رزمنده‌ها وقتی‌ که در جبهه بودیم، در آنجا فقط دعا می‌خواندیم، قرآن می‌خواندیم، این‌ها بود، ولی شوخ‌طبعی و گفتن و خندیدن و سربه‌سر هم گذاشتن در واقع جزیی از زندگی ما رزمنده‌ها بود و اگر این‌طور نبود نمی‌توانستیم در برابر آن آتش دشمن مقاومت کنیم. ما مجبور بودیم به هر صورت که شده، به همدیگر روحیه بدهیم و همین مکالمات مثلاً یکی، دودقیقه‌ای بچه‌ها باعث می‌شد که روحیه پیدا کنند.»

انتشارات مرزوبوم که تاکنون در حوزه‌های مختلف اجتماعی و همچنین ترجمه دست به تولید و انتشار کتاب‌هایی در حوزه دفاع مقدس زده است، اینک برای اولین بار کتابی را منتشر کرده که دارای درون‌مایه‌ی طنز است. کتاب‌های زیادی در قالب طنز، آن‌ هم در حوزه‌‌ی دفاع مقدس منتشر شده، ولی کتاب «موقعیت ننه» ویژگی‌های خاصی دارد که از آن جمله واقعی بودن اتفاقات، بیان ساده‌ی روایت‌ها و بعضاً با لهجه‌ی شیرین اصفهانی و از همه مهم‌تر، تجربه‌‌ی اول نویسنده‌‌ی شوخ‌طبع آن است.

کتاب «موقعیت ننه» در سال 1400 از سوی انتشارات مرز و بوم منتشر شده است.

 برای دریافت کتاب گویای «موقعیت ننه» اینجا را کلیک کنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها