یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۷
رونمایی از کتاب‌های منتشر شده با حمایت گرنت به زبان‌های عربی، ایتالیایی و ترکی در غرفه گرنت

مراسم رونمایی از کتاب‌های منتشر شده با حمایت گرنت به زبان‌های عربی، ایتالیایی و ترکی استانبولی از دوشنبه 26 تا پنجشنبه 29 اردیبهشت در نمایشگاه کتاب تهران برگزار می‌شود.

علیرضا نوری‌زاده، معاون کمیته ناشران خارجی نمایشگاه کتاب تهران در گفت‌‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به فعالیت‌های دبیرخانه گرنت مستقر در بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران، مراسم رونمایی‌ از کتاب‌های مختلف همزمان با نمایشگاه کتاب، توضیح داد: از روز دوشنبه 26 اردیبهشت تا پنجشنبه 29 اردیبهشت بیش از 33 نشست در دبیرخانه مستقر در نمایشگاه رونمایی خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه این کتاب‌ها، آثار منتشر شده با حمایت گرنت به زبان‌های عربی، ایتالیایی و ترکی استانبولی است، گفت: این کتاب‌ها در کشورهای مصر، ایتالیا، لبنان، سوریه و ترکیه منتشر شده است.
 
نوری‌زاده با اشاره به فهرست کتاب‌هایی که روز دوشنبه 26 اردیبهشت رونمایی می‌شوند، افزود: این آثار با حمایت گرنت به زبان عربی است که در فاصله سال‌های 2020 و 2021 منتشر شده‌اند و شامل «پرتقال خونی» نوشته پروانه سراوانی،‌ «کافه خیابابان گوته» نوشته حمیدرضا شاه‌آبادی‌، «زیبا صدایم کن» به قلم فرهاد حسن‌زاده، و «نردبانی رو به آسمان» اثری از یوسف قوجق‌ می‌شود.
 
وی ادامه داد: آثار دیگری چون «وقتی گنجشکی جیک جیک یاد می‌گیرد» نوشته محمدرضا یوسفی،‌ «پیش از بستن چمدان‌» اثر مینو کریم‌زاده و «حتی یک دقیقه کافی است» به قلم آتوسا صالحی عناوین کتاب‌هایی است که در مصر چاپ شده‌اند.
 
نوری‌زاده همچنین به برنامه‌های غرفه گرنت در سه‌شنبه 27 اردیبهشت ماه اشاره کرد و گفت: در این روز نیز از آثار ترجمه شده طرح گرنت به زبان ایتالیایی رونمایی می‌شود و کتاب‌هایی چون «بامداد خمار» نوشته فتانه حاج‌سید جوادی‌، «من و اتاق‌های زیرشیروانی» اثری از طاهره علوی‌، «تربیت‌های پدو» نوشته محمد طلوعی و «خمره» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی توسط 3 ناشر ایتالیایی منتشر شده‌اند.
 
وی ادامه داد: در چهارشنبه 28 اردیبهشت ماه نیز کتاب‌های ترجمه شده طرح گرنت در کشورهای لبنان و سوریه شامل «داستان‌های کوتی کوتی» نوشته فرهاد حسن‌زاده‌، «برف سرخ» به قلم سید‌حسن مرتضوی کیاسری،‌ «نامیرا» اثری از صادق کرمیار،‌ «یادت باشد» نوشته رسول ملاحسنی‌ و «آفتاب در حجاب» نوشته سید‌مهدی شجاعی رونمایی خواهند شد.
 
نوری‌زاده با اشاره به شش اثر دیگری که در این روز رونمایی می‌شوند، گفت: رونمایی آثاری چون «چه کسی آقای صوتی را می‌شناسد؟» نوشته مژگان کلهر‌، «پشت سنگر موج» اثری از قاسم یاحسینی‌، «مشت زن» نوشته حسن موسوی،‌ «آرزوی زنبورک» به قلم کلر ژوبرت،‌ «لینا لونا» نوشته کلر ژوبرت و‌ «همه سیزده سالگی‌ام» نوشته گلستان جعفریان را نیز با در فهرست برنامه‌های این روز معرفی کرد.
 
وی درباره برنامه‌های پنجشنبه 29 اردیبهشت، توضیح داد: کتاب‌هایی که توسط چهار ناشر ترک به زبان ترکی استانبولی منتشر شده است در این روز رونمایی می‌شوند. «کوچ روزبه» نوشته آتوسا صالحی‌، «غنچه بر قالی» اثر ابراهیم حسن‌بیگی‌، «آفرین پسر گلم» نوشته اعظم تیرابی‌، «پشت پنجره» از سیدمهدی شجاعی‌، «سفید تنها سفید بود» ‌نوشته مصطفی رحماندوست‌ و «این تری زی،‌ آن تری زی» نوشته مصطفی رحماندوست برخی از این آثار است.
 
نوری‌زاده همچنین به بخش دیگر این آثار اشاره کرد و گفت: کتاب‌‌های «موش و گربه و باقی دوستان» نوشته عبید زاکانی و سید‌علی شجاعی‌، «شاخه‌ها در باد ریشه‌ها در خاک» نوشته مصطفی رحماندوست،‌ «داستان‌های کوتی کوتی (3 جلد)» نوشته فرهاد حسن‌زاده‌، «کلاغ سفید» نوشته فریده جهاندیده، «کلاغ سیاه به سفر می‌رود‌»، نوشته بابک صابری، نیز در این فهرست قرار دارند.
 
 سی‌و‌سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «با کتاب سلامتیم» تا سی‌ویکم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir در حال برگزاری است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها