یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۲
پاسخ معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ادعای محسن هاشمی درباره کتاب خاطرات روزنوشت آیت‌الله هاشمی

یاسر احمدوند درباره موارد اصلاحی کتاب «خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» به ادعاهای مطرح شده از سوی فرزند وی پاسخ داد و تاکید کرد همه موارد در توافق با محسن هاشمی تعدیل شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از سایت «انتخاب»، یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به موارد مطرح ‌شده ازسوی محسن هاشمی، فرزند زنده‌یاد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با سایت «انتخاب» درباره اعمال موارد اصلاحی برکتاب خاطرات روزنوشت پدرش، پاسخ داد.
 
محسن هاشمی در این مورد گفته است؛ برای نخستین‌بار و پس از ۲۳ سال، خاطرات روزنوشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دچار ممیزی شده است و لیستی بلندبالا و در حدود ۱۰۰ مورد از مقدمه و متن و پاورقی را برای حذف و اصلاح به دفتر نشر معارف انقلاب به عنوان ناشر این کتاب ابلاغ کرده‌اند که منجر به آسیب دیدن بخش مهمی از تاریخ انقلاب خواهد شد.
 
احمدوند در پاسخ به این اظهارنظر، چنین گفت: «لازم می‌دانم در این مورد چند نکته را به‌عنوان توضیح عرض کنم. اول این‌که، طبق قانون، همه کتاب‌هایی که در کشور منتشر می‌شوند باید از فرآیند ثبت، بررسی و صدور مجور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عبور کنند و این کتاب هم از این قاعده مستثنی نیست. اگرچه در سال‌های گذشته به این روش عمل نمی‌شده و فعالیت‌هایی خلاف قانون صورت می‌گرفته است.» 
 
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: «نکته دوم این‌که، مجموع موارد اصلاحی این کتابِ حدود ۹۰۰ صفحه‌ای، حدود ۱۵ مورد است و جمع موارد اصلاحی بیش از یک یا دو صفحه نخواهد بود و عمده این موارد هم مربوط به مقدمه آقای محسن هاشمی بر این کتاب و پاورقی خاطرات سرکارخانم عفت هاشمی است و مربوط به خاطرات آیت‌الله هاشمی نیست. بنابراین برخلاف ادعای مطرح شده روایت تاریخ انقلاب آسیب ندیده است.»
 
احمدوند ادامه داد: «نکته سوم این‌که، در اعمال همین اصلاحات معدود، دو رویکرد وجود داشت؛ برخی موارد مربوط به فعالیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران بود که مراجع ذی‌صلاح تشخیص دادند همچنان محرمانه باقی بماند و یکی، دو مورد هم مربوط به حفظ آبرو و جایگاه افراد بود که همگی با نظر خودِ آقای محسن هاشمی تعدیل شد.» 
 
او افزود: «نکته دیگر این‌که بنده جلسه‌ای حضوری با جناب آقای محسن هاشمی در این مورد داشتم. جلسه‌ای که در آن همه موارد بررسی و آن‌چه اصلاح شد با توافق ایشان بود و اعمال و اعلامی یک‌طرفه صورت نگرفت و ایشان با رضایت خودشان و تایید این که اصلاحات درست است، آن‌ها را اعمال کردند و بنابراین نمی‌دانم اکنون به چه دلیلی، در مصاحبه مورد اشاره چنین گفته‌اند و آنچه اعلام کرده‌اند خلاف توافق و خلاف رفتار و اخلاق تعاملی و حرفه‌ای است.» 
 
احمدوند تصریح کرد: «تمام تلاش مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این بود که این کتاب طبق روال هر ساله برای نمایشگاه کتاب آماده شود و به دست مخاطبین برسد. غرفه ناشر این کتاب، در نمایشگاه فعال است و اکنون نیز این کتاب در نمایشگاه ارائه خواهد شد و همکاری لازم برای این‌که این کتاب منتشر شود توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفته است.» 
 
او در پایان گفت: «آقای محسن هاشمی در جلسه حضوری اعلام کردند ما چون «آقازاده» هستیم نمی‌توانیم با اصلاحات کتاب کنار بیاییم و به ما برمی‌خورد که کتاب‌مان شامل اصلاحات شود که گفتم روال قانونی باید در مورد این کتاب، همچون دیگر کتاب‌ها طی شود و استثنایی وجود ندارد. امیدوارم کتاب خاطرات آقای هاشمی که حتما نظرات موافق و مخالف متعددی هم درباره آن وجود دارد در اختیار مردم قرار بگیرد و صاحب‌نظران و مردم نیز قضاوت‌های خود را در مورد آن انجام دهند و اعلام کنند.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها