پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۸
هشتمین همایش بین‌المللی و پنجمین جشنواره ملی شمس‌و‌مولانا برگزار می‌شود

با رونمایی از اعلان‌های هشتمین همایش بین‌المللی و پنجمین جشنواره ملی شمس و مولانا در شهرستان خوی، فراخوان این دو رویداد منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، همایش بین‌المللی و جشنواره ملی شمس و مولانا همه ساله در شهرستان خوی توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر با همکاری استانداری آذربایجان غربی، فرمانداری خوی، کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دانشگاه علامه طباطبایی، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور، دانشگاه‌‌های تبریز، ارومیه، اصفهان، موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و صدا و سیمای مرکز آذربایجان غربی 7 و 8 مهرماه، روزهای بزرگداشت شمس و مولانا در شهرستان خوی محل آرامگاه شمس‌الدین محمد بن علی بن ملک‌داد تبریزی، عارف بزرگ قرن هفتم هجری برگزار می‌شود.

فرماندار شهرستان خوی در آیین رونمایی از اعلان‌های همایش بین‌المللی و جشنواره ملی شمس و مولانا که عصر دیروز (17 فروردین) در محوطه شورای اسلامی شهر خوی برگزار شد؛ شمس و مولانا را اسطوره‌های عرفانی و ادبی جهان دانست و گفت: اگر مولوی و شمس آموزه‌های دینی و عرفانی خود را در قالب شعر و تقریرات نمی‌گفتند جهانی نمی‌‌شدند. مولانا و شمس خداشناس و دانشوران هنرمندی بودند که امروز بشریت به آموزه‌های آنها نیاز دارد.

کاظمی قرارداشتن آرامگاه شمس تبریزی در خوی را ظرفیت غنی فرهنگی عنوان کرد و افزود: برای معرفی فرهنگ عمیق و پرمحتوای ایران اسلامی از رهگذر شمس و مولانا باید بیشتر تلاش کنیم و همه توان‌مان را برای ارتقای فرهنگ و هنر به کار بندیم.

سجاد چهره‌آرا، رییس شورای اسلامی شهر خوی نیز در این آیین با اشاره به ابتکار یونسکو در ثبت هشتصدمین سالگرد دیدار شمس و مولانا در سال های 2022 و 2023 میلادی مصادف با 1401 و 1402 شمسی به نام شمس و مولانا و تثبیت جایگاه خوی به عنوان دارالقرار شمس تبریزی و تبریز به عنوان زادگاه شمس تبریزی گفت: در سال جاری و سال آینده محور برنامه‌های بزرگداشت شمس و مولانا در سراسر دنیا و به تبع آن شهرستان خوی، سالگرد دیدار شمس و مولانا با عنوان «دیدار دو دریا» خواهد بود که در این راستا تمام برنامه‌های تدوین شده در خوی با هماهنگی کمیسیون ملی یونسکو خواهد بود.

وی طرح خط عرفان با هدف پیوند فرهنگی میان هنرمندان، پژوهشگران و شمس‌پژوهان شهرهای بلخ، نیشابور، تبریز، خوی و قونیه با همراهی شهرهای شیراز و اصفهان را مهم‌‌ترین برنامه همایش و جشنواره سال جاری دانست و افزود: در برنامه‌های همایش بین‌‌المللی که 7 و 8 مهر و جشنواره ملی موسیقی که 7تا 9 آبان در شهرستان خوی برگزار می شود هنرمندان، پژوهشگران و اساتید این شهرها نقش فعالی خواهند داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها