دوشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۰
«هدهد سفید» دوباره بر شانه کودکان ایرانی نشست

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در راستای احیای فرهنگ کتابخوانی، کتاب «هدهد سفید» به قلم جمعی از نویسندگان را برای نوروز ۱۴۰۱ به کودکان و نوجوانان ایرانی عیدی می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) خواب‌های شیرین بچگی‌هایمان با لالایی‌ها و قصه‌های شبانه مادر حلاوتی داشت که حاضر نیستیم آن را با هیچ چیزی عوض کنیم. مادرانی که خواسته یا ناخواسته ما را با کتاب قصه‌های رنگارنگ آشنا کرده‌اند و امروز هر کداممان به بهانه‌های مختلف یاد آن روزگار شیرین را در خاطراتمان زنده می‌کنیم. ادبیات کودک و نوجوان بخش جدانشدنی فرهنگ هر ملت است که هر چه بیشتر به آن اهمیت داده شود حال و روز فرزندانمان را بهتر و خواب‌هایشان را شیرین‌تر می‌کند.

نهادهای فرهنگی کشور از جمله «نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور» برای احیای فرهنگ کتاب و کتابخوانی اقدام به چاپ و معرفی کتاب در گروه‌های سنی مختلف می‌کنند. بر همین اساس جلد پانزدهم کتاب «هدهد سفید» به قلم جمعی از نویسندگان کشورمان برای نوروز ۱۴۰۱ به صورت رایگان در ۴۰۰۰ نسخه منتشر شده و می‌توان آن را عیدانه‌ای برای نوجوانان ایرانی دانست.

کتاب «هدهد سفید» در ۱۴۴ صفحه و ۱۲ بخش توسط مؤسسه انتشارات کتاب نشر وابسته به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منتشر شده و توسط هانیه احمدی، فاطمه ارزه‌گر، روشنک محمدی و فاطمه زمانه ور تصویرگری شده است. 

در بخشی از این کتاب «یاسمن درستی» نویسنده خوش‌ذوق بهبهانی می‌نویسد: «دخترک التماس کرد او را برای روخوانی کتاب جلوی بچه‌ها نیاورم. نمی‌دانستم به خاطر لکنت زبان اعتمادبه نفس ندارد یا به خاطر اعتماد به‌ نفس پایین لکنت زبان دارد. به او گفتم: آخر تو صدای خیلی قشنگی داری. وقتی می‌خوانی من لذت می‌برم. او شروع کرد به خواندن. این پنجمین باری بود که می‌آوردمش برای روخوانی کتاب. این بار اما از دفعات قبل هم کمتر گیر کرد».

در صفحات پایانی کتاب و در بخش «کاش تو را می‌دیدم» چند نامه‌ از نوجوانانی که به نویسندگان محبوب خود از جمله سیامک گلشیری، مینو کریم‌زاده و سیدمحمد مهاجرانی نامه‌نگاری کرده‌اند و همچنین نامه‌ای از سارا عرفانی در پاسخ به نامه یک نوجوان که در شماره پیشین منتشر شده بود، آمده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها