دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۳
«اخلاق و معنویت در مکتب شهید سلیمانی» منتشر شد

کتاب «اخلاق و معنویت در مکتب شهید سلیمانی» به قلم جمعی از نویسندگان از سوی مؤسسه بوستان کتاب راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «اخلاق و معنویت در مکتب شهید سلیمانی» به قلم جمعی از نویسندگان از سوی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی تهیه و به همت مؤسسه بوستان کتاب در 152 صفحه منتشر شد.
 
نگاه مکتبی به اندیشه‌ها و خصوصیات شهید سلیمانی، موجب نگاه جامع به شخصیت‌های نظری و عملی ایشان می‌شود و افزون بر آن، ارزش واقعی بینش و منش شهید سلیمانی را نشان می‌دهد.
 
این اثر تلاش کرده اخلاق و معنویت را در مکتب شهید سلیمانی براساس آموزه‌های دینی و بیان خاطراتی از زندگی آن شهید بزرگوار تبیین کند تا ضمن ارائه مطالب ارزشمند اخلاقی و معنوی، بر جنبه کاربردی و عملی بودن آن نیز تأکید مضاعف شود.
 
طرح مباحث بلند اخلاقی و معنوی با تکیه بر خاطره‌ها و نمونه‌های عینی و ملموس از زندگی شهید سلیمانی و نیز پرداختن به مبانی رفتارهای اخلاقی و معنوی شهید سلیمانی براساس آیات و روایات، از ویژگی‌های مهم این کتاب است.
 
این اثر تألیف مشترک محمدرسول آهنگران، سیدمحمد اکبریان، علیرضا انصاری، عبدالکریم پاک‌نیا تبریزی، کاظم دلیری، محمود ملکی راد و زهرا رضائیان است.
 
کتاب حاضر در 10 گفتار تنظیم شده که عناوین این گفتارها عبارتند از: «تزکیه و تهذیب نفس»، «اخلاص»، «توکل»، «عبادت و عشق به خدا»، «دلدادگی به ساحت مقدس اهل بیت(ع)»، «ساده زیستی»، «تواضع و فروتنی»، «ایثار و فداکاری»، «احسان و خدمت به مردم» و «عدالت اجتماعی».
 
برشی از کتاب
* دلدادگی به حضرت زهرا(س)
دلدادگی شهید قاسم سلیمانی به حضرت زهرا (س) مثال زدنی است؛ حاج مهدی رسولی، مداح اهل بیت(ع) درباره این عشق و ارادت می گوید: «شهید سلیمانی به حضرت فاطمه زهرا(س) ارادت ویژه داشت ... و واقعا برای روضه اهل بیت(ع) از درون می‌سوخت. دایره‌ای از مداحان، رفیق حاج قاسم بودند. بنده چند بار در محضرش روضه خواندم، به شدت و بی‌تاب گریه می‌کرد؛ یعنی از یک نظامی آن‌هم در این سطح، این همه رقت قلب باورکردنی نبود. این‌ها نشان از اعتقاد بالای ایشان بود».
 
* ایثار و رستگاری ابدی
شهید حسین پورجعفری، رییس دفتر و همراه همیشگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی می‌گفت: روزی در منطقه‌ای در سوریه، حاجی خواست با دوربین دید بزند. خیلی محل خطرناکی بود. من بلوکی را که سوراخی داشت، بلند کردم که بالای دیوار بگذارم تا برای دوربین استتار باشد. همین که بلوک را بالا گذاشتم، تک‌تیرانداز بلوک را طوری زد که تکه تکه شد و روی سر و صورت ما ریخت. حاجی کمی فاصله گرفت. دوباره خواست با دوربین اطراف را دید بزند که این بار گلوله‌ای کنار گوشش روی دیوار نشست. خلاصه شناسایی به‌خیر گذشت. بعد از شناسایی برای تجدید وضو داخل خانه‌ای شدیم. احساس کردم اوضاع اصلا مناسب نیست؛ به اصرار زیاد حاجی را سوار ماشین کردیم و راه افتادیم. هنوز زیاد دور نشده بودیم که همان خانه منفجر شد و حدود 17 نفر به شهادت رسیدند. بعد از این اتفاق حاجی به من گفت: «حسین! امروز چند بار نزدیک بود شهید شویم، اما حیف ...».
 
علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها