سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۱
کتاب «موقعیت ننه» منتشر شد

«موقعیت ننه»، کتابی با درون‌مایه طنز در حوزه دفاع مقدس از سوی انتشارات مرز و بوم راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات مرزوبوم که تاکنون در حوزه‌های مختلف اجتماعی و همچنین ترجمه دست به تولید و انتشار کتاب‌هایی در حوزه دفاع مقدس زده، برای اولین‌بار کتابی را منتشر کرد که دارای درون‌مایه طنز است. کتاب‌های زیادی در ژانر طنز آن‌هم در حوزه دفاع مقدس منتشر شده، اما کتاب «موقعیت ننه» دارای ویژگی‌های خاصی است که از آن‌جمله واقعی بودن اتفاقات، بیان ساده روایت‌ها و بعضا با لهجه شیرین اصفهانی و از همه مهم‌تر تجربه اول نویسنده شوخ‌طبع آن است.
 
به بهانه انتشار این کتاب، مرتضی قاضی؛ مدیر انتشارات مرزوبوم و رمضانعلی کاوسی؛ نویسنده کتاب «موقعیت ننه» توضیحاتی درباره این اثر ارائه کردند.
 
مرتضی قاضی؛ مدیر انتشارات مرزوبوم، با اشاره به همکاری مشترک نشر مرزوبوم با حوزه هنری اصفهان برای انتشار کتاب «موقعیت ننه»، گفت: کتاب «موقعیت ننه» حکایت‌های طنزی از رزمندگان ما در دوران دفاع مقدس است. رمضانعلی کاوسی، از جانبازان قطع نخاعی دفاع مقدس است. نویسنده کتاب با تمام محدودیت‌هایی که داشته این خاطرات را گردآوری کرده است. بیشتر این خاطرات از نیروهای رزمنده اصفهانی بوده و در خاطرات طنز با لهجه اصفهانی روایت شده است.
 
وی درباره چرایی ورود نشر مرزوبوم به ژانر طنز، بیان کرد: ما باید تصویر درستی از جبهه داشته باشیم. درست است که فضا فضای جنگ است و شاید تصوری که ما از فضای جبهه و جنگ سال‌ها در ذهنمان شکل گرفته، فضایی با معنویت بالا است، اما در کنار این باید این موضوع را هم لحاظ کنیم که عملیات‌ها زمان‌های محدودی را در کل سال به خود اختصاص می‌دادند و مابقی ایام نیروها در اردوگاه‌ها در حال آموزش و یا در حال آمادگی کسب کردن برای عملیات‌ها بودند و عملیاتی انجام نمی‌دادند و به‌نوعی در داخل جبهه زندگی می‌کردند.
 
قاضی افزود: طبیعتا در زندگی همه‌چیز وجود دارد از خنده و شوخی تا عصبانیت و ناراحتی. به‌نظر من این‌که ما ‌بخشی از بخش‌های شیرین و به‌نوعی طنز جبهه را با این کتاب‌ها به تصویر بکشانیم، جزو ضروریات این حوزه است. ما می‌توانیم زندگی جبهه را با ابعاد بیشتر و دقیق‌تری ترسیم کنیم،‌ در واقع نیروها از همه طیفی، با همه لهجه‌ای و با همه فرهنگی، با همه روحیات و شخصیت‌ها حضور داشتند و از ترکیب و تعامل این نیروها حتما صحنه‌های جذابی به جهت طنز و لحظات شاد ایجاد می‌شده است.
 
62 خاطره طنز از جانبازان و آزادگان دفاع مقدس
رمضانعلی کاوسی که جانباز قطع نخاع و نویسنده فعال در حوزه دفاع مقدس است و آثاری همچون «تیغ‌های گل رز»، «پرواز با بال شکسته» «کُفیشه»، «راز نهان»، «سهم من از عاشقی» و «بامداد روز شانزدهم» را در کارنامه ادبی خود دارد، در جدیدترین اثرش به نام «موقعیت ننه» به خاطرات رزمندگان اصفهانی از زاویه دیگری پرداخته است.
 
وی درباره نگارش این کتاب گفت: روزی مسئول ادبیات حوزه هنری اصفهان آقای قربانی به من گفت این کتاب‌هایی که شما می‌نویسید خوب است، ولی کلا جای طنز در کتاب‌های دفاع مقدس خیلی خالی است. اگر بتوانید خاطرات رزمنده‌ها و جانبازان را به این‌صورت گردآوری کنید، خیلی خوب است.
 
کاوسی ادامه داد: نوشتن طنز خیلی سخت‌تر از نوشتن خاطرات معمولی است. در واقع باید در این نوع نگارش خیلی ظریف بنویسید و محتوا خمیرمایه طنز را داشته باشد.
 
نویسنده کتاب «موقعیت ننه» درباره شیوه گردآوری خاطرات موجود در کتاب «موقعیت ننه» نیز بیان کرد: چون خودم جانباز قطع نخاع از ناحیه گردن هستم با موتور یا با ماشین به این‌طرف و آن‌طرف می‌رفتم. یک رکوردر همراهم بود و زمان‌هایی که به بنیاد شهید یا سپاه در اصفهان می‌رفتم هنگامی‌که رزمنده‌ای به آنجا می‌آمد به او می‌گفتم که من می‌خواهم یک کتاب بنویسم با من همکاری می‌کنید و یکی، دو خاطره طنز برای من می‌گویید؟ در نهایت من 72 خاطره از این دوستان جمع‌آوری کردم.
 
وی افزود: از این تعداد، 10 خاطره به دلیل اینکه بار طنز نداشتند، حذف شدند و کتاب شامل 62 خاطره از جانبازان و آزادگان عزیز است.
 
کاوسی گفت: شاید خیلی از مردم فکر می‌کنند ما رزمنده‌ها وقتی‌که در جبهه بودیم در آنجا فقط دعا می‌خواندیم، قرآن می‌خواندیم، این‌ها بود ولی شوخ‌طبعی و گفتن و خندیدن و سربه‌سر هم گذاشتن در واقع جزیی از زندگی ما رزمنده‌ها بود و اگر این‌طور نبود نمی‌توانستیم در برابر آتش دشمن مقاومت کنیم. ما مجبور بودیم به هر صورت که شده به یکدیگر روحیه بدهیم و همین مکالمات مثلا یکی دودقیقه‌ای بچه‌ها باعث می‌شد که روحیه پیدا کنند.
 
این نویسنده از «اشنوک» به‌عنوان یکی از بهترین خاطرات کتاب «موقعیت ننه» نام برد و بیان کرد: به‌طورکلی تمام خاطرات این کتاب زیبا و خنده‌آور است و اگر خواننده این کتاب را شروع کند، دیگر بالاجبار تا آخر آن را می‌خواند و می‌خواهد ببیند خاطرات بعدی به چه شکلی است.
 
وی با بیان این‌که محتوای این کتاب براساس زمان‌بندی تنظیم نشده، ادامه داد: در مقدمه کتاب توضیح داده‌ام که عمدا زمان‌بندی را در نظر نگرفتم و کلا تاریخ‌ها را کنار گذاشتم، ولی در ابتدای هر خاطره نوشتم که چه تاریخی بوده است تا مثلا اگر رزمنده‌ای کتاب را می‌خواند، اگر خودش هم در آن عملیات شرکت کرده است بداند که این خاطره مثلا مربوط به عملیات خیبر در سال 1362 بوده است.
 
کاوسی با تأکید بر صحت و واقعی بودن این خاطرات، گفت: یکی از خصوصیات من این است که هیچ‌گاه در متن اصلی دست نمی‌برم و تمام این خاطرات عین واقعیت است، یعنی عین آن چیزی است که اتفاق افتاده و شاید اگر بخواهم شاخصه‌ای برای کارم درنظر بگیرم، این اصیل بودن خاطرات است؛ یعنی مطمئن باشید که داستان‌سرایی نشده است. از طرفی چون خودم رزمنده بوده‌‌ام، می‌توانستم دست بچه‌ها را بخوانم که اگر کسی هم بخواهد مبالغه کند یا از خودش فیلمنامه بسازد،‌ اصلا آن خاطره را نیاورم.
 
نویسنده کتاب «موقعیت ننه»، در پایان اظهار کرد: این کتاب، اولین تجربه‌ام در ژانر طنز است، امیدوارم مورد استقبال مخاطبان قرار گیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها