یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷
نمایشگاه مجازی کتاب، گامی رو به جلو در حوزه فرهنگ است

عباس مقتدایی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت مجازی به معرفی تولیدات جدید ناشران کمک می‌کند و سطح مطالعه را در جامعه افزایش می‌دهد، گفت: این نمایشگاه اقدام ارزشمند و اثرگذاری است که گامی رو به جلو در حوزه فرهنگ محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، عباس مقتدایی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، ضمن بیان اینکه موضوع کتاب و کتابخوانی ازجمله مباحثی است که در هر برهه‌ای از شرایط زمانی و مکانی باید زیر نظر مدیریت و برنامه‌ریزی مسئولان کشور قرار گیرد، اظهار کرد: این موضوع از یک سو به علم و فناوری و از سوی دیگر به ارتقای فرهنگ عمومی و پیشرفت و شتاب گرفتن فضای علم، فرهنگ و تربیت مرتبط است. طی سال‌های اخیر یکی از موضوعاتی که همواره مورد توجه برنامه‌ریزان کشور ازجمله مقام معظم رهبری‌(مد‌ظله العالی) بوده این است که شتاب علمی کشور و سرعت آن حفظ شود.
 
وی با اشاره به اینکه اکنون براساس معیارهای جهانی و مراکز علم‌سنجی از نظر سرعت شتاب علمی، رتبه اول دنیا را داریم، عنوان کرد: اما واقعیت این است که چون در این جهت عقب هستیم اگرچه سرعت شتاب می‌تواند کمک‌کننده باشد اما هنوز در برخی بخش‌ها تا رسیدن به مرز دانش فاصله داریم. البته رشد و ارتقای لازم در بسیاری از زمینه‌ها را نیز به دست آوردیم.
 
وی ضمن طرح این نکته که ایران در زمینه موضوعات علم و فناوری در عرصه هوافضا و تکنولوژی‌های مرتبط با زیست یا هسته‌ای پیشرفت کرده است، تصریح کرد: اینکه ایران در عرصه‌های زیاد به خوداتکایی رسیده ازجمله محاسن کشور است اما برای نیل به این اهداف بزرگ باید از دوران کودکی، فرزندان کشور را با کتاب و کتابخوانی آشنا کنیم و فرهنگ مطالعه را در آن‌ها پرورش دهیم.
 
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به محدودیت دو سال اخیر به دلیل وضعیت کرونایی اشاره کرد و ادامه داد: در این مدت به علت محدودیت رفت و آمد، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها عملا امکان گسترش فرهنگ روزافزون کتابخوانی وجود نداشته است و این خلاء باید با برنامه‌ریزی‌های مختلف پر شود.
 
 وی با اشاره به لزوم بهره‌مندی درست و مناسب از فضای مجازی تاکید کرد: باید با استفاده از این وسایل ارتباط جمعی و اینترنت زمینه دسترسی مردم به کتاب را فراهم کنیم و برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب اصفهان نیز از جمله اقدامات ارزشمندی که امکان دسترسی مردم به تازه‌های کتاب را فراهم می‌کند.
 
عباس مقتدایی گفت: به واقع برگزاری نمایشگاه کتاب به‌صورت مجازی که به معرفی تولیدات جدید ناشران کمک کند و سطح مطالعه را در جامعه افزایش دهد اقدام ارزشمند و اثرگذاری است که گامی رو به جلو در حوزه فرهنگ محسوب می‌شود. در این میان امیدواریم با اقدامات پیشگیرانه، نقاط ضعف احتمالی نمایشگاه را متوقف کنیم و بتوانیم به رشد علمی و فرهنگی کشور در کنار این رویداد فرهنگی کمک کنیم.
 
 

نخستین نمایشگاه مجازی کتاب استان اصفهان (پانزدهمین نمایشگاه کتاب استان اصفهان) از بیستم آذر ماه آغاز شده و تا بیست‌وششم آذرماه ١٤٠٠ به‌مدت هفت روز ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان اصفهانی برای بازید و خرید کتاب می‌توانند به ketab.ir  مراجعه کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها