یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۷
برگزیدگان سومین جایزه کتاب سال استان آذربایجان‌شرقی معرفی شدند

سومین دوره جایزه کتاب سال استان آذربایجان‌شرقی با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در آذربایجان‌شرقی، آئین اختتامیه سومین جشنواره جایزه کتاب سال آذربایجان‌ شرقی عصر روز 30 آبان‌ماه با حضور جمعی از مدیران فرهنگی استان و علاقه‌مندان حوزه کتاب در مجتمع فرهنگی، هنری 29 بهمن تبریز برگزار شد.
 
قاسم ناظمی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در این مراسم با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه در راستای توسعه کشور گفت: وضع مطالعه در کشور ما با استاندارهای مناسب مطلوب فاصله زیادی دارد و برای رسیدن به وضع مطلوب باید گام‌های اساسی در این زمینه برداریم.
 
وی پایین بودن تیراژ کتاب را یکی از چالش‌های این حوزه دانست و افزود: پایین بودن تیراژ کتاب‌ها بیانگر این است که مخاطبان از کتاب فاصله گرفته‌اند.
 
ناظمی ادامه داد: نه‌تنها فرهنگ نگارش طی سال‌های اخیر دستخوش مشکلاتی شده است، بلکه جریان تولید کتاب و تولید فکر نیز با موانعی دست به گریبان شده است، لذا نهاد‌های موثر باید به این موارد توجه داشته باشند.
 
وی هدف از برگزاری این جشنواره را ارزیابی کتاب‌های منتشر شده در استان و معرفی کتاب‌های ارزشمند در جامعه عنوان کرد و افزود: امیدواریم ما نیز به سهم خود در جریان فرهنگی به‌خصوص در حوزه کتاب در کشور موثر باشیم.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: ما در جامعه‌ای نفس می‌کشیم که مدیون انقلاب اسلامی است و در میان انقلاب‌هایی که ما آن‌ها را در کتاب‌های تاریخ خوانده‌ایم، هیچ کدام به اندازه انقلاب اسلامی رهبرانی کتابخوان و اهل علم و فضل نداشته است.
 
وی افزود: علیرغم اینکه بخش زیر بنایی این انقلاب به‌شدت فرهنگی است، ولی متاسفانه شاهد هستیم که سیاست بر فرهنگ غلبه دارد.

تعالی جامعه بدون کتاب میسر نیست
عابدین خرم، استاندار آذربایجان‌شرقی در مراسم اختتامیه سومین جشنواره کتاب سال آذربایجان‌شرقی گفت: زندگی انسان‌ها بدون کتاب و کتاب خواندن آنگونه که باید درست سپری نمی‌شود و تعالی جامعه بدون کتاب میسر نیست.
 
وی با اشاره به استفاده بیش از حد مردم از گوشی‌های موبایل گفت: حقیقت این است که هر شب که بدون مطالعه بخوابیم، انگار خواب راحتی نداریم.
 
استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: مراجعه به کتاب ضمیر وجودی انسان را پر از درک و فهم می‌کند.
 
تبریز خاستگاه فرهنگ و هنر است
علیرضا منادی، نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: اولین دستور پیامبر ما «خواندن» بود و افتخار ما این است که مسلمان هستیم. در اصل آغاز خلقت و بعثت و پیامبر اسلام با خواندن شروع می‌شود و دانش حرف اول را می‌زند.
 
وی با تاکید بر گسترش فرهنگ کتابخوانی در استان افزود: ما در شهری زندگی می‌کنیم که از در و دیوار آن فرهنگ می‌بارد و این شهر طی صد سال اخیر سه علامه بزرگ را در دامان خود پرورش داده است و این افتخار بزرگی برای ما است.
 
منادی ادامه داد: تبریز خاستگاه فرهنگ و هنر است و استاد شهریار یکی از این چهره‌های شاخص ادبی محسوب می‌شود و با توجه به این سبقه ادبی و تاریخی ما باید بیشتر از فرهنگ و داشته‌های خود محافظت کنیم.

در این مراسم اختتامیه سومین جایزه کتاب سال استان آذربایجان‌شرقی، 5 کتاب برگزیده و 9 کتاب شایسته این جشنواره معرفی و از پدیدآورندگان آنها تجلیل شد.

آثار برگزیده:
الف) دین
تحول سیره‌نگاری پیامبر ص نزد مورخان اسلامی تا پایان عصر عباسی / تالیف عمار عبودی نصار / مترجم آمنه موسوی شجر، سیفعلی زاهدی‌فر / قم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، 1399.
ب) علوم کاربردی
نازایی و ناباروری ژنتیکی انسان / تالیف شاهین اسعدی و دیگران / تبریز: انتشارات عمیدی، 1399.
ج) ادبیات 
* شعر معاصر ترکی
آی پری / سروده حامد مرادی / تبریز : انتشارات نباتی، 1399.
*نقد ادبی
درآمدی بر نقد روان شناختی در قرن بیستم ؟ تالیف وحید نژادمحمد / تبریز : دانشگاه تبریز، 1399.
*متون قدیم
دیوان عبدالمجید تبریزی (سده 8 ق) / تحقیق و تصحیح علیرضا قوجه زاده / تبریز: انتشارات آیدین، 1399.

آثار شایسته تقدیر:
علوم کاربردی
*علوم پزشکی
دو اثر زیر به صورت مشترک انتخاب شدند:
- با 120 گیاهان دارویی 120 ساله شوید / تالیف داوود همت زاده / تهران: انتشارات چوگان، 1399.
- بیماریهای داخلی در مامایی / گردآوری و تدوین زهره علیزاده دیبازری و فاطمه عباسعلی زاده / تبریز: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، 1399.
*مهندسی کامپیوتر
مقدمه ای بر رایانش ابری / تالیف نیما جعفری نویمی پور، الهام آژیر و پوپک آزاد / تبریز : دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، 1399.
*مهندسی کشاورزی و دامپروری
پسته کاری در آذربایجان: کاشت، داشت، برداشت و پس از برداشت / تالیف رسول کنعانی نوتاش و جابر سلیمانی، تبریز : انتشارات عمیدی، 1399.
هنر 
*هنرهای تجسمی
پترو گرافی سرامیک در علوم باستان شناختی / تالیف پاتریک سین کوئین ترجمه مهدی رازانی و حکیمه  افشاری نژاد / تبریز: دانشگاه هنر اسلامی تبریز، 1399.
*معماری و شهرسازی
مبادی و مبانی شناخت معنای محیط / تالیف مینو قره بگلو و ایلقار اردبیلچی / تبریز : دانشگاه هنر اسلامی تبریز، 1399.
*تربیت بدنی
روان شناسی در مربیگری ورزشی / تالیف آدام آر. نیکولز ترجمه سید حجت زمانی ثانی، صبا محمد علی نژاد و دیگران / تبریز : دانشگاه تبریز، 1399.
تاریخ و جغرافیا
*تاریخ 
جهان نما جلد 1 و 2 / تالیف رضا رحمانی / تبریز: انتشارات یاس نبی، 1399
تاریخ و باستان‌شناسی اقوام زاگرس در هزاره اول ق.م / تالیف سیلویا بالاتی، ترجمه صمد علیون/ تبریز: انتشارات پروژه ترجمه حسنلو، 1399.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها