شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱
امینی: اشعاری که با اغماض همراه باشند، سر زبان‌ها نمی‌آیند

اسماعیل امینی نویسنده و پژوهشگر حوزه ادبیات در برنامه زنده «سلام تهران» با اشاره به اشعار زیبای استاد شهریار، اظهار کرد: در بین اشعار این شاعر توانمند شاهد اشعار ترکی و فارسی با دو ساحت مختلف هستیم، شهریار با دو شیوه متفاوت و سرودن غزل‌های بسیار شکوهمند ترکی توانایی خود را به نمایش گذاشت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ به نقل از روابط‌عمومی برنامه «سلام تهران» ـ اسماعیل امینی نویسنده و پژوهشگر حوزه ادبیات در برنامه زنده «سلام تهران» با اشاره به اشعار زیبای استاد شهریار، اظهار کرد: در بین اشعار این شاعر توانمند شاهد اشعار ترکی و فارسی با دو ساحت مختلف هستیم، شهریار با دو شیوه متفاوت و سرودن غزل‌های بسیار شکوهمند ترکی توانایی خود را به نمایش گذاشت.

وی افزود: این شاعر از یک طرف با زبان عامیانه ترکی و از آن طرف با زبان ادبی شعر گفت، به‌نظر من شعرای معروف در نوع خود بی‌نظیر هستند؛ همچون مخترعان که اقداماتشان با هم فرق دارد؛ اما اینکه چه‌کسی از فرسودگی زمان جان سالم به‌در خواهد برد به این بستگی دارد که اشعاری که سروده‌هایش نسبت به مسائل انسان دغدغه‌ داشته و با طراوت باشد.

امینی اضافه کرد: شعرهایی که با اغماض همراه باشند، شاید خوانده باشند؛ ولی سر زبان‌ها نمی‌آیند؛ اشعار سعدی را ببینید؛ این شاعر متخصص بیان مفاهیم در کوتاه‌ترین مضامین بوده و هنروری در نحوه ترکیب ساختن و کلمات با هم را دارد.

نویسنده و پژوهشگر حوزه ادبیات تاکید کرد: در اشعار سعدی آرایه‌های لفظی زیاد به چشم می‌آید؛ تشبیه و استعاره و کنایه ندارد؛ اما یک حس انسانی خوب را ایجاد می‌کند؛ طوری بیان شده که خواننده تصویرسازی می‌کند.

این فعال حوزه ادبیات، ادامه داد: همه کارهایی فقط سود مادی ندارد؛ همچون تزیین‌کردن غذاها که با هدف لذت‌بردن آغاز می‌شود. اساسا اگر انسان با زیبایی نسبت نداشته باشد از حالت انسانیت خارج می‌شود، ما به زیبایی احتیاج داریم.

وی با اشاره به اینکه شکست عشقی استاد شهریار موجب شد اشعار زیبایی بگوید، گفت: ما وقتی شعر می‌خوانیم، احساس می‌کنیم تنها نیستیم و به تاریخ وصل می‌شویم؛ تاریخی سراسر از شکست‌ها و  پیروزی‌ها که با حکمتی به آن متصل می‌شویم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها