سه‌شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۳
ما تاریخ انقلاب را کم نوشتیم یا ننوشتیم/ پایان داوری دومین دوره جایزه شهید اندرزگو

محسن پرویز گفت: ما تاریخ انقلاب را کم نوشتیم یا ننوشتیم و نتیجه این شد که بعضی‌ها بیایند و وقایعی را که درست است، به عنوان حکومت پهلوی جا بزنند و کسانی که آن روزها را ندیدند، این حرف ها را باور کنند. همان چیزی که همین امروز نمود آن را در فضای مجازی می‌بینیم.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محسن پرویز، دبیر علمی دومین دوره جایزه ادبی شهید سیدعلی اندرزگو، انقلاب اسلامی را بستری برای هنرمندان دانست و گفت: یکی از رخدادهای بسیار بزرگ در کشور ما، انقلاب اسلامی بود که بنا بر دلایلی به قدر کفایت در ادبیات داستانی و بخش‌های مستندنگاری تاریخ، به آن پرداخته نشد. معمولاً رخدادهای بزرگ اجتماعی بستری فراهم می‌کنند برای نویسندگان و شعرا که به آن مسائل بپردازند و بتوانند آفرینش هنری انجام دهند.

دبیر علمی جایزه ادبی شهید اندرزگو درباره علل کاهش تولیدات مرتبط با انقلاب در بین آثار نویسندگان چنین گفت: شاید به دلیل نزدیکی دفاع مقدس و ظهور انقلاب و تأثیر هیجانی و بزرگی که صحنه‌های دفاع مقدس بر نویسندگان و شاعران گذاشت، خواسته یا ناخواسته نویسندگان و شاعران ما جذب این حماسه‌آفرینی‌ها شدند و تلاش‌شان معطوف به ثبت و ضبط وقایع و رخدادهایی شد که در دفاع مقدس اتفاق می‌افتاد و نتیجه این شد که از ثبت و ضبط وقایع انقلاب غافل شویم. شاید حدوداً 15 سال پیش، مرحوم امیرحسین فردی، از نویسندگان خوب، متوجه این نقیصه شد و جشنواره داستان انقلاب به همت وی راه‌اندازی شد. این امر فتح بابی برای تولیدات مرتبط با انقلاب اسلامی شد.

پرویز در ادامه به تلاش همه‌‌جانبه دشمن برای تطهیر چهره خاندان پهلوی اشاره کرد و اظهار داشت: ما مواجه شده‌ایم با خیل عظیم شبهاتی که ضدانقلابیون تدارک می‌بینند و جوانانی را که شاهد وقایع پیش از انقلاب نبوده‌اند، بمباران تبلیغاتی می‌کنند تا مطالب خلاف و خطا را به آن‌ها القا کنند. ما تاریخ انقلاب را کم نوشتیم یا ننوشتیم و نتیجه این شد که بعضی‌ها بیایند و وقایعی را که درست است، به عنوان حکومت پهلوی جا بزنند و کسانی که آن روزها را ندیدند، این حرف ها را باور کنند. همان چیزی که همین امروز نمود آن را در فضای مجازی می‌بینیم. خیلی وقت‌ها شاهد این هستیم که تصویری از بهترین نقطه شهر تهران مربوط به سال‌های پیش از انقلاب را در کنار بدترین نقطه در شهر تهران فعلی می‌گذارند و به خورد مخاطب می‌دهند و می‌گویند تهران این‌طور بود و این‌طور شد.

وی افزود: در حالی که کسانی که آن روزها را دیده‌اند، می‌دانند و به چشم خودشان دیده‌اند که پیش از انقلاب، مناطق محدودی از شهر تهران جزو مناطق برخوردار بودند و شهرداری به آن‌ها رسیدگی می‌کرد و مناطق زیادی از شهر مورد بی‌توجهی قرار گرفته بودند. وقتی این‌ها به تصویر کشیده نمی‌شود، از آن طرف کسانی هستند که پول خرج کنند و انقلاب و شرایط را تحریف کرده و پهلوی را تطهیر کنند. طبیعتاً فضا برای افراد باز می‌شود و با هزینه کردن، اتفاقاتی از این قسم را پیگیری می‌کنند.

این نویسنده باسابقه افزود: با توجه به کم‌کاری که در نمایش انقلاب و کسانی که در انقلاب فداکاری کردند، زمینه‌ها و دلایل بروز انقلاب و مسائلی از این دست صورت گرفته بود، تصمیم بر این شد که مشوق جدیدی ایجاد کنیم برای پرداختن به واقعه مهم انقلاب و در نتیجه به جایزه شهید اندرزگو منجر شد.

پرویز با اشاره به اینکه این جایزه در سه بخش «داستان و شعر کودک و رمان نوجوان»، «داستان بلند و رمان بزرگسال» و «روایت تاریخ» برگزار می‌شود، گفت: در این دوره ۳۱۵ عنوان کتاب به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از میان این‌ها ۱۳۷ عنوان در حوزه روایت و تاریخ شفاهی، ۷۶ عنوان در حوزه داستان کودک و نوجوان، ۹۳ عنوان در حوزه داستان بزرگسال و ۹ عنوان هم به حوزه شعر اختصاص داشته است. در این بین، دبیرخانه دائمی جایزه بعد از پالایش تمامی آثار و حذف آن دسته از آثاری که متناسب با رویکرد و موضوع جایزه نبوده است، در نهایت ۵۵ عنوان کتاب را در حوزه داستان بزرگسال، ۸۶ عنوان در حوزه تاریخ شفاهی، ۹ عنوان در حوزه شعر و ۲۲ عنوان کتاب هم در حوزه کودک و نوجوان برای بررسی به گروه‌های داوری ارجاع داده است.

دبیر جایزه اندرزگو با اعلام اینکه داوران اسامی آثار منتخب هر بخش را به دبیرخانه اعلام کرده‌اند گفت: فرایند داوری از زمانی که آثار به دبیرخانه رسید، شروع شد و کتاب‌ها در اختیار داوران قرار گرفت. در حوزه داستان و رمان بزرگسال پنج اثر، در حوزه داستان کودک و نوجوان پنج اثر و در حوزه تاریخ شفاهی و روایت تاریخی سه اثر و در مجموع، سیزده اثر به دبیرخانه معرفی شد. در واقع این سیزده اثر، برندگان این دوره از جایزه شهید اندرزگو هستند و از تمامی آثار تقدیر خواهد شد.

وی در پایان گفت: در مرحله آخر داوری، این آثار در اختیار بیش از بیست‌ نفر از نخبگان حوزه کتاب و ادبیات و رسانه قرار می‌گیرد و این هیئت نخبگانی با مطالعه آثار منتخب هیئت‌های داوری و رأی‌دهی به آنها، برگزیدگان جایزه ویژه اندرزگو را انتخاب می‌کنند. در نهایت، در مراسم اختتامیه -که در هفته اول شهریورماه، همزمان با سالگرد شهادت شهید اندرزگو برگزار می‌شود- اسامی منتخبان آرای نخبگانی اعلام می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها