سه‌شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۰
آیین پایانی کنگره شعر اهل بیت (ع) در شیراز برگزار می‌شود

دبیر کنگره جهانی شعر اهل‌ بیت (ع) از برگزاری آیین پایانی این کنگره هم‌زمان با عید سعید غدیر خم و در محل مسجد وکیل شیراز خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، مرتضی جعفری با اعلام این خبر، گفت: آخرین برگ از کنگره جهانی شعر اهل‌ بیت (ع) که در دو بخش مسابقه ملی و شاعران مهمان خارجی برنامه‌ریزی‌ شده است، پنجشنبه هفتم مرداد ۱۴۰۰ همزمان با عید سعید غدیر خم در مسجد وکیل شیراز ورق می‌خورد.
 
وی افزود: با توجه به شرایط همه‌گیری بیماری کرونا در ایران و جهان، از میزبانی حضوری مهمانان داخلی و خارجی محروم شدیم و آیین پایانی به‌صورت وبینار برگزار می‌شود.
 
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز این رویداد بزرگ ادبیات آیینی را از مصوبات دوره پنجم شورای اسلامی شیراز دانست و گفت: شیراز در حوزه ادبیات آیینی چه در گذشته با شاعرانی هم‌چون اهلی شیرازی و چه در دوران معاصر حرف‌های زیادی برای گفتن داشته و عنوان سومین حرم اهل‌ بیت (ع) نیز این جایگاه را ارتقا بخشیده است.
 
جعفری ادامه داد: در بخش مسابقه ملی، با اعلام فراخوان، شاعرانی از ۲۶ استان کشور با حدود ۵۰۰ اثر به استقبال کنگره آمدند که پس از دو دوره داوری مقدماتی و نهایی، برگزیدگان در دو بخش اصلی و ویژه (با محوریت سومین حرم اهل‌بیت (ع) و سیره و مناقب حضرت شاهچراغ) در آیین پایانی معرفی می‌شوند.
 
وی با اشاره به شعرخوانی شاعرانی از ۶ کشور جهان در این آیین گفت: اشعار هدی باقرخان از کشور هندوستان، احمد شهریار از کشور پاکستان، مصطفی دده‌ای از کشور ترکیه، احمد الجنید از کشور یمن، زاهر جمیل القط از کشور سوریه و ابوالمحمد المباحی از کشور عراق برای مخاطبان کنگره پخش خواهد شد.
 
دبیر کنگره جهانی شعر اهل‌بیت (ع) یادآور شد: پخش زنده اشعار شاعران شناخته شده شیراز و کشور هم‌چون احد ده‌بزرگی، عبدالجبار کاکایی، غلامرضا کافی، سعید بیابانکی، محمدمهدی سیار، حمیدرضا شکارسری، احمد بابایی، هادی فردوسی، مهدی جهاندار، قاسم صرافان، محمدجواد شاهمرادی (آسمان) و همچنین آثار شاعران برتر بخش اصلی و ویژه از دیگر برنامه‌های این مراسم خواهد بود.
 
جعفری با بیان اینکه مهدی صفری از مجریان توانمند شبکه ملی قرآن و معارف اجرای برنامه را بر عهده خواهد داشت، گفت: محمدرضا سنگری منتقد ادبی و پژوهشگری دینی نیز با موضوع تأثیر ادبیات آیینی بر ترویج فرهنگ اهل‌بیت (ع) سخنرانی می‌کند.
 
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز هم‌چنین از رونمایی آخرین کتاب استاد احد ده‌بزرگی در این مراسم خبر داد و گفت: «خوشه خورشید» دفتر اشعار پدر شعر آیینی شیراز است که قالب مجموعه «نقش ماندگار» منتشر شده و در آیین پایانی کنگره جهانی شعر اهل‌بیت (ع) رونمایی می‌شود.
 
جعفری در پایان ضمن قدردانی از همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس در برگزاری این کنگره جهانی شعر اهل‌بیت (ع) یادآور شد: این مراسم از ساعت ۲۰:۳۰ روز پنجشنبه ۷ مرداد به‌صورت زنده از صفحه رسمی سازمان، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به نشانی @farhangi.shiraz صفحه رسمی حوزه هنری فارس به نشانی @artfars.ir همچنین صفحه عطر قرآن به نشانی @atrequran پخش می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها